Poniższa lista to nieformalny ranking chętnie oglądanych niemieckich seriali z ostatnich lat. Gatunkowa różnorodność tytułów sprawia, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Część pozycji w języku oryginalnym – z napisami lub bez, w zależności od stopnia zaawansowania – to doskonałe niemieckie seriale do nauki niemieckiego. Trzeba jednak mieć świadomość, że to propozycje adresowane do szerokiej publiczności i rodzimego rynku, nie zaś typowo edukacyjne.

Dark, 3 sezony

Numer jeden nie może być inny. To niemiecki serial „Dark” – pierwsza w tym języku produkcja, której podjął się Netflix. Częste porównania do „Twin Peaks” czy „Stranger Things” są w pełni uzasadnione, ponieważ „Dark” to zagadkowa i mroczna opowieść z elementami science-fiction.

Miejscem akcji jest fikcyjne miasteczko Winden: malowniczo, ale i zagadkowo położone pomiędzy lasami. Główna akcja dotyczy roku 2019, widz jednak wraz z bohaterami przenosić się będzie nieustannie wstecz: do 1986 i 1953 roku. Twórcy sięgnęli po ciekawy pomysł: premierę "Dark" zaplanowano na 21 czerwca 2019 roku, czyli dokładnie ten dzień, który rozpoczyna wydarzenia w serialu. Otwarcie jest mocne: oto ojciec nastoletniego Jonasa popełnia samobójstwo. Powody jego kroku nie są znane. Niczego nie wyjaśnia też pozostawiona koperta, na której zamiast imienia i nazwiska adresata zapisano przestrogę: „Nie otwierać przed 4 listopada 2019 o godzinie 22:13”.

„Dark” to mocna historia, której twórcy inspirowali się dziecięcymi wspomnieniami z awarii elektrowni w Czarnobylu z 1986 roku, gdy radioaktywne pyły uczyniły niebezpiecznymi codzienne czynności.

Unorthodox, 1 sezon

To miniserial składający się z zaledwie czterech odcinków. Wrażenie, jakie wywiera ten obyczajowy obraz na widzu, wynika przede wszystkim ze sporego ładunku emocjonalnego oraz dużego nacisku położonego na obyczajowość. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Główną bohaterką jest Esther Shapiro, dziewczyna pochodząca z konserwatywnej chasydzkiej rodziny. Pomimo że mieszka w Nowym Jorku - mieście tak otwartym na różnorodność, można odnieść wrażenie, że przebywa za nieprzepuszczalną ścianą. Esther, przez całe życie przygotowywana do wypełniania tradycyjnych kobiecych ról, będąc ciężarną mężatką, orientuje się, że nie chce dłużej tak żyć ani gotować podobnego losu swojemu dziecku. Z nową rzeczywistością oswajać się będzie w Berlinie, gdzie mieszka jej wyklęta matka.

Uwagę zwraca duża pieczołowitość, z jaką przygotowywano serial. Obyczajowość, wygląd czy obrzędy – jak choćby zaślubiny – robią wrażenie. Wiele kwestii związanych ze zwyczajami Chasydów twórcy dokładnie wyjaśniają.

Babylon Berlin, 3 sezony

Za reżyserię „Babylon Berlin” odpowiedzialne jest trio: Tomi Tykwer, Achim von Borries i Hendrik Handloegten. To najdroższa produkcja w historii niemieckiej telewizji. Wyemitowane dotychczas trzy sezony w luźny sposób oparte są na powieści Volkera Kutshera.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1929 roku, kiedy do Berlina przyjeżdża komisarz Gereon Rath. Do stolicy sprowadza go śledztwo związane z kompromitującymi dla niektórych osób materiałami filmowymi. W trakcie pracy napotyka Charlotte Ritter – pochodzącą z nizin społecznych, marzącą o pracy w policji bywalczynię nocnych lokali. Ta dwójka stanowi centrum wszystkich wydarzeń.

„Babylon Berlin” to znakomity niemiecki serial kryminalny, w którym równie wiele jest wątków społecznych i politycznych. Pokazuje Niemców, którzy nie ulegli hitlerowskiej propagandzie i nadal stali na straży praw człowieka oraz demokracji.

Freud, 1 sezon

To kolejna w zestawieniu mocna propozycja od Netflixa. Platforma w swoich autorskich produkcjach mocno stawia na rozrywkę dla masowego odbiorcy, co widać i w tym przypadku. „Freud” przedstawia ojca psychoanalizy jako postać wrzuconą w sam środek świata pełnego morderstw i intryg.

Aby uniknąć zawodu koniecznie trzeba wiedzieć, że - wbrew przedpremierowym zapowiedziom – „Freud” nie jest opowieścią o lekarzu współpracującym z policją w zakresie rozwiązywania zagadek. Nie jest też biografią naukowca. To całkowicie fikcyjna opowieść rozgrywająca się w XIX wieku w Wiedniu. Serialowy Freud znajduje się w newralgicznym momencie swojej kariery. Jego teorie nie cieszą się uznaniem, a na życiu prywatnym cieniem kładą się problemy finansowe i uzależnienie od kokainy. Przełomowe okazuje się przyjęcie u węgierskich arystokratów, podczas którego odbywa się seans spirytystyczny.

„Freud” jest thrillerem o szczególnej konstrukcji. Twórcy już w trzecim odcinku wyjawiają szczegóły intrygi. Nie o tajemnicę tu jednak chodzi, ale o klimat całej opowieści, piękne kostiumy i miejsca.

Ku'damm 56, 1 sezon

Seriale niemieckie z tańcem w roli głównej? Tak, to możliwe, a „Ku'damm 56” udowadnia to najlepiej. Akcja krótkiego, bo trzyodcinkowego serialu dzieje się w Berlinie, w latach 50. XX wieku. W Polsce serial dostępny jest na platformie HBO GO.

Tytułowa Ku'damm to Kurfürstendamm – główna ulica Berlina Zachodniego i synonim miejskiego życia. Tam mieści się elitarna szkoła tańca należąca do Cateriny Schöllack, samotnie wychowującej trzy niemal dorosłe córki. W konserwatywnym świecie pełnym schematów jedna z dziewcząt odkrywa rock'n'roll i postanawia się zbuntować.

Krytycy zauważyli, że na pochwałę zasługuje tu sposób portretowania powojennych Niemiec. Seksizm, homofobia, próby rozliczania II wojny z jednej, a młodość i bunt z drugiej strony – te dwa bieguny doskonale podsumowują film.

Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko), 2 sezony

Do tej pory powstały dwa sezony, ale wiadomo już, że będzie i trzeci. „Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)” to niemiecki serial komediowy, przedstawiający opartą na faktach historię. Tym razem mamy do czynienia z tytułem o mocno ograniczonym budżecie, ale opowiedziana historia i tak wciąga. Serial dostępny jest na Netflixie.

Głównym bohaterem serialu jest Moritz – chłopak, który nie cieszy się nadmierną popularnością wśród rówieśników. Jego dziewczyna powróciła właśnie z rocznego pobytu w USA i zaczyna filtrować z Danem – szkolnym dilerem ecstasy. Moritz, chcąc odzyskać serce ukochanej, zakłada w Darknecie konkurencyjną wobec rywala działalność.

Serial podejmuje wiele angażujących tematów: kwestię obecności w mediach społecznościowych, rodzinnych relacji, niepełnosprawności, nastoletnich uczuć, a nawet rozmów kwalifikacyjnych. Wszystko to z charakterystycznym dla siebie humorem.

Pachnidło (Parfum), 1 sezon

Film i książka pod tym tytułem są doskonale znane. To skojarzenie jest słuszne, ponieważ serial „Pachnidło” inspirowany jest prozą Patricka Suskinda i próbuje skusić fabułą miłośników mrocznych klimatów. To kryminał i to najbardziej rasowy, dostępny na platformie Netflix.

Serial rozpoczyna się od znalezienia zwłok. Roman zobaczył nagie i okaleczone ciało Kathariny dryfujące w przydomowym basenie. Kobietę znał od czasów szkolnych, a niegdyś nawet prowadził z nią erotyczne eksperymenty. Śledztwo w sprawie prowadzi Nadjia Simon, która szybko zawęża krąg podejrzanych do pięciu najbliższych przyjaciół zamordowanej.

W „Pachnidle” prócz kryminalnej sprawy znaleźć można wiele wątków pobocznych. Świetne zdjęcia i spore dawki brutalności powinny trafić w gusta miłośników klimatów w stylu Hannibala Lectera.

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują