Tylko metoda triple cleansing może dać ci pewność, że prawidłowo oczyściłaś swoją skórę przed pójściem spać” – mówi Joanna Vargas, ekspertka od pielęgnacji i ulubiona kosmetolożka gwiazd. Takie zalecenia przekazuje swoim znanym klientkom, do których należą m.in. Dakota Johnson, Emily Ratajkowski i Elisabeth Moss. Czym potrójne oczyszczanie twarzy różni się od dwuetapowego i dlaczego może odmienić twoją skórę?

Dlaczego potrójne oczyszczanie jest ważne?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które spopularyzowała Charlotte Cho, autorka bestsellerowego poradnika „Sekrety urody Koreanek”, stało się naszym stałym, wieczornym rytuałem. Olejek lub mleczko ma rozpuścić makijaż, a płyn myjący z łagodnym detergentem usunąć resztki brudu – znamy to na pamięć. Double cleansing stosowałyśmy z powodzeniem przez kilka lat, ale w tym roku koreański schemat oczyszczania został zaktualizowany o jeszcze jeden etap. O nowej metodzie rozpisują się zachodnie serwisy beauty, powołując się przy tym na rady najlepszych amerykańskich dermatologów i kosmetologów.

Oczyszczanie jest bardzo ważne dla zdrowia twojej skóry” – mówi dr Harold Lancer, dermatolog z Beverly Hills, z którego usług korzystają Jennifer Lopez i Victoria Beckham. „Skóra jest organem, który absorbuje substancje z otoczenia, a twoja twarz codziennie narażona jest na działanie szkodliwych zanieczyszczeń, chemikaliów i bakterii. Przenikają one przez barierę skórną i powodują rozwój stanów zapalnych”. Istotnie, wielu dermatologów obserwuje nasilone problemy skórne nawet u osób 30+. Trądzik wieku dorosłego nikogo już nie dziwi. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być postępujące zanieczyszczenie środowiska i fakt, że często nie umiemy chronić się przed jego negatywnym oddziaływaniem na cerę. Potrójne oczyszczanie ma pomagać w skuteczniejszym usuwaniu toksyn i zanieczyszczeń z powierzchni skóry.

Potrójne oczyszczanie twarzy krok po kroku

Cała idea triple cleansing sprowadza się do tego, by po oczyszczeniu skóry za pomocą olejku (mleczka) i płynu myjącego zastosować dodatkowo kosmetyk złuszczający. Zasadniczy schemat koreańskiej metody double cleansing nie zmienia się więc – na koniec dodajemy tylko jeszcze jeden krok, czyli złuszczanie. Wydawałoby się, że to drobna różnica, a jednak może dać spektakularne efekty.

Krok pierwszy, czyli zastosowanie oleju, zmywa warstwę sebum; preparat z detergentem to właściwy etap oczyszczania; a trzeci krok, czyli złuszczanie, usuwa martwe komórki naskórka, co może okazać się szczególnie korzystne w przypadku osób z cerą tłustą i ze skłonnością do trądziku” – tłumaczy nowojorska dermatolog dr Macrene Alexiades. Poprzez redukcję martwej warstwy rogowej, skóra jeszcze lepiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Poza tym, stosując potrójne oczyszczanie, zwiększasz możliwości regeneracyjne komórek skóry. Dodatkowo skuteczniej chłoną one składniki odżywcze zawarte w serum i kremach aplikowanych na noc.

Jaki kosmetyk złuszczający wybrać? Najlepszy będzie tonik z kwasami. Dobór konkretnego zależy od twojego typu skóry.

Do cery suchej i wrażliwej odpowiedni będzie tonik na bazie kwasu migdałowego lub mlekowego. Są delikatne, mają mały potencjał drażniący, a przy tym zwiększają poziom nawilżenia skóry i zapobiegają tworzeniu się zmarszczek.   

Jeśli masz cerę tłustą, trądzikową i z zaskórnikami, zdecydowanie wybierz tonik z kwasem salicylowym. Jako jeden z niewielu kwasów dobrze przenika przez warstwę sebum, penetruje w głąb porów i pomaga w usuwaniu zalegających w nich zanieczyszczeń. Ma też działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Walczysz ze zmarszczkami, utratą jędrności albo przebarwieniami? Odpowiedni dla ciebie będzie tonik z kwasem glikolowym. Ma on zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, przez co pobudza syntezę kolagenu i elastyny. Rozjaśnia plamy pigmentacyjne i zwiększa gęstość skóry. Będzie doskonałym uzupełnieniem kuracji anti-aging.

Ważne: żeby zminimalizować ryzyko podrażnień, po umyciu twarzy żelem i osuszeniu jej, odczekaj 5 minut i dopiero po tym czasie przetrzyj skórę płatkiem kosmetycznym nasączonym tonikiem. Jeżeli cera zaczerwieni się lub po kilku dniach zacznie się łuszczyć, ogranicz aplikację toniku do 2-3 razy na tydzień.

Czytaj więcej: Dlaczego powinnaś myć twarz dwa razy? >>>