1/ Korekcja nosa jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet.  NIEPRAWDA!

Dawniej, faktycznie przeważającą ilość operacji w zakresie chirurgii plastycznej wykonywały sobie kobiety. Obecnie, prawie 25 proc. operacji plastycznych nosa jest wykonywanych u panów. Nie bez znaczenia jest fakt, iż z zabiegów chirurgii plastycznej korzystają częściej mężczyźni, którzy ulegli pourazowemu zniekształceniu nosa i przegrody. 

2/ Bezpośrednio po operacji twarz wygląda gorzej niż przed nią. PRAWDA!

Do czasu dwóch tygodni po zabiegu, na twarzy pacjenta zauważalne jest zasinienie i obrzęk, które ustępują z czasem. W tym okresie, twarz faktycznie wygląda przejściowo mniej korzystnie, natomiast po upływie pełnego czasu gojenia pacjenci cieszą się efektami zabiegu pod postacią atrakcyjnego wyglądu. Jednakże, czas ostatecznego wygojenia po zabiegu trwać może nawet do dwunastu miesięcy. 

3/ Po operacji pojawiają się problemy z oddychaniem przez nos. NIEPRAWDA!

Problemy z oddychaniem mogą nastąpić podczas noszenia tamponady oraz zaraz po operacji, kiedy trwa jeszcze obrzęk. Jednakże, trudności z oddychaniem mijają po całkowitym zakończeniu gojenia. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że skrzywienie przegrody nosowej, które przyczynia się do kłopotów z oddychaniem przez nos, może być skorygowane za pomocą procedury zwanej septoplastyką.

4/ Na plastykę nosa stać tylko osoby bardzo bogate. NIEPRAWDA!

Obecnie operacje plastyczne są znacznie tańsze i o wiele bardziej dostępne niż przed laty. Wiele placówek akceptuje zapłatę rozłożoną na raty, a banki mają w swojej ofercie kredyty dedykowane osobom planującym przeprowadzenie operacji plastycznej. Bardzo wiele operacji jest wykonywanych u osób o całkiem przeciętnych dochodach. 

5.Operacja plastyczna nosa ma znaczenie tylko dla wyglądu. NIEPRAWDA!

Otóż operacja plastyczna nosa bardzo często nie jest przeprowadzana ze względów estetycznych, a zdrowotnych. Jej powodem mogą być problemy z oddychaniem oraz zniekształcenie nosa na skutek urazu. Ponadto, operacja plastyczna nosa może mieć bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia, a więc jest także korzystna dla naszej psychiki. 

6/ Każdy może mieć taki nos jak wybrana gwiazda filmowa. NIEPRAWDA!

Każda twarz i każdy nos jest inny. Pewnych efektów nie da się uzyskać na dowolnej osobie ze względów na ograniczenia anatomiczne. Ponadto, nie każdy nos pasuje do każdej twarzy i doświadczony chirurg z cała pewnością będzie mógł przed zabiegiem ocenić, jaką korekcję nosa można przeprowadzić, a jakie zmiany zakończą się niezadowalającym efektem. 

7/Operacji plastycznej nosa nie mogą wykonywać osoby noszące okulary. NIEPRAWDA!

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu z powodu noszonych okularów. Jednakże, noszenie okularów przez kilka tygodni po operacji jest niewskazane. Można jednak na ten okres założyć soczewki.

8/ Po operacji plastycznej nosa zmienia się głos. NIEPRAWDA!

Jedyna zmiana barwy głosu, jakiej mogą doświadczyć osoby poddające się operacji plastycznej nosa, to zaprzestanie mówienia przez nos w przypadku występowania problemów laryngologicznych. Jednak jest to zmiana jak najbardziej na korzyść. 

9/ W każdym wieku można zoperować swój nos. NIEPRAWDA!

Operacji nosa nie przeprowadza się u bardzo młodych osób, ponieważ musi być on przed zabiegiem całkowicie ukształtowany oraz zakończyć się musi ostatecznie proces jego wzrostu. Dlatego też plastyka nosa może być przeprowadzona preferencyjnie po ukończeniu 18. r.ż. Granica ta wynika z konieczności ostatecznego ukształtowania się kości twarzoczaszki i nosa. Jednocześnie, wykonywanie operacji plastycznych nosa wraz z postępującym wiekiem jest związane z wolniejszymi procesami gojenia i regeneracji. Do tego, skóra ma mniejszą elastyczność i słabiej się obkurcza, stąd efekt takiego zabiegu może okazać się niekorzystny.

10/ Operacja plastyczna nosa powoduje nienaturalny wygląd. NIEPRAWDA!

Rzeczywiście mogą wydarzyć się przypadki operacji przeprowadzonych na skutek uporu pacjenta o nierealnych oczekiwaniach „katalogowego” nosa, albo zbyt wielu poprawek wykonanych w niewłaściwych odstępach czasu. Tego typu zabiegi mogą faktycznie wpłynąć na nienaturalny wygląd, dlatego tak bardzo ważny jest wybór lekarza. Jednakże, właściwie przeprowadzona operacja plastyczna zapewnia indywidualny, naturalny i harmonijny wygląd nosa.


Więcej na www.chirurgiaplastyczna.pl

Dr hab. n. med. Paweł Szychta, prof. nadzw.