Helmut Newton był jednym z największych mistrzów współczesnej fotografii. Artysta szybko wypracował rozpoznawalny styl, którego znakami firmowymi były dramatycznie upozowane kobiece akty, pełne fetyszystycznych podtekstów. Jego starannie zaaranżowane zdjęcia ukazywały głębię relacji opartych na władzy, seksualności i związkach płci, zacierając granice między sztuką a pornografią. W kobietach interesowała go siła, mocna muskulatura i pewność siebie, dlatego przedstawiał je jako dominujące, perwersyjne i władcze. Kochał nagość i został nazwany królem perwersji.

Film Gero von Boehma „Helmut Newton. Piękno i bestia” przedstawia dziedzictwo, życie twórczość i ścieżkę kariery fotografa oraz przybliża bohaterki jego kultowych portretów i zdjęć - od Catherine Deneuve do Grace Jones, od Charlotte Rampling do Isabelli Rossellini. Teraz one mają możliwość przedstawienia własnej interpretacji życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty. 

W ramach 17. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie miał miejsce pierwszy pokaz filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia”. Film wejdzie do kin 13 listopada.

Źródło: mdag.pl