Cannes 2024: Meryl Streep nagrodzona Złotą Palmą za całokształt twórczości

Meryl Streep z pewnością zapamięta ten wieczór na długo. Nagrodzona gromkimi brawami, które rozbrzmiewały przez dłuższą chwilę, najpierw udawała, że chce zejść ze sceny, a następnie zaczęła tańczyć w rytm głośnego aplauzu. 74-letnia aktorka, której dorobek filmowy ma status kultowego, otrzymała statuetkę z rąk Juliette Binoche. “Zmieniłaś sposób, w jaki patrzymy na kino”, powiedziała francuska gwiazda kina – równie wzruszona, co sama laureatka. Meryl Streep wygłosiła wzruszające przemówienie, w którym wyznała, że będąc ostatni raz na festiwalu w Cannes nie wierzyła, że ma przed sobą jasne perspektywy. “Miałam skończyć 40 lat i myślałam, że moja kariera się kończy”, wyznała na scenie. “To nie było nierealistyczne dla aktorek w moim wieku. A jedynym powodem, dla którego jestem tutaj dziś wieczorem i dla którego to wszystko trwało, są utalentowani artyści, z którymi miałam przyjemność pracować, w tym Madame La President”, powiedziała Meryl Streep, zwracając się w stronę Grety Gerwig, reżyserki “Małych kobietek”. Gwiazda nie kryła łez wzruszenia i podziękowała również festiwalowi filmowemu w Cannes 2024 za przyjęcie jej po 35 latach. W 1989 roku aktorka przyjechała do Cannes z filmem “Krzyk w ciemności”. 

Meryl Streep, określana jako oscarowa rekordzistka (aktorka była nominowana 21 razy, z czego wygrała aż 3 statuetki), od dzisiaj jest również laureatką kolejnej prestiżowej nagrody filmowej. Złotą Palmę za całokształt twórczości wcześniej otrzymały takie gwiazdy jak: Harrison Ford, Alain Delon, Jodie Foster czy Tom Hanks. 74-letnia aktorka ma w swoim dorobku bogate filmowe portfolio. Jest znana m.in. z takich filmów jak: “Pożegnanie z Afryką”, “Mamma Mia!”, “Diabeł ubiera się u Prady”, “Julie i Julia” oraz oscarowych: “Wybór Zofii”, “Sprawa Kramerów” i “Żelazna Dama”. Meryl Streep jest najlepszym przykładem przełamywania stereotypów branży filmowej, a jej piękna i owocna kariera dowodem na to, że życie "nie kończy się po 40-tce".

Cannes 2024: Meryl Streep w kreacji Dior na czerwonym dywanie

Meryl Streep jak zawsze zaprezentowała się elegancko i z klasą. Aktorka nagrodę za całokształt twórczości w Cannes 2024 odebrała w kopertowej, białej sukni projektu Dior o długości maxi. Przewiązana w talii z dekoltem w kształcie litery “V” kreacja na czerwonym dywanie prezentowała się niezwykle szykownie. Za stylizację odpowiada Micaela Erlanger, która wcześniej ubrała Meryl Streep w biały garnitur Michaela Korsa i słomiany kapelusz w stylu francuskiej riwiery (w końcu destynacja festiwalu zobowiązuje).