Krem matujący jest przydatny w przypadku każdego rodzaju skóry. Jest szczególnie wskazany kiedy nasza skóra wydziela nadmierną ilość sebum i potu. Dobry krem matujący dla mężczyzn pozwoli wyeliminować najbardziej widoczne efekty nadprodukcji tłuszczu. A warto pamiętać, że nadmierna ilość sebum i potu pojawia się w lecie, w ciepłym czy gorącym pomieszczeniu oraz podczas przepracowania.

Krem matujący dla mężczyzn – właściwości i skład

Jeśli skóra się błyszczy i uwalnia tłuszcz, nie jest to powodem do paniki, ale jeden z przejawów normalnego funkcjonowania skóry. U większości osób nadmierne wydzielanie się tłuszczu jest incydentalne i przejściowe. To dla nich właśnie zaprojektowany jest krem matujący. O ile w przypadku właścicieli tłustej skóry, krem jest jedynie jednym z narzędzi do regulacji wydzielania sebum, to dla większości mężczyzn może on być podstawowym elementem do pielęgnacji - szczególnie w miesiącach letnich.

Kremy matujące zawierają składniki, które mogą wchłaniać nadmiar wilgoci i tłuszczu, a także zmniejszać produkcję tłuszczu i zwężać pory. Są to sole mineralne, minerały pochodzenia wulkanicznego, sole krzemu i cynku. Sole mineralne, takie jak perlit, są substancjami pochodzenia wulkanicznego, które powstają, gdy lawa osiąga temperaturę powyżej 800 stopni Celsjusza. Produkty matujące wykorzystują najczęściej perlit wydobywany w górach Turcji. Krem taki krzepnąc, tworzy drobno porowatą strukturę, która pochłania wilgoć i wysusza skórę.

Sole krzemu są najczęstszymi składnikami w kategorii produktów matujących. Ich głównym zadaniem jest absorpcja wilgoci. Sole cynku mają właściwości samoregulujące, to znaczy kontrolują produkcję sebum i z dnia na dzień redukują tłustą skórę, jednak nie zatykają porów i nie blokują pracy samych gruczołów. Jeśli kremy nie są ekologiczne, to zawierają także silikony, które są ich niezbędnymi i ważnymi składnikami.

Głównym zadaniem silikonu jest wygładzenie tekstury skóry, a tym samym ułatwienie nakładania podkładu. W składzie kremów matujących zawsze jest więcej wody niż olejków.  Są to najczęściej lekkie płyny lub żele, które są natychmiast wchłaniane i nie pozostawiają lepkich lub tłustych śladów. Jednocześnie nie zawierają talku, który zatyka pory, a w efekcie „promuje” tworzenie zamkniętych i otwartych zaskórników, czyli trądziku

Krem matujący dla mężczyzn – jaki dobrać?

Krem matujący dla mężczyzn działa na identycznej zasadzie jak jego żeński odpowiednik. Jedyną różnicą jest dostosowanie jego składu i proporcji poszczególnych związków do właściwości męskiej skóry. Jakie cechy musi mieć dobry krem matujący? Ranking jest tutaj trudny do stworzenia, ale możemy wskazać na główne cechy, jakie powinien mieć taki krem.

Czym skóra męska różni się od skóry kobiet, że potrzebuje specjalnego kremu? Męskie kremy do twarzy nie są wynalazkiem marketingowców, ale naukową kategorią produktów. W lecie skóra męska staje się bardziej porowata, tłusta, podatna na zatykanie porów i powstawanie zaskórników. Męska skóra jest gęstsza z powodu większej ilości włókien kolagenowych. Skóra mężczyzny jest średnio o 24% grubsza niż skóra kobiety. Gęstość włókien kolagenowych w skórze właściwej u mężczyzn jest wyższa, a elastyczność - znacznie większa.

Różnice te utrzymują się przez całe życie. Biologicznie skóra mężczyzny starzeje się wolniej niż skóra kobieca, ale aktywne palenie i przedłużona ekspozycja na słońce prowadzą do wczesnych oznak fotostarzenia w postaci zmarszczek i zmarszczek. Produkcja sebum w męskiej skórze jest znacznie bardziej intensywna, co często prowadzi do pojawienia się trądziku. Na stan skóry policzków, podbródka i szyi wpływa proces golenia, podczas którego folia hydrolipidowa jest stale uszkadzana. Proces naturalnej odnowy naskórka jest zakłócany, skóra traci ochronę i staje się odwodniona.

Ze względu na specyfikę struktury skóry mężczyźni powinni używać nietłustych i lekkich kremów, które w ogóle nie zawierają olejków lub zawierają je w małych ilościach. Wybierając krem matujący, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • określ rodzaj skóry: sucha, tłusta, normalna lub mieszana;
  • weź pod uwagę częstotliwość golenia: im częściej to robisz, tym bardziej miękki powinien być krem, a jego konsystencja jest jaśniejsza;
  • oceń swój stan skóry: czy występuje łuszczenie, uczucie ucisku, dyskomfort.

Krem nawilżająco-matujący

Krem do skóry tłustej powinien też nawilżać. W innym przypadku dojdzie do nadmiernego odwodnienia skóry. Krem nawilżająco-matujący jest w tym kontekście rozwiązaniem optymalnym. 

Tłusta skóra jestem efektem nadmiernie aktywnej pracy gruczołów łojowych. Wytwarzają one więcej sebum niż jest to potrzebne. W rezultacie pory mają tendencję do zatykania się, a na twarzy pojawia się tłusty połysk. Najczęściej zbyt aktywna produkcja sebum wynika ze:

  • zmian w tle hormonalnym lub zwiększona wrażliwość skóry na własne hormony;
  • problemów z przewodem pokarmowym;
  • nadmiaru w diecie tłustych i pikantnych potraw, ciastek i słodyczy;
  • negatywnych czynników środowiskowych.

Głównym zadaniem kremu matującego z opcją nawilżania jest kontrola uwalniania sebum i wchłanianie jego nadmiaru. Krem nie tylko pielęgnuje skórę i zwalcza stany zapalne, ale także pomaga zmniejszyć tłusty połysk niemal natychmiast po aplikacji. Jednocześnie zadaniem produktu jest odżywienie skóry, aby nie stała się nazbyt wysuszona. W przypadku kobiet takie połączenie jest doskonałą bazą do makijażu. U mężczyzn zapobiega wysuszeniu skóry, która jest na to szczególnie narażona, zwłaszcza u tych mężczyzn, którzy golą się codziennie.

Krem matujący przeciwzmarszczkowy

Dobry krem matujący do cery tłustej powinien też zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Taki krem jest - co oczywiste - wskazany dla mężczyzn po czterdziestym roku życia.

Z wiekiem nasza skóra traci gładkość i elastyczność i na twarzy pojawiają się zmarszczki. Regularne stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego pomaga zatrzymać wodę, zapobiegając nadmiernemu wysuszeniu skóry. Kiedy tkanka się starzeje, pojawiają się zwiotczenie i drobne zmarszczki na twarzy. Krem matujący przeciwzmarszczkowy nie tylko je wygładza, ale także znacznie poprawia teksturę skóry i jej wygląd. Przy związanym z wiekiem więdnięciu skóry metabolizm jest zaburzony, więc zadaniem kremu przeciwzmarszczkowego jest dobre nasycenie tkanki niezbędnymi pierwiastkami śladowymi, minerałami i witaminami. Pozwala to spowolnić proces starzenia. 

ZOBACZ: Polish beauty po męsku: co się powinnom znaleźć w męskiej kosmetyczce (i nie tylko)?

CZYTAJ TEŻ: Fryzura jak dawniej, czyli zawracamy zakola z głowy

PODOBNE: Koreańskie kosmetyki dla mężczyzn. Czego używać do codziennej pielęgnacji?

Dobry krem matujący do cery tłustej

Tłuste, mieszane i problematyczne rodzaje skóry mają jedną wspólną cechę - nadmierne wydzielanie sebum, które sprawia, że twarz nabiera nieprzyjemnego blasku. Podkłady usuną nadmiar sebum, ale zatykają pory. Aby uzyskać lepszy i trwały efekt, należy nałożyć specjalny krem matujący na twarz.

Dobry krem tego typu nie powinien zawierać olejów mineralnych i produktów pochodzenia naftowego. Są to substancje obce dla skóry. Skóra nie może ich przetworzyć. Ponadto olej mineralny zatyka pory. Niewskazane są też konserwanty, barwniki i substancje pachnące. Jedynie drażnią i tak uszkodzoną skórę. Podobnie działa w tym przypadku alkohol. Krem matujący działa stopniowo. Pierwsze efekty można zauważyć natychmiast, ale z pełną siłą zacznie działać dopiero po całkowitym wchłonięciu. Zajmie to kilka godzin. Ale tyle przecież można poczekać dla oszałamiającego efektu, prawda?

Jakie kremy matujące dla mężczyzn kupisz teraz na rynku? Zobacz nasze propozycje: