To ona odkryła Rad i Polon, co więcej, pokazała, że kobieta może odnieść sukces w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa, zwyciężyła w zestawieniu przygotowanym przez brytyjskie czasopismo BBC History. Plebiscyt wyłonił 100 najbardziej wpływowych kobiet w historii. Ranking powstał na podstawie nominacji zgłoszonych przez 10 historyczek (każda z nich podała po 10 nazwisk), a potem odbyło się głosowanie z udziałem czytelników magazynu. Kandydaturę Polki zgłosiła Patricia Fara, stojąca na czele Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki. "Była pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla; pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko kobietą, która otrzymała Nobla po raz drugi," tłumaczyła. W uzasadnieniu o zwycięstwie Skłodowskiej-Curie możemy przeczytać: "Zmieniła świat nie raz, a dwa razy".

Tuż za Marią Skłodowską-Curie uplasowała się Rosa Parks, afroamerykańska aktywistka na rzecz praw człowieka i symbol walki z segregacją rasową w USA. Kolejne miejsca na liście BBC History zdobyły: Emmeline Pankhurst (jedna z założycielek bryt. ruchu sufrażystek), Ada Lovelace (matematyczka i poetka), Rosalind Franklin (biofizyk, współtwórczyni podwójnej helisy DNA), premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, Angela Burdett-Coutts (filantropistka i najbogatsza kobieta w Wielkiej Brytanii w XIX wieku), Mary Wollstonecraft (pisarka i prekursorka feminizmu), Florence Nightingale (propagatorka nowoczesnego pielęgniarstwa), a także Marie Stopes - szkocka paleobiolog i feministka walcząca o edukację seksualną kobiet na początku XX wieku. Maria z Nazaretu wylądowała na miejscu 12, Jane Austen numer niżej, a księżna Diana na 15. W plebiscycie znalazły się także: Amelia Earhart (16. miejsce), Matka Teresa (20.), Kleopatra (24.), Virginia Woolf (31.), Simone de Beauvoir (32.), Frida Kahlo (34.), Gabrielle "Coco" Chanel (45.), Indira Gandhi (49.), Ruth Handler (78.), Estée Lauder (86.), Susan Sontag (93.).

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. W wieku 24 lat wyjechała do Paryża, gdzie studiowała na Sorbonie (na ówczesnych ziemiach polskich kobiety nie mogły studiować). W 1895 wyszła za mąż za Pierre'a Curie, z którym miała dwie córki. To Maria Skłodowska-Curie stworzyła nowe pojęcie w chemii - radiochemia. Odkryła również teorię promieniotwórczości (za co w 1903 roku razem z mężem i Henrim Becquerelem zdobyła swoją pierwszą nagrodę Nobla), technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych, ale przy jej nazwisku najczęściej wymienia się odkryte przez Marię dwa pierwiastki: Rad i Polon (Nobel w 1911 roku). Skłodowska jest jedną z czterech osób (oraz jedyną kobietą) w gronie laureatów, którzy zdobyli Nobla więcej niż raz. Była też pierwszą kobietą profesorem wykładającą na Sorbonie. Maria zmarła 4 lipca 1934 roku w sanatorium w Passy. 

W 2016 roku powstał biograficzny film "Maria Skłodowska-Curie". W główną rolę wcieliła się Karolina Gruszka, a za reżyserię odpowiedzialna była Marie Noëlle.