Olga Tokarczuk już oficjalnie może świętować swój sukces. Polka jest kolejną laureatką literackiej nagrody Nobla. Medal oraz dyplom wręczył jej król Szwecji, Gustaw XVI. Oprócz Tokarczuk, Nobla z dziedziny literatury odebrał Peter Handke (za 2019 rok).

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

screen YT

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za rok 2018. Szwedzka Akademia Nauk doceniła polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Kilka dni przed oficjalną ceremonią w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej Olga Tokarczuk wygłosiła mowę, o której było głośno i to nie tylko w naszym kraju. Tekst "Czuły narrator" zawiera takie wątki jak zamieszanie informacyjne, szum, przebodźcowanie, arogancja wobec planety. Na ceremonii Polka pojawiła się w sukni projektu Gosi Baczyńskiej. "Najszczersze gratulacje, Największa duma!  Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie" - napisała na swoim instagramie projektantka. Za to Tomasz Ossoliński ujawnił, że przygotował dla noblistki kreację na bankiet królewski. Projektant odpowiadał również za fraki i garnitury dla męża i syna Tokarczuk. 

Olga Tokarczuk odebrała nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Olga Tokarczuk (@olgatokarczuk_official) Gru 10, 2019 o 7:58 PST

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Droga Olgo, Jutro wielki dzień! Jutro z rąk Króla Karola XVI Gustawa otrzymasz jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, Nobel Prize! @nobelprize_org Najszczersze gratulacje, Największa duma! Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie. Dziękuję za mądre słowa zawarte we wczorajszej mowie Noblowskie, które sądzę, każdemu z nas pozwoliły choć troszkę uporządkować myślenie o czasie, w którym żyjemy, uporządkować i nazwać to nienazwane, a co każdemu z nas doskwiera. #gosiabaczynska #olgatokarczuk #nobelprize #nobelpeaceprize #nobel #nobeldress #highfashion #ootd

Post udostępniony przez GOSIA BACZYŃSKA (@gosiabaczynska_official) Gru 9, 2019 o 11:33 PST

Olga Tokarczuk oprócz medalu i dyplomu otrzymała 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,6 mln zł. Prawdopodobnie polska noblistka nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od tej sumy, który wyniósłby ją aż 900 tys. zł. 

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Historia

Nobel z literatury przyznawany jest od 1901 roku, a wyróżnienie otrzymało w sumie 116 osób. Tradycją jest, że nagrodę wręcza się 10 grudnia, dokładnie w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Wolą Nobla było, aby nagroda trafiała do osoby, która stworzy "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym. Wyróżnienie przyznaje składająca się z 18 członków, Akademia Szwedzka (wybierani są dożywotnio, w ej skład wchodzą szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy).  Od 1926 roku ceremonia dla 1500 gości odbywa się w gmachu filharmonii sztokholmskiej Stockholms Konserthus. Medal dla laureata zaprojektował Erik Lindberg.

Literacka Nagroda Nobla: laureaci

Olga Tokarczuk jest piątą osobą polskiego pochodzenia, która zdobyła to wyróżnienie. Nobla w dziedzinie literatury otrzymali również: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) oraz Wisława Szymborska (1996). Wśród laureatów z tej kategorii znaleźli się także Bob Dylan, William Butler Yeats, Thomas Mann, Winston Churchill, Ernest Hemingway, Albert Camus, John Steinbeck, Jean-Paul Sartre, Samuel Beckett, Aleksandr Sołżenicyn, Pablo Neruda, Gabriel García Márquez, Günter Grass, John Maxwell Coetzee, Orhan Pamuk oraz Mario Vargas Llosa i Alice Munro. 

Literackiego Nobla najczęściej dostawali twórcy piszący po angielsku – aż 29 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat tworzący w języku niemieckim.

Olga Tokarczuk to jedna z najczęściej nagradzanych polskich pisarek i pierwsza Polka w historii z nagrodą Bookera (za książkę "Bieguni") - jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich. W 2017 roku na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.