Aleksandra Jóźwiak, ELLE.pl: Twoja pierwsza kolekcja perfum opowiada o emocjach. Kiedy w twojej głowie i w jakich okolicznościach zrodził się ten pomysł?

Charlotte Tilbury: Przez lata marzyłam o powiększeniu mojej kosmetycznej garderoby, tworząc gamę perfum. Już od 13. roku życia fascynowała mnie niewidzialna moc zapachów, ujęta przez ich magiczną zdolność odblokowywania wspomnień i emocji, oraz to, jak hipnotyzują otoczenie. Naprawdę wierzę, że zapachy przenoszą do innego świata, mogą poprawić samopoczucie, otacza magiczną aurą. To ta sama moc, którą posiada pielęgnacja i makijaż, dlatego 10 lat stworzyłam łatwe do odtworzenia looki, dzięki którym możesz być tym, kim chcesz. Chciałam wykreować perfumy o tej samej mocy. Dzięki moim produktom do pielęgnacji i makijażu każdy może zdecydować, kim chce być, a dzięki mojej nowej kolekcji zapachów emocji, każdy może wybrać, jak chce się czuć.

Czy algorytm zapachów i tego, jak kształtują emocje, istnieje naprawdę? Jak został stworzony? 

Moje piękne zapachy są napędzane innowacyjnymi molekułami pobudzającymi emocje, które zostały wybrane przy pomocy badań, przeprowadzonych przez IFF. Udowodniły one, że te perfumy wzmacniają poszczególne emocje. Przez ostatnie 40 lat IFF testowało tysiące nut zapachowych. Zbadano ich podświadomy wpływ (to, czego nie możemy kontrolować) oraz to, jak świadomie wpływają na emocje. Analiza tego, jak wzorce emocjonalne reagują na określone składniki, oraz technologia na najwyższym poziomie, pozwoliły stworzyć algorytm IFF SCENTCUBE™. Love frequency to wszechobejmujący portal miłości. Z nutami romantycznej róży, uzależniającego różowego pieprzu i zmysłowego drzewa kaszmirowego otaczają aurą promienistej, uniwersalnej miłości. Joyphoria jest jak szczęście w butelce! Z nutą podnoszącego na duchu olejku neroli oraz bazą ekstraktu z wanilii, Joyphoria rozkwita serdeczną nutą promiennej ylang ylang, kwiatowego składnika, który wydziela promienistą aurę słońca. Daje uczucie euforycznej celebracji, promieniuje pozytywnością, rozświetla mój świat. 

Magic Energy jest jak uziemiające objęcie! To harmonizująca mieszanka oczyszczającego palo santo, ziemistego olejku cyprysowego i pobudzającej bergamotki. Kiedy tylko go noszę, moja aura czuje się oczyszczona, czuję się połączona, ożywiona - darling, to energia w butelce! Calm Bliss to jakby przenieść się do wewnętrznego sanktuarium spokoju. Z kojącą lawendą, czystym białym piżmem i wodnym akordem, który sprawia, że czujesz się, jakbyś unosił się na morzu. Cosmic Power to mój sekret wzmocnienia. Z odważnym olejkiem czarnego pieprzu, kadzidłem i mistyczną ambrą, otacza cię w polu siły mistycznej mocy! To wiara w siebie, to pewność siebie, to jak elektryzująca iskra, która łączy cię z mocami wszechświata! I wreszcie, kochanie, More Sex - to uwodzenie w butelce! Z ekscytującą jałową jagodą, uzależniającym akordem skóry i zmysłowym, aksamitnymi piżmem uosabia pożądanie. 

Czy możesz wytłumaczyć, w jaki sposób zapachy wpływają na samopoczucie? 

Od dawna byłam zainteresowana mocą zapachu, szukając badań neurologicznych, wyjaśniających jego wpływ na nasze emocje. Od zawsze powtarzam, że zapach to uczucie. Wiedziałam, że obszar węchowy mózgu, który odpowiada za nasz zmysł węchu, jest bezpośrednio powiązany z układem limbicznym - częścią emocji i pamięci. Mózg jest jak emocjonalna mapa! Kiedy odczuwamy emocje, odzwierciedla się to w różnych obszarach mózgu, tworząc wzorce, które można odczytać dzięki niesamowitym postępom w neurologii.

Czy masz swój ulubiony zapach? O czym ci przypomina? 

Darling, nie mogłabym wybrać tylko jednego! W ramach mojego codziennego rytuału, sięgam po moją kolekcję zapachów i wybieram ten, akurat wtedy najbardziej mi odpowiada. Wszystkie tworzą olśniewającą symfonię nut i wszystkie są mi potrzebne. Lubię dopasować mój zapach do swojego nastroju i energii, którą chcę przyciągnąć do swojego życia – to jak określenie mojej intencji na cały dzień. Używam wszystkich sześciu zapachów od miesięcy – nie da się opisać słowami, jak bardzo wpływają na mój dzień.

Czy wyobrażenia, jakie miałaś przed procesem tworzenia perfum i to, co działo się w trakcie, odbiega od siebie?

To było magiczne, satysfakcjonujące doświadczenie! W ramach tej kolekcji miałam przywilej współpracy ze wspaniałymi ekspertami od perfum i neurologii w IFF! Pomogli mi przekształcić moje marzenia w rzeczywistość. Miałam bardzo konkretną wizję, a oni potrafili ją uchwycić poprzez sztukę tworzenia zapachów i naukę. Opisałam sposób, w jaki chciałam, żeby użytkownik moich perfum się czuł, malując obraz świata zmysłów, co pomogło określić konkretną paletę nut i akordów, z których mogli pracować mistrzowie perfum w IFF! Badania, sztuka tworzenia zapachu, harmonia naszych niesamowitych składników, wszystko to pięknie się ze sobą zgrało. Każda doskonała symfonia nut była jak święto – nie mogłam uwierzyć, jak bardzo wzmacniały moje emocje i zmieniały sposób, w jaki się czułam.

Zmysł węchu jest równie silny co zmysł wzroku, a opakowania twoich perfum przykuwają szczególną uwagę. Możesz opowiedzieć o nich trochę więcej?

Zawsze byłam oczarowana symboliką, dlatego w linii Fragrance Collection of Emotions zaprojektowałam autorskie, magiczne symbole. Moje piękne butelki z perfumami są jak magiczne portale, chciałam, żeby sprawiały wrażenie, jakby mogły przenieść do innego wymiaru. Ich korki w kształcie klejnotów są jak kule, przyciągające energię do twojej energii. Współpracowałam również z ekspertem numerologiem, aby wybrać numery, które specjalnie pasują do uczuć każdego zapachu. Numery są jak brama do nowej ścieżki, i tak jak zapachy, uważa się, że reprezentują one unikalne energie i moce. Kolor, symbol, kryształ i numer każdej butelki, wszystko współgra z zapachami, są one niezbędnymi składnikami.