Trądzik to popularny problem, który nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Można go mieć w każdym wieku - dotyka dzieci, dorosłych, starsze osoby. Wbrew pozorom niełatwo się go pozbyć. Czasami nie działają nawet silne leki czy seria drogich kosmetyków. Na szczęście naukowcy nie przestają pracować nad skuteczną metodą, która usunęłaby go raz na zawsze. To, tak jak w przypadku innych chorób, może być szczepionka, opracowywana przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego. Być może dzięki niej ta popularna choroba skóry nareszcie przestanie dręczyć ludzkość!

Trądzik powstaje z wielu przyczyn. Częstym powodem są alergie pokarmowe, niehigieniczny tryb życia, zła dieta lub problemy z wątrobą. Powód zazwyczaj nie jest oczywisty, co utrudnia podjęcie właściwego leczenia. Skłonności do tworzenia się na skórze krost, zaskórników, zmian ropnych czy rumienia są również uwarunkowane genetycznie. Ich powstawanie zależy takżde od bakterii zwanych P. acnes, znajdujących się w ludzkim organizmie, które mają pozytywny wpływ na nasze życie. To sprawia, że opracowanie szczepionki na trądzik wcale nie należy do łatwych zadań.

Na szczęście badacze odkryli "przeciwciała dla toksycznego białka, które wywołuje stany zapalne towarzyszące trądzikowi". To oznacza, że wymyślona przez nich szczepionka będzie hamować negatywne działanie bakterii bez jej zabijania. Rozwiązanie opracowane przez zespół badaczy zadziałało pozytywnie w testach na próbkach skóry pobranych od osób cierpiących na trądzik. Teraz działanie zostanie przetestowane na pacjentach zmagających się z trądzikiem. Muszą minąć dwa lata wykonywania prób, zanim szczepionka zostanie uznana. Myślicie, że się uda?

Domowy sposób na trądzik - maseczka z miodem >>