Zwyczaj wymieniania się obrączkami podczas ceremonii zaślubin sięga czasów antycznych. Badacze uważają, że pierwsze obrączki pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Wykonywane były one z roślin i ich pędów – np. z konopi czy trzciny. Później zastąpiono je trwalszymi materiałami jak skóra, kości albo metal. Tradycja noszenia obrączek ślubnych obecna była też w starożytnej Grecji, a stamtąd przeszczepiono ją na grunt rzymski. Początkowo ślubne pierścienie stanowiły część posagu małżeńskiego, później zaczęły być traktowane jako obietnica wierności.

Wymienianie się obrączkami podczas ceremonii zaślubin wywodzi się właśnie ze starożytnego Rzymu, gdzie oznaczały one przypieczętowanie zawartego małżeństwa. W kulturze katolickiej obrączki stały się częścią ceremonii ślubnej w IX wieku dzięki staraniom papieża Mikołaja I.

Obrączki ślubne zazwyczaj są proste, bez oczka i zbędnych ozdób. Wykonuje się je ze złota lub innych stopów szlachetnych metali. Ich prostota ma szczególne znaczenie – ślubna obrączka jest ponadczasowa. Często jej jedyną ozdobą jest grawer. Może to być dekoracyjny ornament, zazwyczaj jednak para decyduje się na wyrycie w obrączce daty zaślubin, imienia współmałżonka, a czasem też jakiejś ważnej dla partnerów sentencji.

Okrągły kształt obrączki, bez początku i końca, ma symbolizować wieczność i nieśmiertelność, którą można odnieść do uczuć łączących dwie osoby zawierające związek małżeński. Kształt obrączek nazywany był często „magicznym kręgiem” – wierzono, że w ten krąg nie mogą się wedrzeć żadne złe duchy.

Na której ręce nosić obrączkę w Polsce?

W Polsce przyjął się zwyczaj, żeby nosić obrączkę na prawej dłoni i większość naszych rodaków go stosuje. Co ciekawe, kiedyś noszono ją na lewej ręce, zgodnie ze starożytnym zwyczajem. Na prawej dłoni obrączkę nosiły wdowy i osoby w żałobie. Sytuacja zmieniła się po Powstaniu Styczniowym, kiedy wszyscy zaczęli przekładać obrączkę na lewą rękę, co miało być symbolem żałoby narodowej po nieudanym zrywie wolnościowym. Tak zostało do dziś, więc kiedy młodzi biorą ślub i składają w kościele przysięgę, wkładają sobie obrączki na serdeczny palec prawej dłoni. Na lewej ręce obrączkę noszą wdowy i wdowcy.

Zwyczaj noszenia obrączki na prawej dłoni jest szczególnie podtrzymywany przez katolików. Najczęściej to właśnie prawą ręką witamy się z innymi, nią też wykonujemy znak krzyża podczas uroczystości religijnych. Takie wyeksponowanie obrączki na prawej dłoni wyraźnie pokazuje otoczeniu, że pozostajemy w związku małżeńskim. Nie tylko małżonkowie, ale też zakonnice po ślubach wieczystych noszą obrączkę na serdecznym palcu prawej dłoni jako symbol przynależności do Chrystusa.

Jednak pytanie na której ręce nosić obrączkę, nie musi spędzać ci snu z powiek. Choć w naszym kraju najczęściej spotyka się osoby z obrączką na prawej dłoni, warto pamiętać, że jest to tradycja, a nie bezwzględny nakaz. Dlatego też ostateczna decyzja należy do właściciela obrączki. Często o założeniu jej na prawą czy lewą dłoń decyduje po prostu wygoda. Zdarza się nawet, że jeden z małżonków nosi obrączkę na prawej, a drugi na lewej ręce. Uzasadnienie jest proste – para wierzy, że w ten sposób nawzajem się uzupełniają. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest noszenie obrączki na łańcuszku na szyi, dzięki czemu znajduje się ona bliżej serca.

Na której ręce nosić obrączkę za granicą?

Nie tylko w Polsce, ale też wielu innych krajach jak np. Austria, Niemcy, Norwegia, Dania, Hiszpania, Grecja, Indie, Chile, Wenezuela i Bułgaria obrączkę ślubną nosi się na prawej ręce.

Natomiast we Francji, w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Czechach, Egipcie, Turcji, Meksyku, Brazylii, we Włoszech, na Słowacji i w wielu innych krajach przyjął się zwyczaj noszenia obrączki na lewej dłoni, zgodnie ze starożytnym zwyczajem.

Ciekawostką jest, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przez wiele stuleci obrączki noszone były jedynie przez zamężne kobiety. Nie było tradycji nakazującej, by obrączkę nosił mężczyzna. Dopiero w XX wieku stały się one powszechne dla obojga małżonków.

Na który palec zakładamy obrączkę?

Obrączkę zakłada się na serdeczny palec, niezależnie od tego czy nosimy ja na prawej czy na lewej ręce. Zwyczaj ten nie zmienił się od stuleci. W starożytności wierzono, że od serdecznego palca lewej dłoni odchodzi żyła prowadząca prosto do serca. Nazywano ją po łacinie „vena amoris”, czyli żyła miłości i dlatego też to właśnie ten palec uważano za najlepszy do noszenia obrączki.

Prosty, ponadczasowy pierścień na serdecznym palcu lewej ręki miał stanowić symbol nieskończonej miłości pomiędzy małżonkami. Założenie obrączki właśnie na ten palec miało też być dobrą wróżbą – umocnić więź i zapewnić parze pomyślność.

Przyjęło się też, że na serdecznym palcu kobiety noszą pierścionek zaręczynowy. W dniu ślubu przekładają go na czwarty palec drugiej dłoni, robiąc tym samym miejsce dla obrączki. Jednak u nas dość popularny jest zwyczaj, że panie noszą pierścionek zaręczynowy i obrączkę na tym samym palcu, traktując je jako komplet.

Jaki rozmiar powinna mieć obrączka?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obrączki nie jest wcale taką prostą sprawą. Ryzykowne jest kupowanie obrączek online, bez wcześniejszego ich przymierzenia, tylko na podstawie zmierzonego obwodu palca. Sklepy jubilerskie oferują różne rodzaje i kształty obrączek, również nasze palce mają różną budowę, dlatego nie każdy model będzie do nich równie dobrze pasować. Dobrze jest zmierzyć obrączkę pod okiem specjalisty, który podpowie, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku i jakie aspekty wziąć pod uwagę.

Z zakupem obrączki nie należy się spieszyć. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, dobrze jest ją przymierzyć nawet kilka razy, ponieważ wiele osób styka się z problemem lekkiego puchnięcia palców w różnych sytuacjach. Może być to zależne od pory dnia, pory roku, zmęczenia, stresu czy nawet temperatury otoczenia. Zazwyczaj zmiany te są tak niewielkie, że ich nie dostrzegamy. Jednak źle dobrana obrączka szybko da nam znać, kiedy tak się dzieje i będzie albo nieprzyjemnie wżynać się w skórę, albo spadać z palca. Dlatego też ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar, który nie będzie ani za luźny, ani za ciasny.

ZOBACZ TEŻ: Garnitur ślubny dla pana młodego: jaki wybrać? Gdzie kupić? Co wziąć pod uwagę?

ELLE MAN POLECA: Wódka na wesele: jaką wybrać? Gdzie kupić? Jak obliczyć potrzebną ilość? Kto powinien ją roznosić?