Trądzik dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania. Według statystyk boryka się z nim około 80% nastolatków. Problem jednak nie zawsze mija po zakończeniu okresu dojrzewania. U dorosłych między 25. a 34. statystyki zmniejszają się do 8%. Wbrew przypuszczeniom nie jest chorobą zakaźną i sam nie zniknie. Leczenie trądziku należy rozpocząć jak najszybciej po jego pojawieniu się.

Leczenie trądziku - przyczyny powstania

Okazuje się, że trądzik może być obecny od urodzenia jako wynik stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych z okresu życia płodowego. Najczęściej jednak staje się poważnym problemem klinicznym w okresie dojrzewania. Może ustępować samoistnie lecz w części przypadków utrzymuje się przez wiele lat. Wśród przyczyn najczęściej wymienia się: czynniki genetyczne, przerost gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum, zaburzenia rogowacenia mieszków włosowych, podwyższona aktywność hormonalna i zakażenia bakteryjne. Niezależnie od rodzaju wykwitów (grudki, krosty, zaskórniki, cysty), leczenie trądziku należy rozpocząć jak najszybciej. Opieszałość w krótkim czasie może doprowadzić do powstania głębokich blizn zanikowych i przebarwień pozapalnych, z którymi znacznie trudniej walczyć. W zależności od wieku, przyczyny trądziku i obrazu klinicznego, leczenie dobiera się indywidualnie - tłumaczy dermatolog dr Bartosz Pawlikowski z Elite Centrum Laseroterapii.

Leczenie trądziku - metody

Leczenie trądziku przebiega różnie, w zależności od nasilenia schorzenia. W lżejszych przypadkach stosuje się głównie ogólnodostępne preparaty przeciwtrądzikowe, natomiast w cięższych - niezbędna może się okazać wizyta u dermatologa, który przeprowadzi wywiad i dobierze odpowiednie leki. Agresywne leczenie trądziku trwa zwykle 6 -16 tygodni. Po tym czasie przechodzi się na łagodniejszą kurację, którą kontynuuje się aż do momentu całkowitego ustąpienia zmian. Dermatolog tłumaczy, że najlepsze efekty uzyskuje się stosując leczenie preparatami o działaniu wielokierunkowym:
- nadtlenek benzoilu, który przyśpiesza usuwanie łoju i działa przeciwbakteryjnie;

analogi witaminy A (tretynoina i izotretynoina) - stosowane miejscowo lub doustnie łagodzą zaburzenia rogowacenia i działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie;

- kwas azelainowy działa przeciwbakteryjne i sebostatyczne;

- antybiotyki, które działają przeciwzapalnie przeciwbakteryjne.

Są to tylko niektóre możliwości terapeutyczne - mówi dr Bartosz Pawlikowski. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i związana z nimi pielęgnacja.

Leczenie trądziku - kuracja kosmetyczna

- Leczenie trądziku nie zawsze oznacza kurację farmakologiczną. Wielu moich pacjentów nie chce zbyt pochopnie sięgać po leki. Nawet te miejscowe - mówi dermatolog. Dlatego najpierw warto zastosować kurację kosmetyczną w domu lub gabinecie kosmetycznym. Produkty do cery trądzikowej powinny działać: przeciwzapalnie, zmniejszać produkcję sebum oraz powierzchownie złuszczać.

Leczenie trądziku - pielęgnacja

Leczenie trądziku powinno składać się z kompleksowych działań. Codzienna pielęgnacja jest w tym przypadku bardzo ważnym elementem dbania o skórę. Do mycia stosuj łagodne żele i płyny micelarne. Ważne, by nie podrażniać i nie przesuszać skóry. Bezalkoholowy tonik stosuj na dokładnie umytą skórę. Rób to obowiązkowo - rano i wieczorem.
Przymajmniej raz w tygodniu złuszczaj naskórek. Warto sięgnąć w tym celu po preparaty z kwasem migdałowym bądź salicylowym. Nakładaj także maseczki (np. z zieloną glinką bądź drożdzami).

Równie ważne jest także nawilżanie skóry delikatnymi emulsjami, przeznaczonymi do skóry trądzikowej. Pielęgnację wspomogą także preparaty działające miejscowo.

 

Zobacz też:

Depilacja woskiem - wady i zalety>>

Manicure hubrydowy>>

Mikrodermabrazja - testy zabiegów>>