Euro Styl, bo to właśnie o tym deweloperze działającym na terenie Trójmiasta mowa, realizując inwestycje mieszkaniowe, zaprasza do kreatywnej współpracy uznanych artystów. Dzieła tworzących w rozmaitych stylach, nurtach i reprezentujących różne gatunki sztuki wizjonerów już teraz można podziwiać w Dawnej Poczcie położonej w Dolnym Wrzeszczu oraz Perspektywie zlokalizowanej w centrum Gdańska.

Stalowy ROEL

ROEL to jedna z tych instalacji, o której się po prostu nie zapomina. Stalowy robot został zaprojektowany przez Elvina Flamingo, artystę sztuk wizualnych i wykładowcę gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureata licznych nagród, działającego w obrębie bioartu, realizującego projekty z pogranicza sztuki, biologii i technologii. Instalacja artystyczna udoskonala patio Dawnej Poczty w gdańskim Dolnym Wrzeszczu. Inwestycja jest połączeniem rewitalizacji zabytkowego gmachu poczty, w którym powstały niezwykłe lofty o ponadprzeciętnej wysokości, z 4-piętrowym budynkiem mieszkalnym z oryginalnymi przeszkleniami.

Odrestaurowany gmach i „oskrzydlający” go nowoczesny budynek stworzyły dziedziniec, który został starannie zaprojektowany przez architektów zieleni. Ich zadaniem było uwypuklenie naturalnych walorów tego miejsca i stworzenie atrakcyjnej, przyjaznej enklawy służącej wypoczynkowi. Rośliny – drzewa, krzewy liściaste i iglaste, byliny i trawy oraz pnącza – dobrano tak, by barwy cieszyły oczy przez cały rok. Dominować będą tu różne odcienie czerwieni i lawendy. Zieleń ma zarówno walor estetyczny, jak i artystyczny – nadaje wyrazu miejscu, w którym stanął ROEL – mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w Euro Stylu.

Kuratorka i producentka stalowej instalacji, Magdalena Komborska, zadbała o to, by projekt stanowił przeniesienia z wizji dzieła z pierwotnej wersji rysunkowej na formę przestrzenną. Elvin Flamingo narysował pierwszy i jedyny rysunek w 2002 roku, 8 lat przed rozpoczęciem zawodowej kariery artystycznej. Do rysowania wrócił dopiero po 17 latach i wtedy – w cyklu „Nigdy nie bądź pewny tego, co widzisz” – zrodził się rysunek ROEL-a z cyklu o tytule „Jestem pewien tego, co widzę”.

Koniecznie obejrzyjcie filmik, w którym deweloper przybliża widzom kulisy powstawania instalacji:

Robi wrażenie, prawda? Nic dziwnego! Wykonany z ciętej i giętej stali szlachetnej ROEL w rzeczywistości ma 3,6 m długości, 2,6 metra wysokości i waży 800 kg. Już teraz wyobrażamy sobie, do ilu nieoczywistych refleksji może mieszkańców Dawnej Poczty pobudzać tak imponujące dzieło.

Perspektywa przez lunetę

Kolejną, równie zachwycającą inwestycją trójmiejskiego dewelopera z Grupy Dom Development jest Perspektywa. Zlokalizowane u zbiegu ulic Legnickiej i Powstańców Warszawskich w Gdańsku osiedle to połączenie sztuki z architekturą i zielenią w najlepszym możliwym wydaniu. Budynki zostały harmonijnie wkomponowane w otaczające je trzy miejskie parki, a ścianę flagowej kamienicy Perspektywy zdobi mural autorstwa cenionego artysty. Twórcą dzieła jest Sebastian Bożek, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor zwycięskiego projektu wielkoformatowego malowidła przedstawiającego Heweliusza, które pojawi się na ścianie budynku biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Mural, przedstawiający kobietę, która spogląda przez lunetę, symbolizuje ciekawość, poszukiwanie atrakcyjnych miejsc w mieście oraz zainteresowanie aktywnościami, którym sprzyja wyjątkowa lokalizacja Perspektywy. Stonowana kolorystka murala nie dominuje w otoczeniu i wpisuje się w kontekst architektoniczny. Rozplanowanie liter w napisie PERSPEKTYWA, który wita mieszkańców i odwiedzających osiedle, jest zainspirowane tarasowym ukształtowaniem osiedla, a także zróżnicowanymi gabarytami budynkówmówi Bartosz Podgórczyk z Euro Stylu.

Przed kamienicą z muralem, w miejscu otwierającym Perspektywę, powstanie wypełniony różnorodną roślinnością plac o charakterze miejskiego skweru, złożony z kaskadowo opadających tarasów. Wygodne ławki zachęcać będą, by odetchnąć na świeżym powietrzu przed powrotem do domu albo przysiąść na pogawędkę z sąsiadami, np. o tym, co nowego w Gdańsku wypatrzyła kobieta z murala Sebastiana Bożka.

Więcej informacji o kreatywnych inwestycjach realizowanych przez Euro Styl znajdziecie na stronie eurostyl.com.pl.