Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. W końcu to właśnie tutaj zaczyna i kończy się dzień. Dlatego tak ważne jest nie tylko to, by ta przestrzeń była funkcjonalna, ale też nabrała wyjątkowego charakteru, poprzez dodatki, kolor szafek czy solidny blat o nietuzinkowym wzornictwie.

Ten ostatni element - blat kuchenny - jest niezwykle istotny. Chcemy, żeby był nie tylko trwały, odporny na uszkodzenia, wilgoć i wysokie temperatury. Niemniej ważny jest w tym wszystkim również wygląd.

Jaki blat kuchenny będzie najlepszy?

Jeżeli zależy nam na wyglądzie blatu, ale też jego nieskazitelnym wyglądzie po kilku latach użytkowania, wybór powinien paść na spiek kwarcowy. Jest wyjątkowo wytrzymały, niewrażliwy na działanie środków chemicznych i detergentów, co jest szczególnie praktyczne przy blatach kuchennych. Wykazuje też odporność na zarysowania. 

Co to jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy tworzy się na bazie mieszanki naturalnych minerałów - zmielonych skał granitowych z domieszką glinek, topników skaleniowych, łupków ilastych i barwników. Wzornictwo spieków może nawiązywać do naturalnego kamienia, na przykład szlachetnego marmuru, ale dostępne są też powierzchnie do złudzenia przypominające drewno, metal, czy beton

Wyróżniającym się na rynku produktem są spieki kwarcowe Laminam. To cienkie (nawet 3 mm), wielkoformatowe płyty, które dzięki nowoczesnej technologii produkcji są tworzywem przyjaznym środowisku, a jednocześnie niezwykle wytrzymałym. Marka oferuje klientom różne rodzaje wykończenia (na przykład polerowane, matowe lub groszkowane), różne rozmiary i grubości płyt oraz ponad 150 wzorów. Dodatkowo są odporne na promieniowanie UV, co sprawia, że nie zmienią koloru - producent daje na to aż 25 lat gwarancji.

Produkty Laminam wpasują się w każdy styl i aranżację, a szeroka gama kolorystyczna daje duże pole do popisu. Asortyment marki niedawno uzupełniły limitowane nowości, których niespotykane do tej pory na polskim rynku designerskim wzornictwo zachwyci nawet najbardziej wymagających.

Seasonal Designs 2023

Zainaugurowany właśnie koncept Seasonal Designs to limitowana kolekcja spieków kwarcowych Laminam, stworzona specjalnie dla wrażliwych na estetykę klientów w Polsce i dostępna wyłącznie w naszym kraju. To aż dziewięć niepowtarzalnych wzorów dostępnych w popularnej grubości 12,5 mm, które można zamówić tylko do końca 2023 roku.

Znalazły się tu dwa modele nawiązujące do klasyki w postaci białego, szaro żyłkowanego marmuru - Marmo Calacatta Lincoln Gold oraz Marmo Nevada Gold, a także wzór z ekspresyjnym rysunkiem żył szarych i złocistordzawych Marmo Calacatta Mediceo Soft Touch. Towarzyszy im nawiązujący do słynnego kwarcytu model Marmo Patagonia Bianco Extra, gdzie biel łączy się z miedzią oraz akcentami antracytu. 

Laminam, kolekcja Seasonal Designs 2023, Marmo Calacatta Mediceo Soft Touch / Mat. prasowe

Dla chcących stworzyć kuchnię w ciemniejszych kolorach, również jest spory wybór. Laminam proponuje odcienie czerni przemycone w burzliwym wzorze Marmo Raggio Notturno, pełnym mocy I Naturali Nero Marquina Extra w wykończeniu Lucidato (połysk) lub Bocciardato (groszkowany) oraz tchnącym spokojem Nerone Volcano.

Laminam, kolekcja Seasonal Designs 2023, Marmo Raggio Notturno / Mat. prasowe

Wielu odbiorców bez wątpienia zachwycą akcenty złota w unikatowym modelu Naturali Marmo Gold Beauty dostępnym w wykończeniu matowym lub w połysku. Minimalistów skusi za to z pewnością wzór Oxidum Danzica, z rdzawą patyną na chłodnym, szarobeżowym tle.

Laminam, kolekcja Seasonal Designs 2023, Oxidum Danzica / Mat. prasowe

Spieki Diamond od Laminam

Do oferty Laminam dołączyła jeszcze jedna kolekcja - Diamond. Czym się wyróżnia? Marka postanowiła połączyć dwa przeciwstawne z pozoru tematy - projektanci skoncentrowali się wokół idei nieprzemijającej oraz wyjątkowej urody ulotnych chwil. Premiera kolekcji odbyła się podczas tegorocznych targów Salone del Mobile w Mediolanie. Marka Laminam przygotowała niepowtarzalną, świetlistą oprawę, która oddała piękno, trwałość i wątkowy charakter najnowszych spieków kwarcowych Diamond. Warto zauważyć, że wizytówką Laminam są nowatorskie pomysły, które wyprzedzały swoje czasy oraz kreowały trendy. Tak jest również tym razem, bo marka - razem z nową kolekcją - wprowadziła też kilka interesujących rozwiązań.

Mowa o eleganckich wzorach kamieni, nietuzinkowych kolorach, a także niespotykanych do tej pory, delikatnie opalizujących powierzchniach Lucidato Starlit oraz Caress. Pierwsze z nich powstaje dzięki specjalnej formule z wykorzystaniem proszku kwarcowego, który sprawia, że płyty wyglądają tak, jakby zostały pokryte gwiezdnym pyłem. Caress jest wykończeniem, które sprawia, że twarde niczym kamień spieki dają przyjazne odczucie miękkości. Dzięki temu codzienny kontakt z blatem czy innym elementem wykończenia jest niezwykle przyjemny i daje wrażenie większej przytulności w pomieszczeniu. To jeszcze nie wszystko - w kolekcji Diamond pojawiły się cztery dodatkowe wzory, które pozwolą w pełni przekonać się o wszystkich walorach nowych spieków kwarcowych.

Cristallo Gold to ponadczasowy wzór naśladujący kwarcyt o niezwykle delikatnych beżowych, bursztynowych i złotych żyłkach na mlecznym tle. Spiek Laminam bezbłędnie oddaje piękno tej wyjątkowej skały, ale i eteryczną urodę, które splata z doskonałymi parametrami technicznymi oraz użytkowymi. Dzięki temu Cristallo Gold jest bardzo uniwersalnym wzorem, który można zastosować w dowolnej roli, w każdej przestrzeni.

Laminam, kolekcja Diamond, Cristallo Gold / Mat. prasowe

Cristallo Macchia Vecchia kolorystycznie jest zbliżony do Cristallo Gold, jednak ma znacznie bardziej ekspresyjny wzór, bogatszą gamę barw oraz mocniejsze kontrasty. Gęsta sieć przecinających się żył na długo przyciąga spojrzenia, dzięki czemu szybko staje się główny bohaterem wnętrza, zwłaszcza że całość opalizuje za sprawą wykończenia Lucidato Starlit.

Laminam, kolekcja Diamond, Cristallo Macchia Vecchia / Mat. prasowe

Ten sam wyjątkowy efekt gwiezdnego pyłu zapewnia wzór Onice Grigio. Naśladuje szarobeżowy onyks ze spokojnymi pasmami o niewielkich, ale czytelnych różnicach tonalnych. Jest zarazem klasyczny i nowoczesny, wyrafinowany, jednak w zupełnie bezpretensjonalny sposób.

Laminam, kolekcja Diamond, Onice Grigio / Mat. prasowe

Czwarty wzór z kolekcji Diamond, Calacatta Black, oddaje wyrafinowanie czarnego marmuru, ale ociepla go, za sprawą wyrazistego rysunku z nutami beżu. Bogata wizualnie powierzchnia poprzecinana subtelnymi białymi żyłkami ma w sobie naturalną elegancję. Doda szyku dowolnemu projektowi.

Laminam, kolekcja Diamond, Calacatta Black / Mat. prasowe

Dodatkowo marka Laminam oferuje wzory Calacatta Black i Cristallo Gold w wielu formatach i grubościach. Otwiera to nowe możliwości przed branżą meblarską, zwłaszcza w odniesieniu do blatu - elementu definiującego styl każdej przestrzeni.