Zastanawialiście się kiedyś, od czego zależy trwałość perfum? Co sprawia, że istnieją nuty zapachowe “z ogonem”, które ciągną się za nami kilka metrów i takie, które są blisko skóry, ledwie wyczuwalne na drugiej osobie? Niektóre zapachy utrzymują się do wieczora, inne zaledwie kilka godzin, a jeszcze kolejne pachną następnego dnia. Z pomocą ekspertek wyjaśniamy, jakie są czynniki, od których zależy trwałość perfum i wskazujemy te, które – spełniając określone warunki – są wyczuwalne nawet następnego dnia. 

Perfumy, które pachną najdłużej – co trzeba o nich wiedzieć?

Trwałość perfum zależy od jakości składników, ale przede wszystkim w dużej mierze od osoby je noszącej, a dokładniej od pH jej skóry”, wyjaśnia Monika Bernasiak, ekspertka i właścicielka niszowej perfumerii Sillage. pH to odczyn, który odnosi się do kwasowości lub zasadowości powierzchni skóry i ma duży wpływ na to, w jaki sposób określone nuty z nią reagują oraz jak długo się na niej utrzymują. Poza tym składają się na to: “dieta, hormony, temperatura ciała, pora roku, a nawet… stan emocjonalny”, doprecyzowuje Monika Bernasiak. Jednocześnie ostrzega, że “kilkukrotna aplikacja zapachu nie sprawi, że będziemy pachnieć mocniej. Wręcz przeciwnie, możemy zdusić lotne składniki i w rezultacie stracą one część swoich właściwości”

Nina Kowalewska-Motlik, właścicielka wyjątkowej perfumerii niszowej Sense Dubai z arabskimi flakonami, uzupełnia: “Zapach, który na jednej osobie pachnie 2 dni, na innej może utrzymać się zaledwie 20 minut. Arabskie perfumy są mocne i skoncentrowane, natomiast trwałość na skórze zależy od jej pH. Zdarzyły się sytuacje, w których klient odsyłał jedne z naszych najmocniejszych perfum, twierdząc, że nie czuje ich już chwilę po aplikacji. Nie ma uniwersalnie trwałych zapachów, które na każdym pachną tak samo intensywnie i długo”

Z jednej strony nie jest to do końca pocieszająca wiadomość, ale z drugiej strony dokładnie z tego samego powodu – czyli z odmiennych pH skóry  – akordy wybrzmiewają na nas zupełnie inaczej i wyjątkowo. 

Trwałe nuty zapachowe, które mogą być wyczuwalne następnego dnia

Wracając jednak do jakości i składników, można określić, które perfumy mają potencjał, aby zostać tymi, które pachną najdłużej. “Z założenia wiadomo, że delikatne nuty nawet w wersji bardzo skoncentrowanej będą i tak delikatniejsze, niż nuty orientalne w wersji rozcieńczonej”, dodaje Monika z perfumerii Sillage i wskazuje trwałe nuty zapachowe:

  • akordy skóry
  • akordy tytoniu
  • akordy bursztynu
  • piżmo
  • paczula
  • ambra 

Warto zwrócić także uwagę na składniki, które wzmacniają trwałość perfum i utrzymują zapach przez dłuższy czas. To “baza perfum, olejki eteryczne oraz substancje wiążące zapachy, jak fixative”, wyjaśnia Monika Bernasiak.

Perfumy, które pachną najdłużej – wskazujemy naszych faworytów 

Uzbrojone w tę wiedzę poprosiłyśmy ekspertki, aby wytypowały najbardziej uniwersalne perfumy, które u wielu osób sprawdziły się w roli tych, które pachną najdłużej, do kilkudziesięciu godzin. Poniżej znajdziecie zestawienie trwałych zapachów, polecanych przez specjalistów oraz redaktorki ELLE.pl. Istnieje duża szansa, że wybrzmią na was i pozostawią pachnące akordy nawet następnego dnia – na skórze, włosach, pościeli czy na ubraniach. 

Perfumy, które pachną najdłużej: Libre Yves Saint Laurent 

Libre Le Parfum, czyli kultowa woda perfumowana w nowej odsłonie. To najintensywniejsza z serii Libre, urzekająca i zmysłowa kompozycja. Ekstrawagancka, intensywna lawenda w połączeniu z szafranem tworzą unikalny aromat. Mocy dodają męskie akordy, kwiat pomarańczy z Maroka oraz szafran. 

Perfumy, które pachną najdłużej: Angel Mugler

Tego zapachu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Akordy, które wybrzmiewają w tych kultowych perfumach to przede wszystkim paczula i wanilia, otulone pudrowymi, karmelowymi i miodowymi nutami. Angel od marki Mugler utrzymują się na tkaninach i są wyczuwalne przy podmuchach wiatru, zostawiają także subtelną chmurę zapachu. 

Perfumy, które pachną najdłużej: Bois Impérial Essential Parfums

Słynny zapach, stworzony przez Quentina Bischa jest oparty przede wszystkim na specjalnie przetworzonym olejku z paczuli o drzewnym, pieprzowym wydźwięku. Zawiera duże stężenie naturalnych składników, które lubi wiele skór, dlatego jest tak trwały. Perfumy Bois Impérial zawierają także akordy tajskiej bazylii, olejek grejpfrutowy czy esencję z wetiweru.

materiały prasowe Sillage.pl

Perfumy, które pachną najdłużej: Sea Salt Caramel Bohoboco 

Najbardziej czuć je na ubraniach i we włosach. Sea Salt Caramel jest odurzającym zapachem, który nie daje o sobie zapomnieć. Morskie minerały, różowy pieprz i słodycz karmelu to harmonijne połączenie. Z pozoru niepasujące do siebie akordy, w przypadku perfum Bohoboco wzajemnie się równoważą.

materiały prasowe Bohoboco

Perfumy, które pachną najdłużej: Anfas Ishq Sense Dubai 

Uwodzący zapach z arabskiej perfumerii Sense Dubai rozbudza zmysły i jest wyjątkowo trwały dzięki 30% koncentracji perfum. Jego zmysłowe akordy to: szafran, jaśmin, bursztyn, malina, mech dębowy, talk oraz wanilia, które tworzą urzekającą kompozycję.

materiały prasowe Sense Dubai