Piękno bez metryki

Na szczęście zmarszczki przestają być ostatnim tabu. Zwłaszcza, że żyjemy coraz dłużej i równie długo możemy wyglądać dobrze. Co wcale nie znaczy: o połowę młodziej.W sztucznie wykreowanym świecie Instagrama coraz bardziej tęsknimy za autentycznością. Świadczy o tym choćby renesans dojrzałych piękności na wybiegach i w kampaniach reklamowych . Obok dwudziestokilkuletnich Gigi, Belli i Kendall biorą w nich udział „emerytki”: Amber Valetta, Shalom Harlow, Stella Tennant i Helena Christenen. I co z tego, że były u szczyt kariery, gdy tych pierwszych jeszcze nie było na świecie? O krok dalej poszła 76-letnia Lauren Hutton, która bez cienia makijażu paradowała w pokazie Valentino na jesień-zimę 19/20. I wywołała owacje na stojąco.

Sport dla skóry

Bo taki jest cel smart aging.  Nie chodzi tu o zabiegi „z doskoku”,  odmładzanie na siłę i tylko „tego, co widać”. Liczy się holistyczne podejście, regularność i dobre nawyki. To cały styl życia: pielęgnacja, dieta, świadoma mimika, ale też dbanie o stan psychiczny i bycie w kontakcie ze sobą. W filozofię smart aging idealnie wpisują się też wszelkie manualne zabiegi i ćwiczenia. Spokojnie, nie musi to być wycisk jak na crossficie.. Ale mięśnie na twarzy (od szyi w górę mamy ich aż 88!) potrzebują treningu tak samo jak bicepsy. I to od ich pracy i kondycji w dużej mierze zależy, jak będziemy się starzeć. 

- Wystarczą proste ćwiczenia, które poprawią napięcie i jakość skóry i odżywią tkanki, pobudzając ich ukrwienie. Gdy nabierzemy wprawy, można je robić przy okazji np. jadąc samochodem czy oglądając film -  mówi Marta Kuchcińska, która stworzyła autorską metodę holistycznego odmładzania Joga Piękna. Jej zdaniem dzięki ćwiczeniom można odmłodzić twarz od pięciu nawet do 10 lat! Pierwsze efekty w postaci bardziej rozluźnionej, zrelaksowanej twarzy i gładszej skóry są widoczne już po 1-2 tygodniach. Znaczącą różnicę zauważysz po 2-3 miesiącach.

Pierwsze przykazanie młodości powinno jednak brzmieć po prostu… : wyprostuj się.

- Jeżeli często się garbimy, następuje przepchnięcie tkanek z tyłu głowy na dół. Wystarczy właściwa postawa i już wyglądamy młodziej - dodaje Marta Kuchcińska. Radzi też przekonać się do spania w pozycji „na faraona”, bo leżąc na boku rzeźbimy sobie lwią zmarszczkę. Aby naturalnie ją wygładzić, warto delikatnie uciskać i naciągać skórę na czole albo po prostu unosić i opuszczać brwi. I jak najczęściej się śmiać. Bo śmiech, tak jak i płacz, najlepiej rozładowują emocje. A to właśnie ich odbiciem, według holistycznej filozofii odmładzania, jest nasza mimika, odpowiedzialna za większość zmarszczek. Lepiej więc, by te ostatnie były efektem śmiechu niż złości czy frustracji (jak groźna lwia bruzda na czole). Zwłaszcza, że jak potwierdzają badania, osoby ze zmarszczkami wokół oczu są postrzegane jako bardziej szczere i szczęśliwsze. A przez to i piękniejsze.

Obejrzyjcie koniecznie wideo, jakie nagrała dla nas Marta Kuchcińska, autorka Jogi Piękna.