Met Gala 2021: motyw, gospodarze, wystawa i bal

Planowana od miesięcy Met Gala 2020 nie odbyła się w ogóle. Co ciekawe, wówczas impreza i wystawa miały mówić o czasie i skupić się na ostatnim półtora wieku w historii mody. "To ponowne wyobrażenie o historii mody, która jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna" opowiadał dwa lata temu kurator Andrew Bolton. Bolton wśród inspiracji "O czasie: moda i trwanie" wymieniał w pierwszej kolejności film "Orlando" w reżyserii Sally Potter (z główną rolą fenomenalnej Tildy Swinton), który opowiada on o historii młodego arystokraty, na którego królowa Elżbieta I rzuca klątwę "bycia młodym na wieki". Film nakręcono na podstawie głośnej powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Oba przestawienia "Orlando" mówią o płynności granic w ogóle - nie tylko między przeszłością i przyszłością, ale też światem realnym i tym z wyobrażeń czy pomiędzy kobietą a mężczyzną. Na wystawie miały się znaleźć nie tylko moda z różnych epok i dekad, ale też cytaty z książek Woold, przedstawienie koncepcji "la durée", zwana teorią trwania, Henriego Bergsona, a także wpływy powieści "The Hours" pióra Michaela Cunninghama, który w 1999 roku otrzymał nagrodę Pulitzera i podejścia do czasu jako "continuum". 

Najpiękniejsze sukienki z nowych kolekcji francuskich marek. Są synonimem french chic i będą idealne na lato>>

A co z Met Gala 2021? Nowa wystawa w Metropolitan Museum of Art oraz MET Gala 2021  tym razem skupi się na amerykańskiej modzie i jej języku, co będzie tematem długo wyczekiwanej MET Gala oraz wystawy w słynnym nowojorskim muzeum. Ekspozycja "In America: A Lexicon" ma zostać otwarta pod koniec kolejnego nowojorskiego tygodnia mody, dokładnie 18 września, i zbiegnie się z coroczną wystawą w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Będzie to jednak połowa tego, co zaproponują jej organizatorzy - w pierwszy majowy poniedziałek 2022 roku światło dzienne ujrzy jej druga część pod nazwą "In America: An Anthology of Fashion". 

Wystawa przedstawi amerykańskich projektantów i obraz mody made in the USA pokazanych przez soczewkę wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych z 2020 roku (a co za tym idzie także pandemii, Black Lives Matter i wyboru nowego prezydenta kraju). 

Wrześniowa gala będzie kameralna i wszystko odbędzie się zgodnie z zachowaniem środków ostrożności. W przypadku maja 2022 roku organizatorzy planują już tradycyjny czerwony dywan na około 550 gości (ale czy to się uda zależy oczywiście od sytuacji pandemicznej).

Met Gala: stylizacje gwiazd na przestrzeni lat

Żeby jednak tradycji stało się zadość - pokazujemy Wam najlepsze stylizacje gwiazd z Met Gali. Tym razem jednak oczywiście nie tegorocznej, ale tych na przestrzeni lat. 

Księżna Diana na Met Gala / GettyImages

Rihanna w żółtej miękkiej sukni z gigantycznym trenem, Kim Kardashian z kostiumie z "kroplami wody", Alessandro Michele i Jared Leto niczym bliźniacy Jezusa, Lady Gaga zmieniająca kostiumy jak rękawiczki. Albo jeszcze dawniej: Cher z błyszczącej naked dress z piórami, Jacqueline Kennedy Onassis w zbudowanej z kaskad falban sukni Valentino, Naomi Campbell w barwnej i wzorzystej mini z metką Versace, siostry Olsen w vintage, księżna Diana (tak!), rozbawiona Sarah Jessica Parker w czarnej mini. Do tego Beyonce, J.Lo, Jacqueline Kennedy, Kate Moss w towarzystwie Christy Turlington, Ciara w srebrzystej sukni H&M, David Bowie oraz Iman czy Victoria i David Beckham.

Przed Wami nostalgiczna galeria postaci, które gościły na czerwonym dywanie Met Gali>>

Szydełkowa sukienka w stylu Jane Birkin. W tym sezonie zamiast na festiwalach będziemy ją nosić na co dzień>>

PS A jeśli sami chcielibyście "wziąć udział" w Met Gala 2020, w sieci powstał właśnie specjalny hasztag #HFMetGala2020, pod którym setki osób publikuje swoje stylizacje, w których wybrałyby się na to słynne wydarzenie. Internetowa gala nie jest organizowana przez The Metropolitan Museum of Art, a internautów, więc swoją interpretację motywu "O czasie: moda i trwanie" może zaprezentować każdy, a nie tylko grupa blisko 600 gwiazd.