„Dom z papieru” („La casa de papel”), 4 sezony

Klasyczny plan napadu na bank jest dość standardowy: wpaść do banku z bronią, załadować pieniądze do worków i jak najszybciej wyjść. Bohaterowie ,,Domu z Papieru" wpadli na zupełnie inny pomysł: zabarykadowali się w mennicy i... zaczęli produkować własne pieniądze, zgarniając wszystko dla siebie. Brzmi sprytnie? To dopiero początek! Serial opowiada o bandytach, którzy pod maskami z podobizną Salvadora Daliego skrywają realne uczucia, pragnienia i ludzkie problemy. Znajdziemy wśród nich najróżniejsze charaktery: gwałtownego Berlina (Pedro Alonso – wysokie miejsce w rankingu najwybitniejszych męskich ról), uczuciowego Rio, czy Nairobi – kobietę, która straciła prawa do opieki nad dzieckiem. Kieruje nimi tajemniczy Profesor, prowadzący z ukrycia negocjacje z policją. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

„Telefonistki” („Las chicas del cable”), 5 sezonów

Lata 20., Madryt – kobiety zaczynają podejmować się pełnowymiarowych prac, realizując swoje aspiracje i uwalniając się spod wpływu mężczyzn. Cztery główne bohaterki, różniące się usposobieniem i ambicjami, zaczynają pracę telefonistek, obsługujących połączenia telefoniczne w całym kraju. Wraz z rozwojem historii, kobiety przechodzą przemiany, odkrywając własną wartość i siłę. Produkcja jest pełna emocji: nowoczesne kobiety muszą uporać się z relacjami miłosnymi, problemami zawodowymi i nękającą je przeszłością. Serial został wzbogacony o nowoczesne akcenty: historyczna fabuła została połączona ze współczesną muzyką, którą słyszymy nawet na przyjęciach w dawnym stylu. Czy to dobre połączenie? Przekonaj się sam, włączając Netflixa!

„Szkoła dla elity” („Élite”), 3 sezony

Bogaci i ubodzy – to schemat powielany od lat przez seriale hiszpańskie. Jednak co, gdyby umieścić go w produkcji dla nastolatków? W ten sposób otrzymujemy hiszpański serial dla młodzieży, bijący rekordy popularności! Produkcja opowiada o trójce nastolatków, przyjętych do luksusowej szkoły dla uczniów z wyższych sfer. Gorąca atmosfera, pełna romansów, tajemnic, ale przede wszystkim: konfliktów między uczniami z różnych światów doprowadza do tragedii – morderstwa. Kto jest zabójcą? Jak zakończy się historia muzułmanki wychowanej w tradycyjnej rodzinie, buntownika czy geja, skrywającego swoją orientację? To wszystko na Netflixie! W serialu gra Miguel Herrán, znany z roli Rio w „Domu z papieru”.

„Narcos”, 3 sezony

Historię Pablo Escobara, najpopularniejszego narkotykowego bossa zna chyba każdy. Twórcy Netflixa podjęli ryzyko, ekranizując oryginalną produkcję opartą o wydarzenia z życia handlarza narkotyków – jak się okazało, było warto! Serial podbił niemalże każdy ranking, zajmując wysokie pozycje obok najsłynniejszych serialów Netflixa z całego świata. Samego Escobara poznajemy w młodym wieku, kiedy jeszcze nic nie wskazuje na to, że stanie się bezwzględnym władcą. Przez serial przewijają się wyścigi samochodowe, strzelanki i morze trupów. Przemytnicy próbują przewidzieć każdy najmniejszy ruch przeciwnika, krzyżując plany policji, prawników i wojska.

„Uwięzione” („Vis A Vis”), 5 sezonów

Hiszpański serial, opisywany przez niektórych jako odpowiednik ,,Orange Is the New Black", opowiada historię więźniarek, odsiadujących kary w kobiecym więzieniu. Różni się jednak od amerykańskiej produkcji klimatem: jest zdecydowanie bardziej mroczny i poważny. Macarena – główna bohaterka, na początku nie potrafi odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości, w której brakuje prawdziwych przyjaźni i szczerych uczuć. W więzieniu dochodzi do walk, gwałtów czy nawet zabójstw – a hierarchia ma znaczenie nie tylko w relacjach z innymi więźniarkami, ale także ze strażnikami. Kobieta ukrywa przed rodziną, że trafiła do więzienia – jednak kiedy prawda wychodzi na jaw, więzienne problemy Macareny przenoszą się na płaszczyznę spokojnego życia rodzinnego.

„Velvet”, 4 sezony

Najlepsze seriale do nauki hiszpańskiego to te oparte na motywie klasycznej telenoweli. W „Velvet” poznajemy Alberto i Anę – dziedzica prestiżowego domu mody i zatrudnioną w nim szwaczkę. Młodzi szybko zaczynają interesować się sobą, co wzbudza kontrowersje w najbliższym otoczeniu pary – akcja produkcji rozgrywa się w latach 50 I 60, kiedy związki pomiędzy osobami z różnych klas społecznych nie były powszechnie akceptowane. Pomimo intryg i tajemnic, serial jest przyjemny, a pięknie wyartykułowany język hiszpański jest zrozumiały nawet dla początkujących, dopiero osłuchujących się z nową mową. „Velvet” wyróżnia się na tle innych romansów z dramatem w tle odpowiednim doborem aktorów: gra w nim m.in. popularna hiszpańska aktorka i modelka Paula Echevarría. Produkcję można obejrzeć na platformie Netflix.

„Pełne Morze” („Alta Mar”), 3 sezony

Hiszpański serial kryminalny z nutą dramatu rodzinnego i romansu, dostępny na platformie Netflix opowiada historię dwóch sióstr – spokojnej Caroliny i buntowniczej, wpadającej w kłopoty Evy. Kiedy kobiety wraz z rodzinami wyruszają na rejs luksusowym statkiem należącym do narzeczonego Caroliny, na pokładzie dochodzi do dramatu – jeden z pasażerów został zabity. Pomimo wytypowania podejrzanych, ostateczne rozwiązanie okazuje się zaskakujące nie tylko dla pasażerów okrętu, ale przede wszystkim dla rodziny sióstr. W trakcie trwania śledztwa dochodzi do następnych tragedii, a namnażające się tajemnice rodzinne wywracają życie bohaterów do góry nogami. W tych niesamowitych okolicznościach rozwija się jednak gorący romans pomiędzy dwójką bohaterów.

„Foodie Love”, 1 sezon

Jeśli interesują cię lekkie seriale do nauki hiszpańskiego, Foodie Love jest stworzone dla ciebie! Para głównych bohaterów (nie poznajemy ich imion) spotyka się w restauracji za sprawą aplikacji mobilnej łączącej miłośników jedzenia. Wraz z rosnącą ilością zjedzonych wspólnie potraw, para poznaje się coraz lepiej, odkrywając swoje sekrety i największe traumy. Pomimo tego, że produkcja porusza ważne tematy, jest niezwykle lekka i przyjemna w odbiorze – to wszystko za sprawą kolorowych wnętrz, hiszpańskiej muzyki i anegdotek związanych z jedzeniem. Ten hiszpański serial dostępny jest na HBO GO i wszystko wygląda na to, że możemy spodziewać się następnych sezonów. 

„Zagadka Hotelu Grand” („Gran Hotel”), 3 sezony

Ten hiszpański serial kryminalny to absolutna klasyka gatunku. Historia rozpoczyna się w 1905r. z chwilą przybycia młodego Julio Olmedo do Gran Hotelu, położonego na obrzeżach hiszpańskiego miasta. Mężczyzna chce wyjaśnić zagadkę zniknięcia swojej siostry Cristiny, pracującej w hotelu. Julio zatrudnia się jako hotelowy kelner, poznając zarówno fakty, które można powiązać ze zniknięciem Cristiny, jak i największe sekrety właścicieli posiadłości. Choć atmosfera jest tajemnicza, produkcję można określić też jako hiszpański serial komediowy czy romans – dzięki odpowiednio wyważonej mieszance gatunków serial nie przytłacza, wbijając widza w fotel na długie godziny. Wśród bohaterów znajdziemy zarówno hiszpańską piękność, wielkiego zdrajcę jak i wiekowego detektywa. To wszystko na Netflixie!

„Przystań” („El Embarcadero”), 2 sezony

Architektka Alejandra wiedzie spokojne życie pełne sukcesów zawodowych. Wszystko zmienia jeden telefon od policjanta, proszącego o identyfikację znalezionych zwłok. Zabitym mężczyzną okazuje się jej mąż, Oscar, który jeszcze kilka godzin temu planował z nią najbliższą przyszłość. Podczas śledztwa, smutną prawdę odkrywają nie tylko funkcjonariusze policji, ale także sama Alejandra – okazuje się, że nie znała prawdziwego oblicza mężczyzny, którego kochała. Wychodzi na jaw, że Oscar prowadził podwójne życie z kobietą o imieniu Veronica – Alejandra postanawia więc wprowadzić się do niej pod fałszywą tożsamością, próbując odkryć tajemnice życia i śmierci męża. Jak zakończy się ta tragiczna opowieść? Dowiesz się na Netflixie lub Playerze!