Dla tych, którym umknął ostatni szał na dyskretny luksus wyjaśniamy. Ten pozornie niewyróżniający się trend okazał się viralem w social-mediach, a markom modowym takim jak Zegna Group podwoił sprzedaż. Definicją tego trendu jest wybieranie bardziej dyskretnych i subtelnych sposobów na prezentowanie swojego statusu. Moda "Quiet Luxury" opiera się o niewidoczne loga, wysokiej jakości materiały i luksusowe marki, które nie są ani popularne ani osiągalne dla mainstreamu. Chodzi o podkreślanie swojego bogactwa i wyrafinowania w taki sposób, by głównie wtajemniczeni wiedzieli co masz na sobie oraz co sobą reprezentujesz. Trend ten zyskał popularność w ostatnich miesiącach, ale tak naprawdę istnieje od dawna. Przed terminem "Quiet Luxury", istniała już inna nazwa subtelnego wyrażania swojego bogactwa poprzez ubrania i było nim określenie "Old Money".

O dyskretnym luksusie mówiło się w ostatnim czasie w kontekście serialu "Sukcesja" oraz stylizacji sądowych Gwyneth Paltrow. Aktorka ta była już w przeszłości poniekąd ambasadorką "Quiet Luxury" w jednej ze swoich ról filmowych. Zestawienie 5 najlepszych stylizacji w nurcie dyskretnego luksusu zaczniemy właśnie od niej:

1. Gwyneth Paltrow w "Utalentowany Pan Ripley"

mat. prasowe / kadry z filmu

Nasze zestawienie otwiera najstarszy film na tej liście, czyli "Utalentowany Pan Ripley" z 1999 roku. To pierwowzór i esencja dyskretnego luksusu w najlepszym wydaniu. Nieprzypadkowo film ten wyróżnia się na tle innych i przychodzi na myśl w kontekście "Quite Luxury", za kostiumy opowiadała między innymi Michelle Matland, kostiumografka "Sukcesji". Pracowała ona wówczas pod skrzydłami ikony kostiumografii, Anny Roth. Jej wybory modowe snują w filmie wizualną opowieść, która staje się kluczowym elementem filmu. Stylizacje w produkcji dzielą bohaterów na tych wywodzących się z wyższych sfer oraz tych, którzy aspirują by do nich dołączyć. Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że Marge i Dickie (Gwyneth Paltrow i Jude Law), pochodzą z bogatych rodzin. Chociaż nigdy nie widzimy ich w ubraniu emanującym logo, rozpoznajemy wysokie krawiectwo, klasyczne kroje i wysoką jakość materiałów. 

2. Siobhan Roy: "Sukcesja" 

mat. prasowe / kadry z filmu

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć głównej bohaterki całego zamieszania. To w końcu dzięki kultowej już garderobie Siobhan Roy świat oszalał na punkcie "Quiet Luxury". Za garderobą tej bohaterki oraz pozostałych członków klanu Roy, stoi Michelle Matland- kostiumografka, która wcześniej pracowała między innymi nad filmem "Utalentowany Pan Ripley". Matland do perfekcji opanowała styl, za którym stoją ogromne fortuny.

Za kostiumem, każdego bohatera "Sukcesji" zawarty jest ukryty przekaz. Głowa rodziny, Loghan Roy nosi garnitury szyte na miarę od nowojorskiej legendy krawiectwa, Leonarda Logsdaila. Mąż jego córki Tom wybiera projekty Ermenegilda Zegny i Loro Piany. "To pokazuje, że jest nowobogacki, więc aspiruje do rodziny Royów. To czyni go bezbronnym" – zdradziła Matland w wywiadzie z „New Yorkerem”. Kiedy Shiv dołącza do rodzinnego imperium w 2. sezonie jej garderoba się zmienia. Bohaterka stawia na "power dressing", czyli ubrania budujące autorytet i zdradzające jej aspiracje. Do jej ulubionych marek należą The Row, Stella McCartney, Armani, and Max Mara. 

3. Marissa Cooper: "Na Fali" ("The O.C.")  

mat. prasowe / kadry z filmu

Chociaż Marissa Cooper na pierwszy rzut oka mogła wyglądać jak normalna nastolatka, jej ubrania to tak naprawdę projekty największych domów mody. Główna bohaterka transmitowanego w latach 2000. serialu "The O.C.", była jedną z pierwszych ikon mody nieświadomie wpisujących się w trend dyskretnego luksusu. Marissa pochodziła z bardzo bogatej rodziny, a jej garderoba w subtelny sposób to zdradzała. Kostiumografowie produkcji zadbali o to by looki były w dobrym guście, oraz żeby pasowały do charakteru zbuntowanej bohaterki, która nie lubiła bezpośrednio afiszować się bogactwem. W jej niepozornej szafie mogliśmy znaleźć sukienki letnie Marca Jacobsa, stroje kąpielowe Calvina Kleina, kultowe topy bez ramiączek Dolce & Gabbana i przede wszystkim torebkę Chanel 2.55, którą Marissa nosiła do szkoły. 

4. Renata Klein: "Wielkie kłamstewka" ("Big Little Lies") 

mat. prasowe / kadry z serialu

Chociaż większość mam z Monterey musiało posiadać ogromny majątek, by osiedlić się w jednym z bardziej ekskluzywnych miasteczek kalifornijskiego wybrzeża, to właśnie Renata i jej garderoba przykuła naszą uwagę. Grana przez Laurę Dern bohaterka jest kobietą sukcesu, która za pośrednictwem swoich stylizacji podkreśla swój status. W pełen nonszalancji sposób na śniadanie z przyjaciółką zakłada set Alexandera McQueena, który kilka dni po premierze stał się viralem na Tik Toku. Natomiast zmagając się z możliwym bankructwem ma na sobie skórzany żakiet Balmain i torebkę Gucci. 

5. Główni bohaterowie "Samotny Mężczyzna" ("A Single Man") 

mat. prasowe / kadry z filmu "Single Man"

Już przed premierą filmu "Samotny mężczyzna" mogliśmy mieć pewność, że zapisze się on w kinie jako jeden z najbardziej stylowych obrazów w historii. Za reżyserię odpowiadał sam Tom Ford, więc to co zobaczyliśmy na ekranie było prawdziwą ucztą wizualną dla wszystkich estetów i wielbicieli mody. Idealnie skrojone garnitury George'a (Colin Firth), dopasowane białe spodnie i beżowy moherowy sweter Kenny'ego (Nicholas Hoult) oraz ikoniczna biało-czarna kreacja Charlotte (Julianne Moore) to tylko kilka nienagannych elementów garderoby bohaterów filmu. W niewymuszony i zupełnie niekrzykliwy sposób kostiumy w produkcji były synonimem elegancji i luksusu.