Analiza kolorystyczna staje się coraz bardziej popularna. Określenie typu urody ma pomóc nam w doborze kolorów ubrań, biżuterii i kosmetyków tak, by podkreślały to, co w nas najpiękniejsze.

Typy urody – co warto o nich wiedzieć?


Kiedy analiza kolorystyczna dopiero kiełkowała, wyróżniano jedynie 4 typy urody – wiosnę, lato, jesień i zimę. Wiosnę i jesień klasyfikowano jako ciepłe, natomiast lato i zimę – jako zimne typy urody. Z czasem o kolorystycznych typach urody dowiadywaliśmy się coraz więcej, a podział na 4 rodzaje zaczął być niewystarczający, dlatego w każdym z nich zaczęto wyróżniać podtypy. Tym sposobem obecnie mówimy o 12 typach urody. Którym z nich jesteś?

Typy urody w systemie 4 pór roku


Podstawowy podział typów urody w systemie czterech pór roku jest dosyć intuicyjny. Warto go znać, bo świadomość, jaki typ urody reprezentujesz, może pomóc Ci odpowiedzieć na wiele nurtujących Cię pytań: jakie kolory ubrań wybierać, jak dobrać podkład czy jaka fryzura najlepiej podkreśli Twoje piękno. 

Typ urody wiosna


Wiosna to jasna blondynka, o jasnej promiennej cerze w ciepłym brzoskwiniowym lub złotawym odcieniu jasnych oczach z wyraźną obwódką wokół tęczówki. Wiosna łatwo się rumieni i może mieć skłonność do występowania złocistych piegów. Kolory, które najlepiej komplementują ten typ urody to: jasne, żywe zielenie, niebieski, cytrynowy żółty, ciepły czerwony czy waniliowy. Wiosnom pasują także jasne odcienie fioletu, takie jak wrzosowy czy liliowy, oraz pudrowe róże.


Typ urody lato


Typ urody lato charakteryzuje się delikatną, bladą, niemal mleczną cerą w chłodnej tonacji i włosami w kolorze blondu, ciemnego blondu lub brązu w odcieniu popielatoszarym. Oczy lata są najczęściej szaroniebieskie, szarozielone, błękitne lub szare, a tęczówka nie odznacza wyraźnie od białka. Osoby o tym typie urody zdecydowanie powinny postawić na morskie i turkusowe odcienie niebieskiego, błękit, przybrudzony róż, malinowy, szary, grafitowy i zgaszony beż.

Typ urody jesień


Jesień ma rude, miedziane lub kasztanowe włosy i jasną cerę z charakterystyczną złotą tonacją. Na jej skórze bardzo łatwo tworzą się wyraźne piegi. Oczy jesieni mają intensywny zielony, brązowy lub piwny kolor. Osoby o typie urody jesień są wprost stworzone do tego, by nosić ubrania w ciepłych odcieniach brązu, khaki, ceglastym, śliwkowym, cynamonowym i oliwkowym. Urodę jesieni podkreśli też kość słoniowa i złamana biel.


Typ urody zima


W obrębie tego typu urody wyróżniamy dwa podtypy:
●    zima w typie Królewny Śnieżki – o bardzo jasnej porcelanowej cerze, jasnych (najczęściej intensywnie błękitnych lub szklistozielonych) oczach i ciemnych włosach.
●    zima w typie orientalnym – o ciepłej oliwkowej cerze, czarnych włosach i ciemnej tęczówce w chłodnej tonacji.

Osoby o typie urody zima mogą pozwolić sobie na wybieranie intensywnych kolorów. Zimom pięknie jest w nasyconej fuksji, kobalcie, szmaragdowym zielonym i indygo, a także w czystej bieli i hebanowej czerni.

12 typów urody – jak to ogarnąć?


Każdy z czterech podstawowych typów urody ma trzy atrybuty: temperaturę, walor i chromatyczność. Jeden z nich zawsze dominuje i to na jego podstawie określamy typ urody. 


W ten sposób powstaje:
1.    jasne lato
2.    chłodne lato
3.    zgaszone lato
4.    ciemna jesień
5.    ciepła jesień
6.    zgaszona jesień
7.    ciemna zima
8.    chłodna zima
9.    czysta zima
10.    ciepła wiosna
11.    czysta wiosna
12.    jasna wiosna

W ustaleniu, jakim typem urody jesteś, może pomóc Ci profesjonalna analiza kolorystyczna lub test, który wykonasz samodzielnie w domu, korzystając ze specjalnych aplikacji lub filtrów dostępnych na Instagramie czy TikToku.

@martizie #analizakolorystyczna #coloranalysis #kolory #wiosna #analiza #coloranalysistiktok #typurody #tiktok #uroda #beauty #colors #fyp #foryou #viral #fy #trend ♬ September (Dreamy Version) - JU$t

Pamiętaj, że wyniki testu na typ urody powinny być dla Ciebie jedynie sugestią i podpowiedzią, na jakie kolory zwracać uwagę podczas zakupów. Najpiękniej wyglądasz wtedy, kiedy czujesz się dobrze i komfortowo, dlatego nie wahaj się stawiać na kolory, które po prostu Ci się podobają, bez względu na to, czy stanowią perfect match z Twoim typem urody!