Faworyta, reż. Jorgos Lantimos, 2018

Ciekawe filmy historyczne łączą w sobie nutkę konserwatyzmu oraz szczyptę kontrowersji. Ten romans historyczny jest uosobieniem tych cech, a przy tym zdobył aż dziesięć nominacji do Oscara. Ostatecznie statuetkę otrzymała Olivia Colman w ramach docenienia za pierwszoplanową rolę kobiecą. Wcieliła się ona w postać niedołężnej królowej Anny, głównej bohaterki filmu, która to często ulega manipulacjom ze strony swojej faworyty i kochanki, lady Sarah, granej przez Rachel Weisz. Pewnego dnia na dworze królowej Anny pojawia się upadła arystokratka Abigail (w tej roli Emma Stone), która została najęta na służącą przez Sarah. Abigail, pełniąc służbę na królewskim dworze, odkrywa sekretną relację miłosną królowej i jej faworyty. Chce obrócić skłonności homoseksualne tej pierwszej na własną korzyść.

Film dostępny jest na platformie HBO GO.

Lista Schindlera, reż. Steven Spielberg, 1993

Ten niezwykle ceniony dramat historyczny autorstwa Stevena Spielberga opowiada poruszającą historię tytułowego Oskara Schindlera, przemysłowca pochodzenia niemieckiego, który podczas II wojny światowej swoim heroicznym działaniem ocalił życie ponad tysiąca osób. Schindler był właścicielem fabryki emaliowanych naczyń, która mieściła się blisko krakowskiego getta, miejsca kaźni Żydów, tym samym będąc obserwatorem niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia. Postanowił wykorzystać swoją wysoką pozycję w celu ratowania przedstawicieli narodu żydowskiego przed pewną śmiercią w obozach koncentracyjnych, wykupując ludzi uznanych przez Niemców za nieprzydatnych do pracy jako pracowników do swojej fabryki. W główną rolę wcielił się Liam Neeson.

Czas mroku, reż. Joe Wright, 2017

Masz ochotę na dobry film historyczny z elementami fikcji? Obejrzyj Czas mroku! To dramat wojenny, będący adaptacją książki, napisanej przez scenarzystę filmu – Anthony’ego McCartena. Fabuła filmu koncentruje się na postaci Winstona Churchilla, a konkretnie jego pierwszych dniach pracy na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, kiedy to armia III Rzeszy wtargnęła na terytorium Francji. Naziści zaraz po tym jak pokonali Francję zaczęli grozić atakiem na Anglię. Winston Churchill, jako Pierwszy Lord Admiralicji, musiał podjąć ostateczną decyzję i wybrać między negocjacjami z Hitlerem, co mogłoby ocalić naród brytyjski przed przerażającą wizją wojny, a wezwaniem Brytyjczyków do walki, narażając ich na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

Kleopatra, reż. Joseph L. Mankiewicz, 1963

Kleopatra z 1963 roku jest udramatyzowaną, najdroższą, a przy tym najbardziej dochodową wersją opowieści o królowej Egiptu. W główne role wcielają się Elizabeth Taylor i Richard Burton. Ciekawostką jest, że para na planie filmu wdała się w płomienny romans, który to finalnie zakończył się małżeństwem. Fabuła tego filmu kostiumowego obejmuje okres osiemnastu lat – rozpoczynając od 48 roku przed narodzinami Chrystusa, a kończąc na samobójstwie Kleopatry w 30 roku przed Chrystusem. Film jest czterokrotnym zdobywcą Oscara – za najlepszą scenografię, kostiumy, zdjęcia i efekty specjalne. Na przestrzeni lat sześćdziesiątych był także wielokrotnie nominowany do Złotego Globu i nagrody Grammy.

Wszyscy ludzie prezydenta, reż. Alan J. Pakula, 1976

Ten film historyczny może poszczycić się aż czterema Oscarami i wielokrotnymi nominacjami do Złotych Globów. W rolach głównych zagrali Robert Redford, Dustin Hoffman i Jason Robards, a w drugoplanowych Jack Warden, Martin Balsam, Hal Holbrook, Jane Alexander i Lindsay Crouse. Alan Pakula w swoim filmie podejmuje problematykę najbardziej brzemiennej w skutkach afery politycznej w historii Stanów Zjednoczonych i związanego z nią śledztwa dziennikarskiego. W wyniku afery Watergate prezydent Richard Nixon musiał ustąpić z urzędu. Zarys wydarzeń obserwujemy z perspektywy dziennikarzy Washington Post.

Elżbieta, reż. Shekhar Kapur, 1998

Elizabeth to brytyjski film biograficzny opowiadający o życiu i początkach panowania królowej Elżbiety I Tudor, która to objęła tron po śmierci swojej przyrodniej siostry – Marii I Tudor. Próbując siłą wprowadzić katolicyzm, królowa Maria uczyniła z XVI – wiecznej Anglii kraj pełen chaosu, terroru, podziałów religijnych i spisków opozycjonistów. Jej następczyni, Elżbieta, wyznając wiarę protestancką, próbuje przywrócić w kraju ład i porządek. W główną rolę wcieliła się Cate Blanchett, za co została doceniona nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Produkcję nominowano aż do siedmiu Oscarów w kategoriach: najlepsza charakteryzacja, najlepszy film, zdjęcia, muzyka, najlepsza aktorka, scenografia i kostiumy.

Pianista, reż. Roman Polański, 2002

Film naszego polskiego reżysera, Romana Polańskiego, nagrodzono trzema Oscarami. Opowiada o losach Władysława Szpilmana, będącego wybitnym polskim pianistą i kompozytorem żydowskiego pochodzenia. W czasie II wojny światowej rodzina Szpilmana stopniowo wyprzedawała swój majątek, żeby zdobyć pieniądze na przetrwanie. Następnie Szpilmanowie trafiają do warszawskiego getta. W trakcie jego likwidacji tytułowemu pianiście udaje się uciec – korzysta z pomocy polskich przyjaciół i ukrywa się w Warszawie, po aryjskiej stronie. Gdy jego wybawcy zostają aresztowani przez Gestapo, Szpilman po upadku Powstania Warszawskiego decyduje się wyruszyć na poszukiwania żywności i kolejnej kryjówki. Postanawia schować się w ruinach budynku, gdzie przetrwał tylko dzięki pomocy kapitana Wermachtu – Wilma Hosenfelda. W trakcie tego poruszającego seansu jesteśmy świadkami niezwykłego upodlenia, z jakim na co dzień musieli mierzyć się mieszkańcy getta, oraz przerażających realiów życia w okupowanej Polsce.

Wyrok w Norymberdze, reż. Stanley Kramer, 1961

Ten amerykański dramat sądowy jest jednym z pierwszych filmów historycznych podejmujących problematykę Holocaustu. Bezpośrednią kanwę filmu stanowił trzeci z dwunastu procesów norymberskich – proces prawników, podczas którego za zbrodnie przeciwko ludzkości mieli zostać osądzeni członkowie nazistowskiego wymiaru sprawiedliwości. W rolach głównych wystąpili Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark oraz Maximilian Schell. Produkcja zdobyła 10 nominacji do Oscara, uzyskując finalnie dwie statuetki – za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Dunkierka, reż. Christopher Nolan, 2017

Christopher Nolan określa swoje dzieło mianem historii przetrwania i filmu trzymającego w napięciu. Fabuła Dunkierki opowiada o Operacji Dynamo z 1940 roku, która polegała na ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, a także wojsk francuskich i belgijskich z francuskiej Dunkierki do Wielkiej Brytanii, dzięki czemu ocalono życie ponad 300 tysięcy żołnierzy. Film prezentuje te wydarzenia historyczne w trzech przeplatających się perspektywach – morza, powietrza i lądu. Ta pierwsza prezentuje wydarzenia rozgrywające się na cywilnym statku, wyruszającym na pomoc żołnierzom, obejmując jeden dzień, druga – opowiada o historii pilotów myśliwców, którzy ubezpieczali żołnierzy, a trzecia, najdłuższa, pokazuje losy uciekającej z Dunkierki piechoty. Dunkierka zyskała szalenie pozytywne recenzje krytyków i może poszczycić się zdobyciem trzech Oscarów – za montaż, dźwięk oraz montaż dźwięku.

Transformacja, reż. Grzegorz Braun, 2012

Na Transformację składa się cykl pięciu filmów dokumentalnych, przedstawiających proces przekształcania się ZSRR, zaczynając od rewolucji z 1917 roku, a kończąc na czasach najnowszych. Prezentuje dzieje masowych zbrodni i manewrów o charakterze politycznym, które miały za zadanie przedłużyć istnienie systemu sowieckiego. W filmie wypowiadają się polskie, rosyjskie, ukraińskie i amerykańskie autorytety z dziedziny historii, dziennikarstwa, publicystyki i sowietologii, między innymi Włodzimierz Bukowski, Wiktor Suworow czy też Stanisław Michalkiewicz.