Libido jest zależne od wielu czynników. Gdy do związku zaczyna wkradać się rutyna, nie trudno o brak ochoty na wspólną intymność, przy czym należy zaznaczyć, że obniżone libido nie jest jedynie problemem kobiet. Brak popędu seksualnego u mężczyzn to także częste zjawisko. Jak zatem podnieść libido i cieszyć się udanym życiem seksualnym?

Libido – co to jest?

Libido to inaczej popęd seksualny, czyli potrzeba determinująca podejmowanie aktywności płciowej. Nie istnieją wartości referencyjne, wskazujące na prawidłowy poziom libido. U każdego człowieka jest to sprawa indywidualna. O zbyt niskim libido należy mówić w sytuacji, kiedy z przyczyn, których nie można wyjaśnić, pociąg seksualny ulega osłabieniu, co zaczyna mieć wpływ na jakość związku. W niektórych sytuacjach dochodzi do całkowitego zaniku potrzeb seksualnych, przy czym nie można mówić tu o aseksualizmie, który jest wrodzonym nieodczuwaniem pociągu seksualnego. Problem z libido jest zatem subiektywnym odczuciem każdej osoby.

Spadek libido – jakie są przyczyny?

Libido, u kobiet i u mężczyzn, nie ma charakteru stałego. Hormony, stan psychiczny i emocjonalny, przekładające się na poziom odczuwanego stresu czynniki społeczne, wiek - wszystko to może przyczynić się do osłabienia popędu seksualnego. Nie bez znaczenia jest także pospieszny, nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta i brak ruchu, o co nie trudno w dzisiejszych czasach. Także zbyt częste sięganie po wszelkie używki nie pozostaje bez wpływu na sferę intymną. Wszystko to sprawia, że nawet wysokie libido może ulec osłabieniu lub zaniknąć całkowicie.

CZYTAJ: Problemy z erekcją. Jakie mogą być przyczyny? Jak je leczyć?

Libido u kobiet może ulec osłabieniu wskutek zaburzenia gospodarki hormonalnej. Taki stan często pojawia się w okresie menopauzy. Negatywny wpływ na odczuwanie popędu seksualnego ma także wysoki poziom prolaktyny, charakterystyczny dla karmiących matek. Także progesteron, którego poziom wzrasta po owulacji, może zmniejszyć ochotę na seks. Problem obniżonego libido często pojawia się u pań stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. 

Nas najbardziej interesuje zaś libido u mężczyzn. To może ulec obniżeniu po 45. roku życia, kiedy organizm zaczyna produkować mniej testosteronu. Problem może też być spowodowany zaburzeniem neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, zaburzeniami w obszarze gospodarki hormonalnej oraz stanem psychicznym i uzależnieniami

ZOBACZ: Jak być dobrym partnerem?

Bez względu na płeć, osłabione libido może być jednym z symptomów schorzenia. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby endokrynologiczne, problemy z tarczycą - każda z tych jednostek chorobowych może przyczynić się do wystąpienia braku zainteresowania strefą seksualną. Jeżeli problemy utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im inne niepokojące symptomy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. W niektórych przypadkach do osłabienia libido przyczyniają się przyjmowane leki. Należą do nich środki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, leki przeciwdepresyjne i psychotropowe. Często zdarza się, że do spadku libido przyczynia się sypialniana rutyna. Jeżeli para kocha się zawsze o tej samej porze, w tym samym miejscu i w tej samej pozycji, ochota na seks może zaniknąć.

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Libido u kobiet bywa kapryśne, jednak istnieje wiele sposobów, które skutecznie podnoszą jego poziom. Najprostszym jest codzienna aktywność fizyczna. W trakcie wysiłku wydzielają się endorfiny, które nie tylko niwelują stres, ale pomagają też zwiększyć pewność siebie.

Ciało kobiety może zmienić się na przestrzeni lat, a brak akceptacji samej siebie to najkrótsza droga do utraty ochoty na seks. Warto więc popracować nad pewnością siebie, tym bardziej, że więcej krągłości nie musi ujmować seksapilu.Poprawa libido będzie widoczna, jeżeli zajdą zmiany w przyzwyczajeniach kulinarnych. Warto zadbać o zdrową, zrównoważoną dietę, a do kuchni obowiązkowo należy wprowadzić cynamon i imbir (poprawiają krążenie krwi i doprowadzają do wzmocnienia doznań), bazylię (działa pobudzająco) i szafran (wzmaga pożądanie). Pobudzająco działają także brzoskwinie, szparagi i owoce morza, przede wszystkim ostrygi. Niezastąpiona może okazać się też czekolada i lampka czerwonego wina. 

ELLE MAN POLECA: Najpopularniejsze piosenki, których ludzie słuchają podczas seksu

Skuteczne mogą okazać się też tabletki na popęd seksualny. Co podnosi libido? Suplementy diety zawierają przede wszystkim wyciągi roślinne - z rozmarynu, selera, lubczyku (działają afrodyzyjnie), żeń-szenia (przeciwdziała stresowi) i miłorzębu japońskiego (poprawia krążenie obwodowe). 

Jak zwiększyć libido u mężczyzn?

Libido u mężczyzn także w dużej mierze uzależnione jest od prowadzonego stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko przyczyniają się do poprawy krążenia i redukcji masy ciała, ale także do zwiększenia produkcji testosteronu. W przypadku problemów z libido należy bezwzględnie odstawić wszystkie używki. Warto też zwolnić obroty i zacząć dbać o ilość i jakość snu - stres i przemęczenie to najwięksi wrogowie popędu seksualnego. 

Należy pamiętać, że wymienione wcześniej przyprawy i owoce morza podziałają afrodyzyjnie także na panów. W diecie mężczyzn nie powinno zabraknąć bananów, które dostarczają do organizmu cenny potas, a tym samym wspomagają erekcję. Wskazany jest też czosnek (naturalne źródło allicyny). 

Męskie suplementy na libido mogą okazać się bardzo pomocne, gdy popęd uległ osłabieniu. Za podniesienie libido odpowiadają składniki roślinne takie jak żeń-szeń, miłorząb japoński, buzdyganek naziemny czy korzeń macy. Niektóre tabletki na libido zawierają też niezwykle cenne dla panów mikroskładniki - cynk i selen. Jak zatem widać, w procesie ratowania naszego libido warto sięgać po to, co najlepszego w naturze.