Choć żyjemy w dobie smartwatchów, to szwajcarska sztuka zegarmistrzowska w dalszym ciągu nie ma sobie równych. Nawet najbardziej estetyczny wyświetlacz nie zastąpi pielęgnowanych od pokoleń rzemieślniczych tradycji. I wcale nie musi! Czasomierz na gumowym pasku niekoniecznie jest najlepszym wyborem dla ludzi aktywnych, którzy nieustannie balansują między miejskim życiem i przygodą na łonie natury. Luksusowe marki zegarmistrzowskie od lat udoskonalają modele łączące odporność na ekstremalne warunki z ponadczasowym designem. A doskonałym tego przykładem jest zegarek TAG Heuer Aquaracer Professional 200.

Wszystko zaczęło się w ruchu

Do premiery Aquaracer Professional 200 w styczniu tego roku nie doszłoby, gdyby 44 lata Jack Heuer nie podjął się wyzwania. Jakiego? Być może nie większego od tych stawianych sobie każdego dnia przez jego klientów. To właśnie oni stanowili inspirację dla wizjonera. A dokładniej ich zamiłowanie do wysokogórskiej wspinaczki, ekstremalnych sportów wodnych i aktywności na świeżym powietrzu. Prawnuk założyciela szwajcarskiej marki postanowił podarować im zegarek, który dotrzyma im kroku, gdziekolwiek się nie udadzą. Jego design miał wpisywać się w wielkomiejski styl, a solidne wykonanie sprawdzać się pod wodą, na mrozie i w powietrzu.

Aby ambitne plany mogły się ziścić, konieczne było wykorzystanie materiałów wysokiej jakości i rygorystyczne testy wydajnościowe. W efekcie w 1978 roku zaprezentowano Heuer Reference 844. Wraz z każdą kolejną premierą udoskonalano pierwotny projekt, wprowadzano wyrafinowane elementy i zwiększano wytrzymałość. Jak zaznacza Guy Bove, Dyrektor Kreatywny TAG Heaur, w najnowszej odsłonie nadal czuć ducha oryginału:

Jeśli spojrzysz na Aquaracer Professional 200, możesz dostrzec nasz zamiar stworzenia zegarka codziennego, nadal posiadającego wygląd zegarka „tool watch”, którego miłośnicy TAG Heuer spodziewali się po ikonach z przeszłości, takich jak modele z Serii 844, 1000 i 2000. To ewolucja całej historii.

Jednak TAG Heuer Aquaracer Professional 200 to nie tylko zegarek z historią. To wymarzony towarzysz najciekawszych historii Twojego życia.

Aquaracer Professional 200 – tool watch dla estetów

Czym charakteryzuje się nowa odsłona kultowego zegarka? Zauważysz tutaj bezel z dwunastoma fasetami nawiązujący do modelu z 1995 roku. Wzrok przyciąga również wyrafinowana dekoracja tarczy i precyzyjne wykończenia. Bransoleta z trzech ogniw doskonale leży na nadgarstku, a jej centralne ogniwo jest polerowane, aby dodać zegarkowi bardziej formalnego charakteru.

Kontrast, jaki stworzyliśmy między szczotkowanymi, wertykalnymi a polerowanymi wykończeniami na kopercie oznacza, że oko nie dostrzega tak dużo, co sprawia, że zegarek wydaj się mieć smuklejszy profil.

Na tarczy wprawne oko dostrzeże klasyczne kody zegarków sportowych o prostych liniach i smukłych wskazówkach w kształcie miecza. Centralna część zegarka jest nie tylko piękna, ale też praktyczna. Znaczniki godzin i wskazówki pokryte zostały powłoką Super-LumiNova, dzięki czemu łatwiej jest odczytać godzinę przy słabym oświetleniu.

Zegarek dopasowany do Twoich potrzeb

Prawdziwi koneserzy sztuki zegarmistrzowskiej docenią możliwość wyboru mechanizmu. W kolekcji 40 mm dostępne są dwa warianty automatyczne i dwa kwarcowe, z kolei w modelu 30 mm można zdecydować się na jeden z pięciu kwarcowych lub dwóch automatycznych mechanizmów. Jaki wpływ ma to na wygląd zegarka? W przypadku automatu tarcza jest delikatnie przydymiona i pochylona. Przydatnym dodatkiem jest okienko daty i bardziej szczegółowe ścieżki minutowe. Modele kwarcowe zachowują bardziej skromny i klasyczny wygląd.

Zarówno w wersji automatycznej, jak i kwarcowej, bawiliśmy się motywem elegancji, nadając zegarkowi węższy bezel, dłuższe indeksy i bardziej wyraziste znaczniki na 3, 6, 9 i 12 godzinie.

Na tym możliwości personalizacji się nie kończą. Klienci preferujący mechanizmy kwarcowe mogą zdecydować się na modele z tarczą w kolorze jasnosrebrnym, jasnoniebieskim, czarnym lub z białej masy perłowej z indeksami wysadzanymi diamentami. Automaty dostępne są w wersji czarnej i niebieskiej. Na nich także dostrzeżesz subtelne diamentowe indeksy. Piękno zegarka kryje się również tam, gdzie nie sięga wzrok. Na rewersie wygrawerowano kompas, symbolizujący nieprzebyte szlaki i ducha eksploracji.