„Dwa” to historia trzech szesnastoletnich uczennic prowadzących zwykłe, nudne, dość tendencyjne życia, ze wszystkimi tendencyjnymi radościami, problemami i marzeniami. Nastia i Sasza chcą wyjechać na studia do Polski, a Kristinę najbardziej interesują romanse. W szkole, w której się uczą, panują surowe zasady – niezmienne od czasów stalinowskich. Pewnego dnia na światło dzienne wychodzi pewna szokująca sytuacja, powodująca strach, uprzedzenia i nienawiść wobec odmienności.

Reżyserka Vlada Senkova to jedna z najbardziej obiecujących i utalentowanych białoruskich twórców filmowych. Jej debiutancki film „The Count in Oranges” (2015) był premierowo pokazywany na festiwalu filmowym w Moskwie i dostał nagrody na festiwalach w Cottbus i Mińsku. Filmy Senkovej – energetyczne, prowokujące i często kontrowersyjne – dotykają problemów, o których na Białorusi nie mówi się często.

„Nasz film zrealizowaliśmy we współpracy z UNESCO IITE, więc udało nam się osiągnąć stan absolutnej wolności. Dla mnie opowiada o przyjaźni i walce, stał się historią, którą kocham całym sercem i nie mogę się doczekać, aż pokażę go szerszej publiczności” – mówi Vlada Senkova.

Film został wyprodukowany przez Centrum Sztuk Wizualnych we współpracy z Instytutem ITE UNESCO.

Pokazy festiwalowe:
Kinoteka 4: czwartek, 17 paź 19:00

Kinoteka 4: piątek, 18 paź 11:00
Kinoteka 4: sobota, 19 paź 14:00