"Dynastia Tudorów" ("The Tudors"), 4 sezony

"Dynastia Tudorów" to bardzo dobry serial historyczny, którego akcja toczy się na terenie XVI-wiecznej Anglii, w czasach rządów Henryka VIII Tudora, który powszechnie jest uważany za jednego z najważniejszych angielskich władców. Widzowie serialu są świadkami licznych historii związanych z życiem dworskim, zwłaszcza walką o władzę i wpływy. Wątki polityczne mieszają się tutaj z romansowymi, a przemoc jest na porządku dziennym.

Serial był emitowany w latach 2007-2010. Zdobył liczne nagrody, m.in. Emmy, był też nominowany do Złotych Globów. W tej wyśmienitej produkcji zagrali m.in. Jonathan Rhys Meyers i Sam Neill, znany wcześniej głównie z "Parku Jurajskiego" i filmu "Ukryty wymiar". Obecnie widzowie mogą zapoznać się z tym serialem dzięki platformie Amazon Prime.

"Czarnobyl" ("Chernobyl"), 1 sezon

Nowe seriale historyczne w wielu przypadkach w niczym nie ustępują swoim klasycznym odpowiednikom. Tak jest m.in. w przypadku serialu "Czarnobyl" z 2019 roku, który jest poświęcony okolicznościom związanym z wybuchem słynnej elektrowni atomowej w 1986 roku.

Serial cieszy się ogromną popularnością wśród widzów, którzy doceniają nie tylko interesujące odwzorowanie historii, ale również świetnie przedstawione losy osób, które zmagają się ze skutkami katastrofy w Czarnobylu. Nic więc dziwnego, że produkcja zainkasowała w krótkim czasie liczne nagrody. W serialu wystąpili m.in. Jared Harris i Emily Watson. Jeśli do tej pory ktoś nie miał okazji obejrzeć tej świetnej produkcji lub chciałby do niej powrócić, to serial jest dostępny w serwisie HBO GO.

"Terror" ("The Terror"), 1 sezon

To bez wątpienia jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. Gatunkowo jest to dramat historyczny z elementami mrocznego thrillera i horroru. Akcja jest związana z prawdziwymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w XIX wieku w kontekście morskiej ekspedycji Franklina z 1845 roku. Mroźna, ponura sceneria Arktyki w połączeniu z walką o przetrwanie w ekstremalnych warunkach czyni ten amerykański serial jedną z najbardziej ciekawych produkcji ostatnich lat.

W serialu zagrali m.in. Jared Harris oraz Adam Nagaitis - obaj dali się niedługo później poznać z produkcji "Czarnobyl". Akcja serialu jest oparta na powieści Dana Simmonsa "The Terror". Warto wiedzieć, że w 2019 roku pojawiła się odrębna seria "Terror: Dzień Hańby", która jednak fabularnie nie była powiązana z wcześniejszą produkcją.

"Kompania braci" ("Band of Brothers"), 1 sezon

Na liście najlepszych seriali historycznych nie mogło zabraknąć klasycznej pozycji z 2001 roku. "Kompania braci" opowiada o historii z czasów II wojny światowej, a konkretnie o losach Kompanii E ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Akcja serialu toczy się w ostatnim okresie wojny w Europie, od lądowania w Normandii aż do zakończenia działań wojennych na kontynencie.

Za produkcję serialu odpowiadali Steven Spielberg i Tom Hanks. W serialu wystąpili m.in. Damian Lewis i Dale Dye. Serial był wielokrotnie nagradzany - sięgnął po Złoty Glob i nagrody Emmy. Mimo upływu lat, nadal cieszy się dużą popularnością wśród widzów - nie tylko tych zainteresowanych przebiegiem II wojny światowej. Często jest emitowany w różnych kanałach telewizyjnych, jest też dosępny w serwisie HBO GO.

"Upadek królestwa" ("The Last Kingdom"), 4 sezony

"Upadek królestwa" to angielski serial historyczny, który opowiada o losach wychowanego przez wikingów Uhtreda z Bebbanburga. Produkcja jest adaptacją serii "Wojny wikingów" autorstwa Bernarda Cornwella - słynnego brysyjskiego pisarza, twórcy wielu poczytnych thrillerów i powieści historycznych.

Główną rolę w "Upadku królestwa" odgrywa aktor Alexander Dreymon. Po świetnie przyjętych dotychczasowych 4 sezonach planowana jest już piąta odsłona serii. Produkcja jest dostępna na platformie Netflix. 

"Rzym" ("Rome"), 2 sezony

Ten emitowany w latach 2005-2007 dramat historyczny jest poświęcony ukazaniu realiów życia w Rzymie za czasów Juliusza Cezara. Widzowie zainteresowani starożytnym Rzymem mogą obserwować m.in. ówczesne potyczki na szczeblach władzy i codzienne zwyczaje prostych mieszkańców. 

Serial cieszył się przez lata wielką popularnością i nadal ma oddane grono odbiorców. Produkcja zdobyła szereg nagród i prestiżowych nominacji. W głównych rolach wystąpili m.in. Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker. Serial jest dziś dostępny m.in. w serwisie HBO GO.

"Wikingowie" ("Vikings"), 6 sezonów

Ranking seriali historycznych trudno wyobrazić sobie bez popularnych "Wikingów". Produkcja opowiada o losach dzielnego Ragnara Lothbroka i jego najbliższej rodziny, zaangażowanej w działania wojenne i utrzymanie władzy wśród wikingów. 

Choć komentatorzy zaczęli zwracać uwagę, że z czasem serial coraz bardziej oddawał się od historycznych realiów, to produkcja nadal cieszy się ogromną popularnością. Ściąga przed ekrany nie tylko widzów zainteresowanych historią, kulturą i wierzeniami wikingów, ale również osoby ceniące dobrą fabułę i wartką akcję. 

Najważniejsze role w serialu odgrywają m.in. Travis Fimmel, Gustaf Skarsgard, Alex Hogh Andersen, Alexander Ludwig i Kathery Winnick. Dla niektórych aktorów - wcześniej słabo znanych - serial był przepustką do występowania w kolejnych produkcjach filmowych. "Wikingowie" zdobyli liczne nagrody i nominacje. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji obejrzeć tego wciągającego serialu, to jest on obecny na platformie Netflix.

"Peaky Blinders", 5 sezonów

Tym razem przenosimy się do lat 20. XX wieku, gdzie na terenie Wielkiej Brytanii toczą się brutalne rozgrywki między gangami. Głównym bohaterem jest Tommy Shelby, który wraz ze swoją rodziną dowodzi grupą przestępczą. 

"Peaky Blinders" to efektowny brytyjski dramat historyczny, który w kontekście kryminalnej fabuły opowiada o losach mafii. Produkcja, emitowana od 2013 roku, z miejsca spotkała się z zainteresowaniem widzów na całym świecie - zwłaszcza, że wątki związane z życiem międzywojennej mafii nie były jak dotąd przedmiotem wielu serialowych produkcji.

W "Peaky Blinders" wystąpili m.in. Cillian Murphy, Helen McCrory, Sam Neill i Paul Anderson. Serial zdobywa bardzo wysokie noty od recenzentów oraz pozostałych widzów. Osoby, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z produkcją, mogą obejrzeć serial na platformie Netflix. 

"The Crown", 4 sezony

Brytyjsko-amerykańska produkcja skupia się na losach królowej Elżbiety II i uchodzi obecnie za jeden z najlepszych dramatów historycznych. Jak dotąd wyemitowano trzy sezony, choć zapowiedziano już oficjalną premierę czwartej serii. 

"The Crown" zachwycił widzów wspaniałą grą aktorską i świetnym scenariuszem, który oddaje liczne intrygi, związane z życiem w Pałacu Buckingham. Eksperci docenili produkcję - serial zdobył wiele nominacji i nagród, w tym Złote Globy. 

Twórcą serialu jest Peter Morgan, dla którego "The Crown" jest jak dotąd najbardziej dochodową produkcją. W serialu wystąpiło wielu znanych aktorów, m.in. doświadczony John Lithgow i Matt Smith. "The Crown" obecnie można obejrzeć m.in. na platformie Netflix. 

"Rodzina Borgiów", 3 sezony

"Rodzina Borgiów" jest pasjonującą sagą jednej z najbardziej znanych, okrytych złą sławą rodzin w historii renesansowej Italii przełomu XV i XVI wieku.

"Rodzina Borgiów" to swoista kronika dokumentująca nienasyconą żądzę władzy i bogactwa patriarchy rodu Rodriga Borgii (świetny jak zawsze Jeremy Irons), dla którego intrygi, korupcja czy skrytobójstwo były naturalnymi działaniami dla osiągnięcia celu. Jako papież Aleksander VI dopuszczał się każdego grzechu, aby utrzymać władzę, pomnożyć olbrzymie bogactwa i zwiększyć potęgę i wpływy swoje i swej rodziny.

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują