Na pewno powinniście obejrzeć film, o którym mówią wszyscy od kilku dni. "Można panikować" (po ang. "It's okay to panic") to dokument przedstawiający jeden z wiodących tematów - zmiany klimatyczne. "Coraz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą. Płoną lasy, jest coraz bardziej sucho. Brakuje wody. Znikają lodowce w górach. Znika lód morski w Arktyce. Rozmarza zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery. Topnieją lądolody. Podnosi się poziom morza. Zakwasza się ocean. Giną pszczoły. Zanika bioróżnorodność. Występują coraz silniejsze burze i cyklony tropikalne. Plastik jest wszędzie. To wszystko nasz świat "- ujawnia prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i jednocześnie bohater filmu.

Słynny dokument o zmianach klimatycznych "Można panikować" obejrzysz za darmo na YouTube. To trzeba zobaczyć!

"To przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzającymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia" - przeczytamy w opisie filmu "Można panikować".  Za produkcję i reżyserię odpowiada Jonathan L. Ramsey. Scenariusz to wspólne dzieło Ramseya i Szymona Malinowskiego.

Film „Można panikować” powstał z potrzeby serca oraz z poczucia obowiązku rozpoczęcia działań, bo - tak jak głosi tytuł jednego z całorocznych cykli filmowych Against Gravity - „planeta B nie istnieje”.

W maju miała odbyć się kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, niestety w powodu pandemii wydarzenie odbędzie się dopiero we wrześniu jednak jak możemy przeczytać w informacji prasowej - na niektóre rzeczy nie można czekać, dlatego organizatorzy postanowili udostępnić na YouTube "Można panikować". Nie ma czasu na kolejne przemyślenia, trzeba zacząć działać. Początkowo film był dostępny w pierwszym tygodniu czerwca z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska oraz z powodu umowy Ramsey United i Against Gravity. Twórcy praw postanowili jednak, że produkcję nadal będzie można zobaczyć na YT i to za darmo. "Działajmy wspólnie w imię nadrzędnej wartości, jaką jest dobro naszej planety. Jeśli ten film może przekonać chociaż jednego nieprzekonanego, to znaczy, że było warto."