Brak zaufania w związku – objawy i konsekwencje

Czym jest zaufanie? To pewność co do tego, że druga osoba nie łamie ustalonych wspólnie zasad w związku i nieodczuwanie potrzeby sprawdzania tego. Brak zaufania w związku objawia się ciągłą chęcią kontrolowania drugiej osoby – jego telefonu, wyjść z domu, spotkań ze znajomymi. Najczęściej towarzyszy mu chorobliwa zazdrość o każdą nową osobę z pracy i wiadomości od kolegów czy koleżanek, nawet jeśli nie ma w nich ani trochę romantycznego kontekstu. Nie jest to dobre podejście i wpływa na zdrowie psychiczne zarówno osoby kontrolowanej, jak i tej nieufnej.

Czy problem z zaufaniem w związku zawsze prowadzi do jego zakończenia? Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, aby rozwiązać go u źródła, to najprawdopodobniej tak. Wystarczy zadać sobie proste pytanie – czy związek bez zaufania ma sens? Czy jeśli mamy kłócić się o każde „hej, co tam?" od koleżanki, to warto ciągnąć to dalej?

To znaczy, że powinieneś zakończyć swój związek, nawet jeśli kochasz tę drugą osobę? Zdecydowanie nie – to, co powinieneś zrobić, to zacząć działać w kierunku budowania zaufania w związku i rozmawiać ze swoją drugą połówką, a być może uda wam się odzyskać spokój i harmonię.

Jak budować zaufanie w związku?

Jak pracować nad zaufaniem w związku, kiedy rozmowy na ten temat prawie zawsze kończą się kłótnią? Przede wszystkim podejdź do tego na spokojnie i nie złość się na partnerkę. Czasami zaufanie drugiej osobie sprawia komuś trudności ze względu na przykre doświadczenia z przeszłości. Nie jest to więc całkowicie zależne od twojej ukochanej – pamiętaj o tym i staraj się zachować cierpliwość.

Jak sobie z tym radzić? Po pierwsze nie doprowadzaj do zbędnych sytuacji, w których partnerka może poczuć, że coś przed nią ukrywasz – nie chowaj telefonu, gdy chce do niego spojrzeć, nie próbuj ukrywać prawdziwego celu opuszczenia domu, bo to daje jej pole do domysłów. Staraj się pokazywać jej, że mówisz prawdę i jeśli idziesz na piwo z kolegami, to w naturalny sposób pokaż, że tam jesteś, np. wysyłając jej zdjęcie z podpisem, żeby się nie martwiła.

Na początku może to być trudne, bo przecież masz prawo do prywatności i nie musisz się wszystkim z nią dzielić. To prawda, ale takie początki pomogą wam w późniejszym czasie stopniowo wprowadzać więcej swobody. W ostateczności być może będziecie musieli wybrać się na terapię do psychoterapeuty specjalizującego się w takich sprawach. Jeśli więc spokojne rozmowy i informowanie partnerki nie przynoszą większych rezultatów, warto wybrać się do specjalisty. Nie ma co zwlekać z taką wizytą, każda kolejna awantura czy płacz zbliżają was bowiem do końca związku.

Jeżeli to ty masz problem z zaufaniem do swojej partnerki, to obydwoje musicie podjąć odpowiednie kroki. Z twojej strony najważniejsze jest to, abyś podzielił się z nią swoimi obawami i poprosił o wyrozumiałość. Partnerka wiedząc, że chcesz z tym walczyć, chętniej będzie podchodziła do tego typu rozwiązań. Nie naciskaj na nią, a zwyczajnie poproś o to, by np. informowała cię, o której godzinie planuje wrócić do domu i z kim spędza wieczór.

Brak zaufania w związku – przyczyny 

Jakie mogą być przyczyny braku zaufania w związku? Możliwości jest wiele, wśród najpopularniejszych możemy wymienić oddalenie się od siebie, zazdrość, ogólny brak zaufania do ludzi czy zdrada. Każda z nich ma inną rangę i niektóre bez problemu rozwiążemy sami, innymi najlepiej, jeśli zajmie się specjalista od terapii w związkach.

Jak ustalić przyczynę braku zaufania? Na początku zastanówcie się, czy ten problem towarzyszy wam od zawsze, czy może pojawił się po jakimś konkretnym wydarzeniu lub okresie. Wbrew pozorom najtrudniejsze przypadki problemów z zaufaniem mają swoją przyczynę poza związkiem, na przykład, kiedy jedna ze stron ma traumatyczny bagaż doświadczeń lub brakuje jej pewności siebie. W takich sytuacjach zbawienna okazuje się także terapia indywidualna, która pomaga przepracować nierozwiązane sprawy z przeszłości. Nieocenione jest też oczywiście wyrozumiałość i wsparcie partnera. 

Jeżeli problemem jest utrata zaufania w związku, którego kiedyś wam nie brakowało, poszukajcie przyczyny w postaci nagłej zmiany zachowania lub sytuacji, w której partnerka mogła poczuć się oszukiwana. Pamiętaj, że nawet jeśli coś wydawało ci się normalne, niekoniecznie jest takie dla drugiej osoby i być może brak zaufania w związku to tylko kwestia nieporozumienia między wami.

Jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie?

Brak zaufania w związku po zdradzie nie powinien nikogo dziwić, ale mimo tego można postarać się o jego ponowne odzyskanie. Zdrada jest szczególnie dobrym przykładem nadużycia zaufania drugiej osoby, dlatego jego ponowne uzyskanie nigdy nie będzie proste, a czasem wręcz niemożliwe i należy to uszanować. 

Najprawdopodobniej nie ma opcji, byście sami sobie z tym poradzili i konieczna będzie terapia z psychoterapeutą zajmującym się w szczególności związkami po zdradzie. Taka terapia pomogła już wielu osobom zbudować szczęśliwe związki mimo chwil słabości, ale potrzebna jest do tego współpraca obu stron z terapeutą. Jeśli chcecie ratować waszą relację, to warto spróbować, jednak nie nastawiając się na stuprocentowy sukces.