Naturalne oleje na stałe zagościły w naszym rytuale pielęgnacyjnym. Uwielbiamy je stosować, bo dają uczucie dogłębnego nawilżenia i komfortu na twarzy. Są niezastąpione zwłaszcza w pielęgnacji cery suchej i dojrzałej, ale wiele osób docenia ich działanie także na cerę problematyczną i tłustą. Żeby jednak olejek nie zatkał porów i nie pogorszył stanu skóry, musisz wybrać jego odpowiedni rodzaj. Jaki? Przeczytaj nasz krótki przewodnik po właściwościach najlepszych olejków do twarzy.

Ten olejek jest hitem na TikToku! Dogłębnie nawilża, zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz zawiera wyciągi z roślin i witaminy. Kosztuje tylko 25 złotych >>

Najlepsze kremy do twarzy o naturalnym składzie. Jakie kupić? Opinie >>

Olej tamanu – na niedoskonałości

Ten olej nie zrobi krzywdy twojej trądzikowej cerze, a wręcz może ją uspokoić i zmniejszyć liczbę aktywnych stanów zapalnych. Wszystko z powodu jego właściwości antybakteryjnych – dzięki nim tamanu pomaga zwalczać bakterie P. acnes odpowiedzialne za rozwój niedoskonałości. Olej ten zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, oleinowy), a to właśnie ich niedobór powoduje rozchwianie równowagi skóry i nadprodukcję sebum. Ponieważ ma dość silne działanie, nie należy stosować go w formie czystej na twarz. Najlepiej miksować go z innymi olejami, a uzyskasz serum olejowe DIY o właściwościach normalizujących, przeciwbakteryjnych i antyrodnikowych.

Olej arganowy – na zmarszczki i utratę jędrności

Stał się ulubionym naturalnym kosmetykiem Polek, zaraz obok oleju kokosowego. Jednak w odróżnieniu od niego olej arganowy ma znacznie lepsze właściwości przeciwstarzeniowe. Bywa nawet nazywany „eliksirem młodości” – a to za sprawą występującej w nim witaminy E. W 100 ml znajduje się aż 6 mg tego związku, dzięki czemu olej działa doskonale na cerę dojrzałą, z widocznymi zmarszczkami, bruzdami oraz nieregularnym owalem twarzy. Wyraźne efekty odmładzające zauważysz, jeśli będziesz regularnie wykonywać automasaż twarzy z użyciem oleju arganowego – oczywiście powinien być w 100% nierafinowany.

Zobacz też: Odmładzający masaż twarzy – instrukcja krok po kroku

Olej z kawy – na cellulit

Olej pozyskiwany z ziaren kawy pomoże ci rozprawić się z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej w najbardziej problematycznych obszarach ciała, takich jak uda, pośladki czy brzuch. Zawiera on naturalną kofeinę, która poprawia krążenie, stymuluje metabolizm komórkowy, przywraca skórze jędrność i sprężystość. Warto aplikować go poprzez masaż, co jeszcze lepiej podziała na objęte cellulitem partie.

Olej z dzikiej róży – na przebarwienia i rozszerzone naczynka

Niezależnie od ich pochodzenia (potrądzikowe, słoneczne, hormonalne) – olej z dzikiej róży pomoże w szybszej redukcji przebarwień i wyrówna koloryt cery. Swoje rozjaśniające właściwości zawdzięcza naturalnej witaminie C, która działa też przeciwstarzeniowo i wzmacnia kruche naczynka krwionośne. Warto dodać, że rosehip oil to jeden z najmodniejszych olejków za oceanem i zachwycają się nim wszystkie redaktorki beauty w amerykańskich magazynach dla kobiet. Stosuje go też Kate Middleton – jak sama przyznała, to jej ulubiony naturalny kosmetyk anti-aging. Oto kilka dobrych, nierafinowanych olejków z dzikiej róży, które możesz stosować solo lub dodawać do kremu nawilżającego:

Olej jojoba – na zaskórniki i rozszerzone pory

Przyczyną nieestetycznych „dziurek” na twarzy i zaskórników jest nadprodukcja sebum przez skórę. Aby ją unormować, spróbuj aplikować olej jojoba. To tzw. olej suchy co oznacza, że nie pozostawia tłustego filmu i szybko się wchłania. Dodatkowo, jojoba ma skład podobny do składu ludzkiego sebum, więc nie obciąża skóry i pomaga naturalnie uregulować pracę gruczołów łojowych.

Rozszerzone pory – przyczyny. Kosmetyki i zabiegi zwężające pory >>>