Utrzymanie mebli tapicerowanych w absolutnej czystości jest trudne, zwłaszcza gdy w domu są też czworonogi i małe dzieci. Samo czyszczenie kanapy nie musi jednak być drogą przez mękę, nawet gdy aktualnie nie mamy pod ręką dedykowanego do tego celu środka. Istnieją bowiem skuteczne, domowe metody, dzięki którym łatwo pozbędziemy się zabrudzeń z każdego rodzaju materiału. Jak wyprać kanapę? Poniżej wymieniamy sprawdzone sposoby, które nie zawodzą. 

Jak wyczyścić kanapę z plam?

Wystarczy chwila nieuwagi, by tapicerka kanapy pokryła się nieestetycznymi plamami. Prawdą jest, że z zabrudzeniami doskonale radzi sobie wysokiej klasy środek do czyszczenia kanapy. Problem w tym, że nie zawsze mamy pod ręką odpowiedni preparat, a jak wiadomo plamy należy usuwać od razu. Tutaj z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby domowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że o wszelkie meble tapicerowane należy dbać na bieżąco. Kanapę należy odkurzać minimum 2-3 razy w tygodniu. W przeciwnym wypadku drobinki brudu wnikną w strukturę materiału, a ich usunięcie będzie wyjątkowo problematyczne. Gdy już dojdzie do zaplamienia materiału, zabrudzony obszar należy czyścić w kierunku od krawędzi do środka. W przeciwnym wypadku niepotrzebnie powiększymy plamę. 

Opisane poniżej metody są sprawdzone i bezpieczne, niemniej jednak należy zaznaczyć, że niektóre tkaniny i gatunki skóry są wyjątkowo wrażliwe na działanie substancji agresywnych. Dla bezpieczeństwa należy zatem wykonać prosty test,  polegający na naniesieniu niewielkiej ilości preparatu w niewidocznym miejscu. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko zniszczenia kanapy.

Czyszczenie kanapy materiałowej: krok po kroku

Jak wyczyścić kanapę materiałową? Tapicerki tkaninowe należą do najpopularniejszych rozwiązań. Takie meble są niezwykle estetyczne, a przy tym - niedrogie. Należy jednak pamiętać, że tkanina jest wyjątkowo podatna na wchłanianie wszelkich zabrudzeń.

W pierwszym kroku należy pozbyć się nagromadzonego kurzu - każda tkanina gromadzi kurz i roztocza, co może doprowadzić do wystąpienia alergii. Do tego celu nada się zwykły odkurzacz. Następnie warto przetrzeć powierzchnię kanapy wilgotną ścierką. Alternatywnie można wypróbować metodę, której używały już nasze babcie - na kanapie należy rozłożyć zwilżone prześcieradło i "przetrzepać" obite tapicerką części mebla trzepaczką do dywanów. To skuteczny sposób na odświeżenie materiału obiciowego.

Bardziej oporne plamy wymagają jednak zastosowania innych środków. W przypadku obicia wykonanego z weluru lub aksamitu świetnie sprawdzi się roztwór amoniaku, wykonany w proporcji 2 łyżki środka na 1 litr wody. Pamiętaj, tego rodzaju obicie należy czyścić miękką ściereczką, zgodnie z kierunkiem, w którym układa się włosie. Na koniec czyszczone miejsce należy dokładnie osuszyć (np. suszarką do włosów).

W przypadku pozostałych tkanin dobrze sprawdzi się mieszanka wody z proszkiem do prania. Wyjątkowo oporne plamy usuniemy mieszanką sody oczyszczonej, wody i cytryny. Preparat należy wykonać wg. receptury: 1 litr wody, sok z połowy cytryny, 1 łyżka sody oczyszczonej. 

W walce z tłustymi plamami dobrze sprawdzi się mąka ziemniaczana. Należy wysypać ja na miejsce zabrudzenia (obowiązkowo "na świeżo) i pozostawić na 15-20 min. Po tym czasie odkurzamy pył i przecieramy kanapę wilgotną ściereczką. 

Jak wyczyścić kanapę z ekoskóry?

Ekoskóra wymaga nieco innego podejścia. Pamiętaj, w tym przypadku nie można stosować żadnych preparatów z alkoholem, naftą czy amoniakiem, nie sprawdzą się też środki z drobinkami ściernymi, agresywnymi rozpuszczalnikami i  wybielaczem.

Najlepszym środkiem do czyszczenia ekoskóry jest woda z szarym mydłem, aplikowana za pomocą bawełnianej ściereczki. Po osuszeniu tapicerki (nada się do tego ręcznik papierowy), jej powierzchnię można wypolerować przy użyciu uniwersalnego kremu do twarzy. Taki zabieg sprawi, że materiał zyska nieco blasku i będzie bardziej odporny na wnikanie zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić kanapę ze skóry naturalnej?

Czym wyczyścić kanapę z naturalnej skóry? Ten materiał wymaga wyjątkowej delikatności. Najlepiej sprawdzi się dedykowany środek z odpowiednio dobraną mieszanką lekkich substancji czyszczących i naturalnych wosków.

Jeżeli jednak nie mamy takiego preparatu pod ręką, można skorzystać z wody z płatkami mydlanymi. Należy pamiętać, że nasączoną ściereczkę trzeba solidnie odcisnąć. Pozwoli to uniknąć przemoczenia materiału. Gdy skóra całkowicie wyschnie (po minimum 60 min), trzeba będzie ją natłuścić. Świetnie nadaje się do tego olej lniany.

Z bardziej opornymi zabrudzeniami poradzi sobie roztwór oleju roślinnego i octu. Roztwór należy przygotować mieszając 1/2 szklanki oleju i 3/4 szklanki octu. Aplikujemy go za pomocą atomizera i od razu ścieramy wraz z zabrudzeniami miękką szmatką. 

Jak usunąć zacieki na kanapie?

Nieestetyczne zacieki mogą pozbawić uroku nawet najpiękniejszą kanapę. Takie defekty mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od zakończenia prania, a składają się na nie resztki zabrudzeń i detergentów, jak i obecne w wodzie kranowej minerały i zabrudzenia. Aby się ich pozbyć, powierzchnię należy dokładnie przepłukać wodą demineralizowaną - zaciek kilkukrotnie przecieramy z pomocą miękkiej ściereczki. Najlepiej sprawdzi się jednak odkurzacz piorący. Jeżeli nie dysponujemy takim sprzętem, warto rozważyć jego wypożyczenie.