Cykliczność trendów nikogo już nie zaskakuje, ale ten comeback wydawał się przedwczesny: w końcu baleriny spadły z modowej listy przebojów zaledwie dziesięć lat temu. Wszystko wskazuje jednak na to, że baletkowy renesans jest nieunikniony. Pierwsze poszlaki były już w kolekcjach na wiosnę 2022: czerwone i zielone baleriny z wiązaniami na kostce u Molly Goddard; metalicznie fioletowe u Simone Rocha i zdobione kokardką klasyki u Ferragamo. Wkrótce po tym balletcore eksplodował na TikToku i Pintereście, a kiedy otrzymał pieczątkę aprobaty od Belli Hadid i Matildy Djerf, sprawa stała się przesądzona.

Te rzeczy będą modne w 2023 roku. Oto najważniejsze nowe trendy według Pinteresta>>

Viralowa popularność balerin nie jest dziełem przypadku ani algorytmu: wracają jak bumerang ze wględu na swoją prostą, klasyczną formę, która dla każdego modowego pokolenia jest jak czyste płótno czekające na nadanie własnego charakteru. To, że zapukały do naszych szaf nieco szybciej, można przypisać pandemii – a raczej naszej ewoluującej pod jej wpływem relacji z athleisure. Prawda jest taka, że po pierwszej ekscytacji revenge dressing i odkurzeniu wyjściowych szpilek zatęskniłyśmy za wygodą, do której przyzwyczaił nas lockdown. Zupełny powrót do dresów 24/7 stał się niemożliwy, a sneakersy też potrafią się znudzić. Ta-da… na scenę wkracza balletcore, idealny kompromis pomiędzy sportowym stylem i szykiem.

Romans mody z baletem zaczął się niemal sto lat temu pod wpływem szalonej popularności baletnicy Anny Pawłowej i trupy Ballets Russes. “Baletomania” – tak w latach trzydziestych nazywano balletcore – ogarnęła też projektantów, łącznie z Coco Chanel, która stała się nie tylko impresariuszką Ballets Russes, ale też ich kostiumografką. A jak to się stało, że baletki rozprzestrzeniły się ze sceny na ulicę? Możemy za to podziękować Claire McCardell – najbardziej wpływowej amerykańskiej projektantce lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych, która praktycznie wymyśliła dzisiejszy athleisure. Posłuchajcie najnowszego odcinka podcastu Trendologia, żeby dowiedzieć się więcej. Zaprasza Karolina Liczbińska.

Dyskretny urok old money – poznaj historię trendu, który zawładnął TikTokiem>>