Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znalazła się w gronie osób i organizacji, które mają szansę na Pokojową Nagrodę Nobla. Nie będzie łatwo!  W ubiegłym roku kandydatur było aż 376. Dopiero z tej listy członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego wybiorą kilkanaście zgłoszeń, nad którymi ostatecznie będą debatować. To właśnie te organizacje i osoby mają największe szanse na otrzymanie nagrody.

Skąd zgłoszenie Wielkiej Orkiesty Świątecznej Pomocy? Kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą promować parlamentarzyści, członkowie rządów, sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów i profesorowie. WOŚP zgłosił prof. Adam Grzegorczyk, a samego Jurka Owsiaka zaproponowała posłanka Joanna Schmidt. Owsiak, na wieść o zgłoszeniu go jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla stanowczo odmówił. Zobaczcie, co napisał:

Kiedy jednak okazało się, że WOŚP jest na liście kandydatów do nagrody, organizacja nie kryła radości:

To wręcz kosmiczna informacja. Wielka Orkiestra została oficjalnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. To dla nas przeogromny zaszczyt i wielka duma. Jesteśmy też bardzo wdzięczni. Ta nominacja to tak naprawdę uhonorowanie 25-letniego zaangażowania w ideę WOŚP milionów ludzi – organizatorów, sztabów, wolontariuszy i darczyńców. To naprawdę wielka rzecz. - czytamy na ich fanpage'u.