Met Gala 2020: motyw, gospodarze, wystawa i bal

Planowana od miesięcy Met Gala 2020 nie odbyła się w wyznaczonym terminie i wciąż nie jest wiadomo, kiedy historyczny już bal i otwarcie nowej wystawy w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku "About Time: Fashion and Duration" będą miały miejsce. Co ciekawe, tym razem miały mówić o czasie i skupić się na ostatnim półtora wieku w historii mody. "To ponowne wyobrażenie o historii mody, która jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna" opowiadał o jeszcze w zeszłym roku kurator Andrew Bolton. Bolton wśród inspiracji "O czasie: moda i trwanie" wymieniał w pierwszej kolejności film "Orlando" w reżyserii Sally Potter (z główną rolą fenomenalnej Tildy Swinton), który opowiada on o historii młodego arystokraty, na którego królowa Elżbieta I rzuca klątwę "bycia młodym na wieki". Film nakręcono na podstawie głośnej powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Oba przestawienia "Orlando" mówią o płynności granic w ogóle - nie tylko między przeszłością i przyszłością, ale też światem realnym i tym z wyobrażeń czy pomiędzy kobietą a mężczyzną. Na wystawie miały się znaleźć nie tylko moda z różnych epok i dekad, ale też cytaty z książek Woold, przedstawienie koncepcji "la durée", zwana teorią trwania, Henriego Bergsona, a także wpływy powieści "The Hours" pióra Michaela Cunninghama, który w 1999 roku otrzymał nagrodę Pulitzera i podejścia do czasu jako "continuum". 

Najpiękniejsze sukienki z nowych kolekcji francuskich marek. Są synonimem french chic i będą idealne na lato>>

Wydarzenie było wspierane finansowo przez dom mody Louis Vuitton, a tegorocznymi gospodarzami zostali Nicolas Ghesquière, Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i Anna Wintour. Więcej o tym, co zobaczymy na wystawie i podczas Met Gali (jak już się odbędzie) przeczytacie tutaj: Met Gala 2020: znamy szczegóły wystawy i motyw przewodni balu>>

Met Gala: stylizacje gwiazd na przestrzeni lat

Żeby jednak tradycji stało się zadość - pokazujemy Wam najlepsze stylizacje gwiazd z Met Gali. Tym razem jednak oczywiście nie tegorocznej, ale tych na przestrzeni lat. 

Księżna Diana na Met Gala / GettyImages

Rihanna w żółtej miękkiej sukni z gigantycznym trenem, Kim Kardashian z kostiumie z "kroplami wody", Alessandro Michele i Jared Leto niczym bliźniacy Jezusa, Lady Gaga zmieniająca kostiumy jak rękawiczki. Albo jeszcze dawniej: Cher z błyszczącej naked dress z piórami, Jacqueline Kennedy Onassis w zbudowanej z kaskad falban sukni Valentino, Naomi Campbell w barwnej i wzorzystej mini z metką Versace, siostry Olsen w vintage, księżna Diana (tak!), rozbawiona Sarah Jessica Parker w czarnej mini. Do tego Beyonce, J.Lo, Jacqueline Kennedy, Kate Moss w towarzystwie Christy Turlington, Ciara w srebrzystej sukni H&M, David Bowie oraz Iman czy Victoria i David Beckham.

Przed Wami nostalgiczna galeria postaci, które gościły na czerwonym dywanie Met Gali>>

Szydełkowa sukienka w stylu Jane Birkin. W tym sezonie zamiast na festiwalach będziemy ją nosić na co dzień>>

PS A jeśli sami chcielibyście "wziąć udział" w Met Gala 2020, w sieci powstał właśnie specjalny hasztag #HFMetGala2020, pod którym setki osób publikuje swoje stylizacje, w których wybrałyby się na to słynne wydarzenie. Internetowa gala nie jest organizowana przez The Metropolitan Museum of Art, a internautów, więc swoją interpretację motywu "O czasie: moda i trwanie" może zaprezentować każdy, a nie tylko grupa blisko 600 gwiazd.