Layering perfum (Fragance Layering) – co to jest? 

"Ale pięknie pachniesz" – to jeden z naszych ulubionych komplementów. Jednak po prostu ładny zapach to już za mało. Chcemy być rozpoznawalne, mieć swoją wizytówkę. To stało się osiągalne właśnie dzięki "Fragrance Layeringowi". Jeśli chcesz się kojarzyć z jakąś konkretną nutą, ale zależy ci, aby czuć ją było od ciebie non stop, warto wypróbować nałożenie kilku warstw perfum. Bo na tym właśnie polega budowanie zapachu. 

@karinawaldron #greenscreen let me teacg you how to layer your fragrance like a pro! Use a fragrance wheel to help you categorize your fragrances to see what compliments each other. #fragrancecombos #fragrancetiktok #layeringperfume ♬ original sound - Karina waldron

Jak zbudować zapach?

"Fragrance Layering" może zacząć się i skończyć na spsikaniu perfumami – po prostu używasz dwóch wybranych kompozycji jednocześnie. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby zapach był z tobą przez cały dzień, miał prawdziwą głębię, budowanie zapachu powinno zacząć się już pod prysznicem. Jak to wygląda? 

  1. Peeling – wybranie kosmetyku o profilu odpowiadającym temu, który jest w twoich perfumach, to doskonała baza do zbudowania trwałego, trójwymiarowego zapachu. Nie musi być to dokładnie ten sam akord. Na tym etapie zapach możesz podzielić je na słodkie, kwiatowe lub cytrusowe. 
  2. Żel pod prysznic i balsam – najbardziej skorzystasz na użyciu produktów tej samej linii. Dzięki temu zapach będzie spójny. 
  3. Olejek – skoncentrowana formuła olejków to źródło nie tylko wartości odżywczych, które chłonie twoja skóra, ale również wyjątkowo intensywnego zapachu. Warto pamiętać również o tym, że oleista formuła jest doskonałym nośnikiem zapachu, co jeszcze mocniej go spotęguje.
  4. Perfumy – ostatnim krokiem jest ich użycie. To wyjściowy zapach, który chcesz "podbić", i pod który budujesz całą podstawę. Dla jeszcze trwalszego efektu zaaplikuj perfumy w kilku strategicznych miejscach: na wewnętrznej stronie nadgarstków, na szyi, za uchem, na dekolcie, za kolanami.

Najlepsze połączenia zapachowe, które przetrwają wieki 

Jak zapewnić sobie piękny zapach? Oto kilka podpowiedzi od redakcji ELLE.pl

  • Kwiatowe nuty łączą się dobrze prawie z każdym zapachem, również innym kwiatowym

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z budowaniem zapachu, szczególnie wiosną polecamy kwiatowe akordy. Kompletne linie kosmetyków posiadają w swojej ofercie takie marki, jak: Nuxe i linia Prodigieux® Floral, Yves Rocher Argan i płatki róży, czy L'Occitane z serią Rose. 

Całość niech zwieńczy różana woda toaletowa lub perfumowana. Do absolutnych redakcyjnych faworytów zaliczamy Jo Malone Rose Blush Cologne lub Versatile Paris Accrodisiaque

Różane perfumy

  • Dla spragnionych naprawdę nietuzinkowych kompozycji polecamy łączenie nut, które leżą po przeciwnej stronie zapachowego koła. W takim wypadku cytrusowe perfumy powinny być noszone z wytrawnymi, a drzewne z rześkimi "zielonymi" kompozycjami.
  • Po raz kolejny pomocne okaże się dokładne przeanalizowanie akordów – warto szukać chociaż dwóch wspólnych nut.
  • Unikaj wielu złożonych zapachów. Zwłaszcza na początku warto wyjść od prostszych kompozycji i budować wokół nich swoją wyjątkową mieszankę. W tej metodzie chodzi między innymi o znalezienie dla siebie rozpoznawalnego zapachu, dlatego warto eksperymentować.
  • Cięższe kompozycje aplikujemy jako pierwsze, lżejsze jako dopełnienie.
  • U wielu sprawdza się również podzielenie zapachu na obszary – jeden na szyi, drugi na nadgarstkach. 

Budowanie zapachu to z pozoru prosta i oczywista sprawa, ale jak wiele z nas poświęca czas, żeby dokładnie przyjrzeć się wszystkim akordom zawartym w naszych ulubionych perfumach? "Fragrance Layering" to furtka do stworzenia dokładnie takiej mieszanki, jaka ci odpowiada.