Trendy na wiosnę: Na wysoki połysk

Trendy na wiosnę Simone RochaLaunchmetrics Spotlight

Błyszczą się nie tylko szklane wybiegi, lecz także kreacje, w których paradują posągowe modelki. Wenezuelka América González (179 cm) prezentowała połyskujące, architektoniczny dzieło sztuki Coperni, Austriaczka Greta Hofer (176 cm) oblaną złotem maksi suknię bustier Ralpha Laurena, a pochodząca z Angoli Amilna Estêvão asymetryczną kreację w kolorze purpury LaQuana Smitha.

Trendy na wiosnę: Dama kameliowa

Trendy na wiosnę Christian Cowan S24Trendy na wiosnę Christian Cowan S24 / Launchmetrics Spotlight

Podobno Coco Chanel zakochała się w kameliach, gdy dostała bukiet tych kwiatów od kochanka Artura „Boya” Capela. I tak w 1913 roku zaczęła wykorzystywać je jako element wystroju mieszkania i butiku przy Rue Cambon, a ty mi jedwabnymi zdobiła swoje projekty. Począwszy od lat 20., kwiat ten występuje niemal w każdej kolekcji marki, a tej wiosny do zdobi dziesiątki kreacji innych twórców.

Trendy na wiosnę: Terminal cargo

Trendy na wiosnę Antonio Marras S24

Coś do oclenia? Eleganckie (na spotkanie), sięgające bruku bojówki od Saint Laurent, skórzane, suwakami (na randkę) projektu marki Antonio Marras i te błyszczące, ultraszerokie (na wieczór) od LaQuana Smitha. W tym sezonie spodnie z kieszeniami typu Cargo pakujemy do walizki ze szpilkami i musimy cały dzień.

Trendy na wiosnę: Jesteś niewyraźna

Trendy na wiosnę Loewe S24Trendy na wiosnę Loewe S24 / Launchmetrics Spotlight

Projektanci z upodobaniem wracają do trendu Y2K, czyli mody z początku milenium. Jednym z jej elementów były ubrania barwione techniką ombre. I tak w tym sezonie rozpływające się pastele zdobią tuniki, szyfonowe spódnice i topy na ramiączkach.

Trendy na wiosnę: Wiek niewinności

Trendy na wiosnę Blumarine S24Trendy na wiosnę Blumarine S24 / Launchmetrics Spotlight

Po epoce wiktoriańskiej, sięgającej początku XX w., w której królowała czerń, trudno było przebić się innym kolorom. Udało się bieli na początku lat 20., m.in. dzięki Madeleine Vionnet - fance jasnych barwach i lekkich form. Dziś, dokładnie 100 lat później, kolor ten pojawił się w jednej czwartej wszystkich kolekcji z 15-proc. wzrostem liczby looków w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

Trendy na wiosnę: Koronacja

Trendy na wiosnę Carolina Herrera S24Trendy na wiosnę Carolina Herrera S24 / Launchmetrics Spotlight

Od wieków koronki są synonimem arystokratycznej elegancji. Ich rangę potwierdziła w 1956 roku Grace Kelly, wychodząc za księcia Monako Rainiera III w obłędnej koronkowej sukni autorstwa Helen Rose. Wiosną panują te romantyczne, kwiatowe złoty i przezroczyste, budując istne królestwo... koronek.

Trendy na wiosnę: Zestaw rysownika

Trendy na wiosnę Nina Ricci S24

Szkice projektantów (ponoć Lagerfeld w prawie 70-letniej karierze wykonał ich dziesiątki tysięcy, a niektóre osiągają dziś na aukcjach zawrotne sumy) ożywają na wybiegach. To jasne. Ale w tym sezonie kreację na pokazach dosłownie przypominam artystyczne rysunki, jak w kolekcji marki Sunnei czy Harrisa Reeda dla Niny Ricci, którzy swoje projekty po prostu… obrysowali.

Trendy na wiosnę: W dobrym (pan)tonie

Trendy na wiosnę Alaia S24

To już 24. raz, gdy firma Pantone ogłasza kolor roku. W 2024 jest nim brzoskwiniowy meszek. A projektanci, jak na trendsetterów przystało, jakby przewidzieli ten wybór, lansując na wybiegach już kilka miesięcy temu eleganckie sukienki i sportowe zestawy w tym odcieniu. A stąd już blisko do innej hitowej barwy sezony- piasku pustyni.

Trendy na wiosnę: Dżinn w dżinsie

Trendy na wiosnę Sacai S24Trendy na wiosnę Sacai S24 / Launchmetrics Spotlight

Prawie tysiąc denimowych looków na wiosennych wybiegach nikogo nie dziwi, ale to, jak ta tkanina została podkręcona - jak najbardziej. Ozdobiona złotą nicią u Chanel, haftami u Isabel Marant i aplikacjami u Niny Ricci sprawia, że całość wygląda wytwornie. Magia mody!

Trendy na wiosnę: Wszystko pod ręką

Trendy na wiosnę Miu Miu S24Trendy na wiosnę Miu Miu S24 / Launchmetrics Spotlight

A i tak trudno coś znaleźć. W tym sezonie pojawiła się o ponad 100- proc. więcej toreb XXL niż rok temu, a tych medi aż o 150-proc. Świetnie się składa, bo mieszczą strój na zajęcia fitness, zapasową parę szpilek i tysiąc innych „niezbędnych” rzeczy.

Trendy na wiosnę: 6 cm nad ziemią

Trendy na wiosnę Rick Owens S24Trendy na wiosnę Rick Owens S24 / Launchmetrics Spotlight

Projektanci nie przestali ich tworzyć, nawet gdy świat zwrócił się w kierunku dyskretnego luksusu. Wysyp kozaków, szpilek i innych butów na zwariowanych słupkach i platformach potwierdza, że obcas jest… nadal w formie