„Wredne dziewczyny” – styl Reginy George

Skoro mowa o mean girls to trzeba zacząć od filmu, który stanowi definicję gatunku. „Wredne dziewczyny” weszły na ekrany kin w 2004 roku i były idealnym podsumowaniem trendów panujących na początku drugiego tysiąclecia. Ciężko też policzyć ikoniczne, a zarazem memiarskie sceny, które cytowane są do dziś. A jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości odnośnie kultowego statusu tego filmu, przypominam, że to właśnie w nim debiutowała Amanda Seyfried. 2004 był też z pewnością złotym rokiem dla Rachel McAdams, która nie dość, że zagrała w „Pamiętniku”, to w „Mean Girls” zgarnęła rolę samej królowej pszczół – Reginy George. Liderka zajmujących czołowe miejsce w szkolnej hierarchii „Plastików” wypracowała autorski system modowych zasad. Jeśli ich nie przestrzegasz, „you can’t sit with us”. 

W poniedziałek dresy są zakazane, w środę ubieramy się na różowo, a w Halloween jedynym dopuszczalnym przebraniem są uszy jakiegoś puchatego zwierzątka i bielizna „pożyczona” od króliczków Playboya. Tylko Regina ma prawo nosić kolczyki koła, a w każde Święta, wraz ze swoimi Plastikami, wykonuje w szkole mikołajkowy taniec ubrana w czerwone lateksy. Sweterek bez ramion łączy z dzwonami biodrówkami i torebką bagietką, a mikrospódniczkę z japonkami na obcasie (hit lata 2021). Gdy w galerii handlowej popija shake’a i knuje przeciwko koleżance, ma na sobie T-shirt z napisem „a little bit dramatic”. Ta dziewczyna potrafi się ubrać odpowiednio do okazji i udźwignie dosłownie wszystko. Bluzkę pociętą przez mszczące się koleżanki nosi z taką pewnością siebie, że następnego dnia cała szkoła ma koszulki z dziurami na biuście. Wygląda dobrze w welurowym dresie, a także w stelażu ortopedycznym, w którym musi iść na bal. Jak podsumowuje ją główna bohaterka grana przez Lindsay Lohan „to Barbie, której nigdy nie miałam”.

„Szkoła uwodzenia” – styl Kathryn Merteuil

Kathryn Merteuil

Regina to czyste zło, ale jeśli chodzi o knucie i niszczenie innym życia, specjalistką jest Kathryn Merteuil, antybohaterka filmu „Szkoła uwodzenia” (1999) luźno opartego na XVIII-wiecznej powieści „Niebezpieczne związki”. Mimo że pełna intryg akcja zaczyna się, jeszcze zanim bohaterowie wkroczą w szkolne mury, drabina społeczna mocno daje się we znaki. Zamożna Kathryn zasiada na licealnym tronie ze swoim przyrodnim bratem Sebastianem (Ryan Phillippe & Sarah Michelle Gellar!) i w ramach letnich rozrywek niszczą znajomym reputację. 

W opozycji złego do szpiku kości duetu jest bielsza od śniegu Annette (w tej roli Reese Witherspoon), którą Sebastian ma uwieść, zaciągnąć do łóżka, po czym spektakularnie porzucić. Oczywiście karty rozdaje tutaj Kathryn, która kradnie show, kiedy tylko pojawia się na ekranie. Pod mocno taliowany garnitur wkłada seksowny gorset, a do wielkich okularów kapelusz z szerokim rondem. Slip dresses łączy z delikatnymi sandałkami na obcasie, a czasem na ozdobny stanik narzuca prześwitujący zwiewny top. Wszystko to nienagannie skrojone i w stonowanych czerniach i szarościach, odpowiednich dla femme fatale lat 90. Wyrachowany look dopełniają gładko uczesane włosy i oczy podkreślone czarną kredką. No i nie zapominajmy o naszyjniku z krzyżykiem pełnym kokainy. Żeby nie było za subtelnie, akcesorium z piekła rodem.

„Słodkie zmartwienia” – styl Cher Horowitz

W hierarchii wredności Cher Horowitz może nie plasuje się wysoko, ale kiedy chodzi o styl, bohaterka inspirowana tytułową „Emmą” Jane Austen zdecydowanie zajmuje miejsce na samej górze. Jeśli myślicie, że Blair Waldorf była pierwszą, którą łączyła słodkie opaski i podkolanówki ze złośliwym usposobieniem, to jesteście w błędzie. Grana przez Alicię Silverstone Cher robiła to już w 1995. Podczas 1,5 godzinnych „Słodkich zmartwień” ta niezbyt rozgarnięta, ale urokliwa mieszkanka Beverly Hills ma na sobie ok. 60 outfitów. Stylówki autorstwa kostiumografki Mony May są tu po prostu pełnoprawnym i pierwszoplanowym bohaterem. 

Zaczynając od kultowego, intensywnie żółtego kompletu spódnicy i marynarki w kratkę, kończąc na obcisłej małej czerwonej sukience Alaïa – większość beztroskich, a jednocześnie doskonale przemyślanych zestawów jest po prostu bezbłędna. Zamiłowanie do łączenia kratek z jeszcze większą ilością kratek, buty Mary Jane, berety, słodkie frotki do włosów, kardigany, kamizelki i biały T-shirt jako uniwersalna baza. Noszony pod sukienki, koszulki, a nawet topy gimnastyczne. Cher może i nie lubi WF-u, ale na pewno wie, jak się na niego ubrać. No i nie możemy zapominać o puszystych piórkach, które zdobią tu płaszcze, sweterki, a nawet długopisy. Jednak mimo zamiłowania do nutki ekstrawagancji, film miejscami wciąż pozostaje wierny minimalizmowi lat 90. i ówczesnym projektantom. „Kto twierdzi, że to sukienka?” – pyta tata Cher, widząc, że dziewczyna wychodzi na imprezę w białej, kusej slip dress, która mogłaby być halką. „Calvin Klein” – brzmi odpowiedź. 

„Wyznania małoletniej gwiazdy” – styl Carli Santini 

Carla Santini

O stylu Megan Fox jest ostatnio bardzo głośno, ale nie zapominajmy, że ikoną była już na początku wieku. Przyzna rację każdy, kto widział ją w „Wyznaniach małoletniej gwiazdy”. Tutaj główną rolę także gra Lindsay Lohan i podobnie jak w przypadku „Wrednych dziewczyn” wypada blado w porównaniu do szkolnego czarnego charakteru. Carla Santini w wykonaniu Fox jest oszałamiająca i w przeciwieństwie do tytułowej bohaterki, jej ubrania nie krzyczą aż tak mocno o uwagę. A jednak ciężko przejść obok nich obojętnie. 

Skórzana kurtka, T-shirt od marki Dior, jeansy z łańcuchami (!) i wyprostowane włosy, idealne by odrzucać je z pogardą do tyłu. Byłoby prosto i całkiem powściągliwie, gdyby nie wielki napis „J'ADORE”. Carla jest „piękna, lubiana, bogata, a w przedszkolu odgryzała lalkom główki”. Kolejnym dowodem paktu z diabłem jest to, że potrafi wystylizować nawet szkolny strój sportowy, podwijając rękawy koszulki z taniego poliestru. A skoro mamy rok 2004 musiał pojawić się też jeansowy total look w postaci mocno taliowanej garsonki, do której Carla założyła duży naszyjnik łańcuch z serduszkiem. Chcecie więcej Y2K? Jest też żółty welurowy dres, bucket hat od Burberry (w zestawie ze spódniczką i torebką) i spodnie cargo.

„Cała ona” – styl Taylor Vaughan

Taylor Vaughan

„Cała ona” to może i jest historia Laney (Rachael Leigh Cook) – szkolnego „brzydkiego kaczątka”, które musi zdjąć okulary i wyskubać brwi, by nagle stać się piękną. Ale łatwo o tym zapomnieć, gdy na ekranie pojawia się Jodi Lyn O'Keefe, cała na różowo. Rola Taylor Vaughan to nie jedyna wredna dziewczyna w karierze tej aktorki, ale z pewnością godna zapamiętania. Taylor jest wystarczająco pewna siebie, by przygotować mowę królowej balu z wyprzedzeniem i wystarczająco perfidna, by celowo wylać na koleżankę drinka. Dziewczyna, która rzuca szkolnego amanta numer 1 (Freddie Prinze Jr.) dla gwiazdora znanego reality-show (Matthew Lillard) zasługuje też na odpowiednią garderobę. Total looki barwy gumy balonowej, okazyjnie wymieniane na fiolety w – tak się składa – trendującym obecnie odcieniu Very Peri. Cienie do powiek dobrane pod kolor outfitu, choker z koralików, słodkie spinki do włosów, halter topy – film jest z 1999 roku i to widać. W stylizacjach czuć zarówno wpływ lat 90., jak i Y2K i nie bez powodu wydają się nam tak znajome. Teraz, by przenieść się w czasie, wystarczy odpalić Tik Toka. 

Ze zgrozą stwierdzam, że moje dzieciństwo jest już vintage. Ale też z ekscytacją obserwuję powrót tak dobrze znanych mi trendów. W końcu przez ostatnie 20 lat miałam sporo czasu, by najpierw znienawidzić niegdyś ukochaną modę, a następnie przepracować traumę wszechobecnego kiczu, włosów wiecznie klejących się do błyszczyka i jeansów biodrówek. Czy dziś bym założyła? Pewnie nie, ale wspominam z nostalgią. Poza tym ciężko byłoby przed tym uciec. Do niedawna obśmiewane trendy z początku wieku teraz powracają na salony i biorą szturmem szafy współczesnych nastolatków. Widać to wyraźnie w mediach społecznościowych czy choćby w „Euforii”. Pod względem garderoby Maddy i Cassie wcale nie jest daleko do kultowych wrednych dziewczyn. Styl Reginy George, Taylor Vaughan i Kathryn Merteuil żyje i ma się dobrze. 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy