Garnitur dwurzędowy nie cieszy się może taką popularnością jak jednorzędowa wersja, ale jeśli szukamy bardziej formalnego stroju, to zestaw z marynarką z dwoma rzędami guzików może być świetnym rozwiązaniem. Na pewno jest idealnym pomostem między trzyczęściowym garniturem a prostym, dwuguzikowym.

Choć dwurzędówki były normą dla surdutów w XIX wieku, to wczesne stroje salonowe, które zaczęły pojawiać się na przełomie XX wieku, były jednak zazwyczaj jednorzędowe. Marynarki dwurzędowe swoją największą popularność przeżywały od lat dwudziestych do późnych lat pięćdziesiątych, a później od połowy lat osiemdziesiątych do wczesnych lat XXI wieku.

Można stwierdzić, że obecnie popularność tego stroju znowu idzie w górę. W końcu proponują go m.in. Versace, Prada, Stella McCartney czy Paul Smith. Dwurzędówka bez wątpienia od dawna cieszy się niesłabnącym uznaniem w Wielkiej Brytanii, ale nic w tym dziwnego – w końcu to brytyjska arystokracja doprowadziła do jej popularyzacji. Jeśli chcemy się poczuć jak prawdziwy gentleman, to garnitur dwurzędowy załatwi sprawę w mig.

Garnitur dwurzędowy – jak nosić?

Stonowany kolorystycznie garnitur dwurzędowy to coś, od czego powinieneś zacząć. Mówiąc bardziej precyzyjniej, pomyśl o ciemnoszarym lub ciemnogranatowym, gdzie klapy są ostre. Dlaczego ciemne odcienie? Dwurzędówka w takim kolorze jest wystarczająco wszechstronna, aby przeistoczyć się w codzienny strój. A gdy do tego materiał jest odrobinę połyskliwy i klapy bardziej ostentacyjne, to dorzucasz do swojego stylu coś ekstra. I przy okazji nie wyglądasz jedynie jak ktoś, kto dopiero co wyszedł z biura, ale także jak osoba, która jest gotowa udać się na luksusowe wydarzenie.

Nie oszukujmy się też – dwa rzędy guzików wyglądają o wiele bardziej elegancko niż jeden. Główną zasadą przy wyborze tego typu garnituru jest szerokość klap. Powinniśmy trzymać się ok. 10-11 centymetrów. Dobrze jest też wybrać marynarkę z patką, bo ma bardziej formalny charakter. Oczywiście ramiona są szalenie istotne. Z racji, że lata 80. minęły bezpowrotnie, a co za tym idzie moda na wypchane ramiona, to szukamy marynarki, która naturalnie układa się na naszej sylwetce. Czyli wszystko, co za bardzo odstaje jest nie do przyjęcia. Marynarka ma być dobrze dopasowana, a zwisać na nas.

W kwestii tkaniny w garniturze dwurzędowym najlepiej postawić na stuprocentową wełnę lub bawełnę. Dodatki sztucznych materiałów da się zaakceptować w mniej formalnych marynarkach – tutaj musimy zadbać o to, by mieć rzecz wysokiej jakości. W dwurzędówkach warto też zwrócić uwagę na butonierkę. Najlepiej dla oka wygląda mediolańska, którą wykonuje się całkowicie ręcznie. Niby detal, ale robi różnicę.

Uczulamy, że garnitur dwurzędowy powinien być zawsze zapięty jak stoimy. W przypadku siedzenia sytuacja jest trochę bardziej specyficzna, bo znajdą się zwolennicy obu rozwiązań, ale my pozostajemy przy tym, by również była zapięta. Tak jest bezpieczniej. Przy okazji na koniec dodamy, że marynarka dwurzędowa to także dobry strój do noszenia z jeansami, a nawet ze snakersami (marynarka o charakterze sportowym), więc nie zawsze musicie chodzić w komplecie.