Trendy 2023: moda. Co będziemy nosić w przyszłym roku? 

Popularny amerykański serwis społecznościowy, który opiera się w dużej mierze na dzieleniu się materiałami wizualnymi jak na wirtualnej tablicy korkowej, ma większy wpływ na kreowanie trendów niż mogłoby się wydawać. Codziennie korzysta z niego ponad 250 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie (dane na 2018 rok), którzy na swoich tablicach motywują się wzajemnie, promują własne biznesy, kolekcjonują piękne zdjęcia i grafiki, a także... planują przyszłość. Na podstawie statystyk wyszukiwań i zainteresowań konkretnymi zakresami tematycznymi twórcy Pinteresta są w stanie prognozować trendy i określić, co będzie cieszyć się szczególną popularnością w najbliższym czasie. Swoje badania udostępniają co roku w grudniu w dokumencie "Pinterest Predicts", który zapowiada kluczowe zdanie: "Zanim będą wszędzie, możecie zobaczyć je tutaj".

Najpiękniejsze stylizacje w nowym kolorze Pantone 2023: Viva Magenta. Tak będziemy nosić głęboką czerwień w nowym sezonie>>

To logiczne - rosnące wyniki wyszukiwania konkretnych fraz mają wpływ na rzeczywistą popularność rzeczy i doświadczeń, a co za tym idzie - pomagają badać rodzące się trendy. "Ludzie używają Pinteresta do planowania przyszłości. Oznacza to, że wiemy, co będzie dalej. W rzeczywistości w ciągu ostatnich trzech lat 80% przewidywań w naszych raportach sprawdziło się. To nie jest kolejny raport o trendach na koniec roku. To jest raport, który jeszcze nie zyskał popularności — okno na przyszłość z miejsca, do którego ludzie udają się, aby ją zaplanować. Poczekajmy na rok 2023. To prognozy Pinteresta" czytamy w internecie. 

Jeśli chodzi jeszcze o samą metodologię badań, to - jak podkreślają twórcy raportu - wszystkie trendy pochodzą z globalnych danych wyszukiwania Pinteresta i są porównane w szerokim okresie od września 2020 r. do września 2022 r. 

To najczęściej wyszukiwane stylizacje z czerwonego dywanu w 2022 roku. Julia Fox, Kim Kardashian i Amber Heard na szczycie listy Google>>

Trendy 2023: moda według Pinteresta

W tym roku wyselekcjonowano aż 27 trendów, z których spora część bezpośrednio odnosi się do branży modowej - zarówno jeśli chodzi o sam styl ubierania się, jak i ogólne tendencje w projektowaniu czy tworzeniu marek. Jeśli chcecie mieć rękę na pulsie, warto przyjrzeć się temu, co serwuje w swoim raporcie Pinterest. Klasycznie już podzielono je ze względu na odbiorców oraz wartości, a także nadano im autorskie kategorie, takie jak beauty, celebrations, entertainment, fashion, financial services, food and beverage, hobbies and interest, home, parenting, pets, travel, wellbeing.

Tegoroczne trendy na 2023 rok według Pinteresta to Airy styles, Rust married, Geini hair, Micro makeover, Pool pawties, Chance of showers, Sci-fi fits, Rainscapes, Hipstoric home, Primal movement, The YOLO years, Wildflours, The fourth trimester, Date different, Romcom core, Mush-rooms, Fringe with benefits, Crown care, Beyond blue and pink, Now processing, Free spirits, All aboard, Cha-ching challenge, Good on paper, All the raves, Home front oraz Vitamin seaweed. 

To najczęściej wyszukiwane w internecie buty 2022 roku. Założymy się, że podobne nosiłaś w liceum>>

Wybrałyśmy z nich te, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w temacie mody.

Trendy 2023: airy styles

Koronki, tiule, falbanki i romantyczne przezroczystości. Na Pintereście notuje się ogromny wzrost zainteresowania ukochanymi elementami garderoby Prince'a, baletnic i bajkowych księżniczek. Dowód? Wyszukiwania tagów "shimmery dress" (+365%), "lace top long sleeve" (+225%), "tulle sleeves" (+65%), "ruffle shirt men" (+95%) i "sheer pants outfit" (+70%). "Po dwóch latach królowania spodni dresowych i strojów domowych, teraz nacisk kładziony jest na sylwetki odsłaniające ciało - modowy moment wzmocnienia w burzliwych czasach. Ten trend, łączący eteryczną zmysłowość ze zjawiskową jakością baletu, jest niezależnym od płci wyrazem kobiecości i siły" wyjaśniają twórcy raportu. 

Trendy 2023: rust married

Miedziane i pomarańczowe barwy szturmem podbijają kategorię wedding. W 2023 roku będziemy je widzieć nie tylko jako alternatywę dla "czegoś niebieskiego", ale też całkowicie pełnoprawnie - na sukniach ślubnych, garniturach i na dodatkach, takich jak buty czy torebki, na bukietach, elementach wystroju stołu i kamieniach pierścionków oraz serwowanych potrawach. "Pomarańczowy kojarzy się z optymizmem, przygodą i kreatywnością. Kiedy ludzie planują sentymentalne chwile w swoim życiu – takie jak śluby – nic dziwnego, że zwracają uwagę na kolor o tak sentymentalnym znaczeniu. Pastele jako podstawa ślubu? Sprzeciw" czytamy w wyjaśnieniu. Za pomarańczowymi ślubami są też statystyki: "burnt orange wedding theme" (+695%), "terracotta wedding bridesmaid dresses" (+230%), "orange wedding centerpieces" (+150%), "copper saree" (+285%) i "orange dress outfit wedding" (+285%). 

Trendy 2023: sci-fi fits

Coraz więcej będzie mówić się też o dystopii i futuryzmie w kontekscie do ubrań, które często będą przyjmowały nie tylko formę namacalną i fizyczną, ale też tę wirtualną. Wyznacznikami stylu sci-fi w 2023 roku mają być takie hasła, jak "dystopian outfits" (+215%), "avant garde outfit" (+225%), "cyber streetwear" (+70%), "gamer girl look" (+3370%), a także "futuristic glasses" (+70%). W uzasadnieniu Pinterest dodaje: "Wzajemna zależność między cyfrową przyszłością a estetyką cybernetyczną doprowadziła do ubrań science-fiction. Czerpiąc inspirację z mrocznych filmowych fantazji, ludzie przesuwają granice mody. W bezpośredniej opozycji do zeszłorocznego trendu 'dopamine dressing', ten nowy styl odzwierciedla nasze obecne czasy: mroczne, nastrojowe i dystopijne".

Shein najpopularniejszą marką modową 2022 roku. Kontrowersyjny gigant fast fashion jest uwielbiany na całym świecie?>>

Trendy 2023: primal movement

W przyszłym roku zrobimy więcej przestrzeni na ruch wspierający posturę i proste treningi, które nie wymagają dodatkowych sprzętów (oraz pozwolą nam ograniczyć korzystanie ze smartfonów). Ten trend nie dotyczy bezpośrednio mody, ale w związku ze wzmożoną aktywnością fizyczną, która ma wejść w naszą codzienność, można spodziewać się fokusu na wygodne i proste stroje do ćwiczeń.

Trendy 2023: the Yolo Years

Kolejny trend na liście, który nie jest do końca dedykowany modzie, a jednak będzie miał na nią duży wpływ. Seniorki i seniorzy coraz częściej się aktywizują i chcą czerpać z życia pełnymi garściami - co widać w liczbach, bo Pinterest pokazuje ogromne wzrosty między innymi dla takich haseł, jak "golden anniversary party" (370%), "50th anniversary cookies decorated" (+135%), "80th birthday party decorations" (+85%) czy "100th birthday party ideas" (+50%). A skoro starsze pokolenie chce celebrować "życie jak imprezę", ich otwartość będzie się przekładać także na wyrażanie siebie za pomocą ubrań. 

Trendy 2023: romcom core

Zróbcie miejsce dla Waszych ukochanych komedii romantycznych z lat 2000., bo oto one będą jedną z najsilniejszych tendencji w modzie przyszłego roku. Powrócą slip dresses, bluzki-tuby, spodnie cargo i klipsy do włosów, które pozwolą odtworzyć looki bohaterek takich produkcji, jak "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Holiday", "Dziennik Bridget Jones", "500 dni miłości" czy "Seks w wielkim mieście". Urok tej nostalgii sprawił, że na Pintereście wzrosły następujące wyszukiwania: "2000s girl" (+235%), "cool girl aesthetic outfits" (+140%), "pink mini skirt outfit" (+145%), "rhinestone dress" (+90%) i "summer outfits vintage 90s" (+150%). "Moda na rok 2000 jest trendem już od jakiegoś czasu. Teraz jednak ludzie gonią za czymś więcej niż tylko estetyką: chcą energii głównego bohatera, która zdefiniowała branżę filmową w 2000 roku. Oznacza to ulepszanie codziennych chwil i wprowadzanie drobnych nawyków, takich jak wycieczki do kawiarni, niczym ze scen z ich ulubionej komedii romantycznej. Ale tym razem to oni są gwiazdą" głosi Pinterest Predicts na 2023 rok.

11 modnych rzeczy, w które warto zainwestować w grudniu. Te ubrania, buty i torebki to najbardziej pożądane hity sezonu>>

Trendy 2023: fringe with benefits

Powrót frędzli pokazywano na wybiegach już kilka sezonów temu, jednak tak naprawdę dopiero teraz będą maksymalnie wyeksploatowane w modzie. Czekają nas wszechobecne sukienki, marynarki, topy, płaszcze czy torebki i buty zdobione właśnie w ten sposób. W tej części raportu możemy się dowiedzieć, że "w ciągu ostatnich kilku lat panowała stagnacja, a teraz nadszedł czas, aby ponownie się ruszyć. Swobodna płynność frędzli pomaga ludziom poczuć swobodę, lekkość i zalotną zabawę. Ten rosnący trend, będący naturalnym przedłużeniem maksymalizmu, to modowy wybór, który nie wymaga dużego nakładu pracy i ma duży wpływ, ale nie jest sztywny". Statystyki? Bardzo obiecujące: "fringe dress outfit" (+255%), "tassel jacket" (+60%), "beaded fringe dress" (+75%), "fringe wedding dress" (+45%) oraz "black fringe skirt outfit" (+155%). 

Trendy 2023: all the raves

W 2023 r. imprezy wrócą na dobre. I to od razu w odważnym stylu, bo prognozuje się wielki come back rave'owych klimatów. Nie tylko będziemy uczęszczać na całonocne imprezy z beatem w liczbie 115-160 uderzeń na minutę, ale kultura techno będzie miała ogromny wpływ na zawartość naszych szaf. "House music outfits" (+185%), "Berlin rave fashion" (+250%), "techno style" (+60%) czy "rave party aesthetic" (+35%) to tylko niektóre z tagów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. "Ponieważ restrykcje związane z pandemią nadal się rozluźniają, nic dziwnego, że pokolenie Z i milenialsi ponownie rozpalają swoją miłość do kultury rave i jej charakterystycznej estetyki. Ludzie chcą znaleźć integracyjne, wolne przestrzenie, w których mogą się rozluźnić i ubierać tak, jak chcą" podsumowują przedstawiciele Pinteresta.

Założyciel marki Patagonia przekaże przychody na walkę ze zmianami klimatu. „Oddamy pieniądze ludziom aktywnie działającym na rzecz ratowania planety” >>