Od pewnego czasu głośno jest na temat nowego cennika Netfliksa w Polsce. Słynna amerykańska platforma "testuje", a dokładnie sprawdza zachowanie użytkowników na temat informacji o wyższych abonamentach. Oficjalnie nie ma jeszcze doniesień, czy do takich zmian dojdzie, ale jeśli wejdzie nowy zapowiadany podatek to wzrost cen nie będzie dotyczył tylko Netfliksa. 

"Euforia 2": wiemy kiedy nowe odcinki serialu trafią do HBO >>

HBO podnosi cenę za dostęp do swojej platformy. Ile teraz zapłacimy? >>

Netflix, HBO GO i Spotify będą droższe? Nowy podatek w Polsce

W tym tygodniu PiS ujawnił szczegóły dotyczące wprowadzenia nowych projektów z tzw. "nowej piątki". Chodzi o 500+ na każde dziecko, 13. emeryturę w ciągu roku, zniesienie podatków dla osób w wieku poniżej 26 lat, zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17 procent i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu oraz rozwój połączeń autobusowych. Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Na tej samej konferencji ujawniono, jak będą finansowane te pomysły. 

Najpopularniejsze podcasty w Polsce. Czego słuchamy na Spotify? >>

Nowy podatek od usług cyfrowych i streamingu: kogo będzie dotyczył?

Okazuje się, że pojawi się też nowy podatek dotyczący wielkich cyfrowych gigantów. Chodzi o "sprawiedliwe opodatkowanie zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce, oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VoD i streaming muzyki" - cytują serwisy internetowe zajmujące się tematyką biznesową. Platformy streamingowe i serwisy społecznościowe zarabiają na wyświetlanych reklamach lub pobierają stałe opłaty od użytkowników. Płacą bardzo małe podatki w naszym kraju ponieważ najczęściej rozliczają się poprzez europejskie centrale. 

Netflix, HBO GO, Spotify, Tidal, a może nawet i Facebook czy YouTube mogą być objęte tym podatkiem, a to oznacza podwyższenie cen w Polsce. Użytkownicy już odnoszą się krytycznie do tego pomysłu...