Inspirują do podejmowania nowych wyzwań i udowadniają, że inżynierią z powodzeniem może zajmować się płeć piękna. Planują utrzymanie ruchu, kodują, projektują, są menedżerkami operacji, programistkami, architektkami różnorodnych technologicznych rozwiązań. Ekspertki Amazon zdradzą, co jest najciekawsze w ich pracy i dlaczego Amazon to dobre miejsce, by rozwijać się w roli inżyniera. 

Emilia Smolko: projektuje rozwiązania łączące biznes z technologią

Jestem kobietą inżynierem. Tym co zdefiniowało moje życie, jest dążenie do zrozumienia świata” - mówi Emilia Smolko, CEE Solutions Architect w Amazon Web Services Poland. Jak znalazła się na swoim stanowisku? Ciągła, niezaspokojona potrzeba odkrywania pokierowała ją w odpowiednie miejsce. „W mojej roli analizuję problemy klientów AWS i pomagam im znaleźć odpowiedzi. Jako architekt jestem łącznikiem między biznesem i technologią. Bazując na swoim doświadczeniu oraz wiedzy technologicznej, projektuję rozwiązania dla biznesu. To co mnie pasjonuje w tej pracy, to tworzenie nowych rozwiązań, na które nikt jeszcze nie wpadł” – wyznaje. 

Ewa Kolczyk: pracuje nad rozwojem Alexy 

 

Pierwszy kierunek studiów, który wybrała Ewa wcale nie był związany z inżynierią. Po roku postanowiła pójść nową drogą. „Zawsze lubiłam matematykę i majsterkowanie, przedmioty ścisłe przychodziły mi z łatwością. Myślałam o politechnice, ale początkowo zabrakło mi przykładu, inspiracji” – mówi Ewa. Wybrała wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, gdzie w końcu poczuła, że rozwija się w odpowiednim kierunku. Teraz Ewa obejmuje stanowisko Software Development Manager w Amazon. Kieruje zespołem, który wprowadza możliwość korzystania z urządzeń Echo z głosem znanych osób – obecnie jest nim głos Samuela L. Jacksona! Praca inżyniera jest jej ogromną pasją, a synteza głosu i sztuczna inteligencja to wielowątkowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Środowisko, które tak zachwyciło Ewę tworzą wykwalifikowani specjaliści, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dlaczego według niej inżynieria to dobra ścieżka dla kobiet? „Jest interesująca, daje poczucie mocy i pozwala nieustannie się rozwijać.” 

Jolanta Bluszcz: jest dowodem na to, że warto realizować pasję w pracy 

Jolanta Bluszcz jest Planistką Utrzymania Ruchu w Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach (RME PLANNER), ale na początku swojej drogi zawodowej pracowała w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pewnego dnia ambicje, odwaga i determinacja wzięły górę. „Pracę w Amazon polecił mi znajomy, który wiedział o moich nietypowych, jak na kobietę, zainteresowaniach. Myślałam, że porywam się z motyką na słońce. Jednak udało mi się!” - mówi o swoich początkach w firmie. Teraz swój zawodowy "skok na głęboką wodę" podsumowuje tak:  

Wiem z własnego doświadczenia, że jeśli wierzymy, że dana droga zawodowa jest dla nas, to trzeba ambitnie i odważnie aplikować na te stanowiska, aż się uda!   

Co sama radzi tym, którzy pasjonują się naukami ścisłymi? Odważnie wysyłać swoje CV i nie bać się gwałtownych zmian szczególnie, jeśli kieruje nimi życiowa pasja. „Amazon nie dyskwalifikuje w procesie rekrutacji osób, które nie mają kierunkowego wykształcenia, albo nie nabyły jeszcze doświadczenia, tak jak ja” – dodaje.  

Emilia Brzozowska: wspiera klientów chmury 

Dla wielu z nas "chmura" to pojęcie dość zagadkowe – przed nią nie ma żadnych tajemnic. Emilia Brzozowska na co dzień wspiera klientów w wyzwaniach związanych z architekturą przechowywania i przetwarzania danych w chmurze.  

Rola Solutions Architect w AWS pozwala łączyć moją miłość do technologii z niekończącą się kreatywnością” - mówi. Dodaje również, że praca w usłudze chmury to niekończąca się nauka oraz umiejętność dostosowania się do tempa innowacji – te codzienne wyzwania sprawiają jej ogromną przyjemność. „Praca w chmurze i mnogość projektów otwierają nieograniczone możliwości do rozwoju przełomowych technologii. To też spotkania z fascynującymi ludźmi i różnymi biznesami, z których każdy jest inny i potrzebuje wyjątkowego podejścia. Dla mnie to kwintesencja innowacyjności” – twierdzi. Kto według niej ma szansę odnaleźć szczęście w inżynierii? Każdy, kto pasjonuje się nowymi technologiami i jest otwarty na nowe wyzwania.  

Marta Konieczna: menedżerka operacji w Centrum Logistyki E-Commerce Amazon w Poznaniu 

Marta Konieczna jest Operations Managerem w Centrum Logistyki E-Commerce Amazon. Jak się tu znalazła? „Byłam zaangażowana w projektowanie oraz budowanie linii kolejowych w Polsce i Chorwacji. Zależało mi na rozwijaniu się w roli lidera zespołu oraz możliwości zdobywania nowych umiejętności w zakresie zarządzania projektami. Tak oto trafiłam do Amazon. Otrzymałam możliwość współpracy z ponad 100 osobami w moim zespole. Nauczyłam się więcej niż w poprzednich latach mojej pracy zawodowej i znalazłam mnóstwo wsparcia, z którego cały czas korzystam” - mówi. 

Inżynieria jest innowacyjnością, która pozwala ujarzmić i dostosować nowe pomysły do codzienności.  

Dodaje Marta i podkreśla, że inżynieria, to dziedzina dla ludzi otwartych, pewnych siebie, nie bojących się wyzwań, gotowych do nauki i naprawdę kreatywnych. Czym się odwdzięcza? Niezwykłą satysfakcją. „To, co tworzymy, jest używane na całym świecie, co daje dużą satysfakcję. Amazon to miejsce, gdzie można rozwijać skrzydła w niemalże nieskończonej liczbie ról i obszarów, cały czas zdobywając nową wiedzę oraz umiejętności” – opowiada o swojej pracy.  

Marta Czarnowska: współtworzy głos Alexy 

Marta Czarnowska zajmuje się uczeniem maszynowym i NLP (natural language processing). W Centrum Rozwoju Technologii Amazon obejmuje stanowisko Software Development Engineer. Pracuje w zespole, który tworzy narzędzia do budowania głosów text-to-speech. Gdzie się je wykorzystuje? W usługach głosowych takich jak Alexa, która, co warto podkreślić, powstała w Polsce. „Pracuję zarówno nad implementacją, jak i projektowaniem architektury, testowaniem oraz utrzymywaniem naszych narzędzi. W mojej pracy podoba mi się to, że współpracujemy z różnymi specjalistami – lingwistami i audio inżynierami. Dzięki temu praca jest inspirująca, można codziennie poszerzać swoją wiedzę. To, co tworzymy w Amazon, jest używane na całym świecie. Możliwość usłyszenia, jak Alexa mówi głosem, który pomagaliśmy zbudować daje ogromną satysfakcję” – podsumowuje Marta. 

Takich kobiet w Amazon jest znacznie więcej. Wszystkie łączy niezwykła pasja, chęć rozwoju, kreatywność i otwartość. Więcej podobnych historii znajdziecie na blog.aboutamazon.pl.

Zajrzyj na amazon.jobs i znajdź własną ścieżkę kariery.