Jak dobrać okulary do twarzy mężczyzny? Zwróć uwagę na kolor

Przy doborze okularów ważne są proporcje twarzy oraz wielkość oprawek. Okulary powinny tworzyć spójną kompozycję z resztą. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Musisz się zastanowić – jakie okulary mi pasują? 

Zanim wybierzesz okulary, pomyśl nad efektem, jaki chcesz osiągnąć. Czy okulary mają cię wyróżnić? Pełnić funkcję ozdobną, podkreślić twój styl, osobowość? A może chcesz, aby jak najmniej rzucały się w oczy?

Jeśli chcesz, żeby okulary wyróżniały cię w tłumie i żeby cię zauważono, świetnie będą ci pasować okulary z tworzyw sztucznych, w oryginalnych, wyrazistych wzorach i kolorach np. pomarańczowe, czerwone, żółte. Gdy wolisz styl formalny lub praca wymaga od ciebie ścisłego dress code'u, zdecyduj się na okulary w klasycznych barwach. Dobrze, jeśli kolor oprawek będzie dobrany do koloru włosów, brwi czy brody w taki sposób, by nie było zbyt dużego kontrastu.

Oprawki czarne lub srebrne dobrze komponują się z ciemnymi i siwymi włosami. Te w odcieniach brązów i złota – z włosami jaśniejszymi typu blond, jasny brąz, rudy. Możesz też wybrać oprawki naśladujące szylkret. Tego typu oprawki będą pasować do każdego typu urody. Są dostępne w różnych kolorach, gdzie żółć może na przykład przechodzić w brąz czy nawet czerń. Dodatkowe zabiegi mogą zwielokrotnić wizualny efekt okularów. Na przykład możemy dobrać kolor oprawek pod kolor szczególnie często wykorzystywanych przez nas akcesoriów. Mogą to być buty, pasek, kurtka czy nawet torba na ramię. 

Jeśli wolisz by okulary nie odwracały uwagi od twojej twarzy, nie wyróżniły się, wybierz tzw. patentki. Są to okulary bezramkowe, bardzo delikatne, prawie niewidoczne. Podobny efekt możesz uzyskać, dobierając cieniutką oprawkę w kolorze stalowym lub szarym czy transparentnym. Takie oprawki sprawiają, że okulary są praktycznie niewidoczne.

Okulary do twarzy – wygląd

Dobierając okulary, pamiętaj o wygodzie. Będziesz je przecież nosić nawet przez kilkanaście godzin dziennie! Okulary powinny być lekkie, bardzo dobrze dopasowane. Stale opadające za luźne oprawki lub za ciasne, uciskające głowę, to prawdziwy koszmar. Za szczególnie wygodne uważa się tak zwane fleksy – czyli oprawki z zawiasami sprężynującymi. Przede wszystkim hamują proces automatycznego składania się oprawek, a po drugie pozwalają na swobodne odginanie zauszników na zewnątrz, dzięki czemu łatwiej się je zakłada i ściąga (nawet jedną ręką). Tego typu oprawki dopasowują się do kształtu głowy, a także nie uciskają skóry i nie zsuwają się z nosa. 

W czasie mierzenia oprawek w salonie zwróć szczególną uwagę na długość zauszników. Te nie powinny być ani za długie, ani za krótkie. Sama końcówka zauszników ma ściśle przylegać do powierzchni skóry, a nie jedynie opierać się na uszach. Zauszniki muszą też przylegać do skóry na całej swojej długości. Kiedy zauszniki będą naciskać skórę tylko w jednym miejscu, z czasem będzie to powodować bolesny ucisk.

Jest jeszcze jeden istotny detal, na który warto zwrócić uwagę – na nanośniki, czyli element okularów, który opiera się na nosie. W oprawkach metalowych są one zazwyczaj silikonowe i optyk może je wyregulować i dostosować do szerokości nosa. W oprawkach z tworzyw sztucznych najczęściej jest to niemożliwe. Dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę podczas przymierzania, czy okulary leżą wygodnie na nosie. Podczas mierzenia warto wykonać kilka ruchów głową, by sprawdzić, czy nie będą się zsuwać z nosa po kilkudziesięciu sekundach.

Wybierając okulary postaw na jakość. Oprawki dobrych marek są zazwyczaj lepiej zaprojektowane, wykonane z lepszego materiału, lepiej wykończone i dopracowane. To zaś przekłada się na komfort noszenia i żywotność okularów.

Okulary powinny uwydatniać twoje atuty i maskować dysproporcje

Bardzo duże znaczenie przy wyborze okularów ma kształt twarzy. Wyróżnia się pięć podstawowych, modelowych kształtów twarzy: owalny, okrągły, trójkątny, prostokątny i kwadratowy. Dlatego, zanim zaczniesz mierzyć okulary, ustal, jaki kształt ma twoja twarz. W jaki sposób? Zrób sobie selfie (koniecznie na wprost) i wydrukuj lub wykorzystaj zdjęcie do dowodu. Zaznacz na nim flamastrem sześć punktów. Dwie kropki postaw na zewnętrznych krawędziach czoła (po jednym na stronę), dwa na wysokości kości policzkowych, a dwa po obu stronach żuchwy. Potem wystarczy je połączyć i zagadka rozwiązana. Warto to zrobić. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu na przymierzanie okularów, które do ciebie nie pasują, tylko skupisz się na tych, w których będzie ci naprawdę dobrze.

Na przykład jeśli jesteś właścicielem twarzy dużej oraz szerokiej, to zdecydowanie wystrzegaj się oprawek zbyt wąskich. Sprawią one, że twoja twarz będzie się optycznie wydawać jeszcze szersza. Do dużych nosów nie pasują małe oprawki, bo w ich otoczeniu nos wydaje się jeszcze większy. Dobierając okulary, pamiętaj też o położeniu ich górnej krawędzi. Powinna się ona w całości lub częściowo pokrywać z linią brwi (by nie tworzyć efektu podwójnych brwi).

Okulary do twarzy typu owal: jak je dobrać i czym się kierować?

Ze względu na regularne proporcje i łagodne linie, ten typ twarzy jest najłatwiejszy w doborze okularów. Do twarzy owalnej pasuje większość standardowych modeli oprawek. Możesz więc wybierać i przebierać spośród dziesiątków modeli. Pamiętajmy jedynie, że w niektórych przypadkach twarz owalna może być jednocześnie też podłużna. Wtedy należy zwrócić uwagę na to, aby oprawki nie były zbyt „niskie” i spłaszczone. Szukaj oprawek o podniesionej konstrukcji. Musisz także uważać, by nie zepsuć proporcji twarzy, czyli na wysokości oczu szerokość oprawek nie powinna być większa niż obrys twarzy.

Idealne okulary do twarzy okrągłej

Przy tego typu twarzy ważne jest by okulary, które wybierzesz, optycznie ją wyszczupliły i wydłużyły. W tym celu idealnie sprawdzą się wszystkie modele kanciaste i prostokątne.

Kanciaste kształty świetnie przełamują opływowe linie twarzy i czynią je bardziej wyrazistymi. Posiadacze okrągłej twarzy, muszą unikać okrągłych oprawek. W tym przypadku należy szczególnie wystrzegać się oprawek w stylu aviatorki. Najlepszym wyborem będą klasyczne modele w stylu, w jakim zaprojektowane oprawki Wayfarery.

Okulary do twarzy typu trójkąt

Dobierając okulary do twarzy w kształcie trójkąta, koniecznie należy kierować się zasadą, że nie powinny one dodatkowo rozciągać czy rozszerzać linii czoła.

W tym przypadku należy wybierać oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią. Świetnie sprawdzają się tu okulary typu D-Frame, czy wszelkie inne zaokrąglone modele. Dobrym wyborem są także okulary bez oprawek. Unikaj oprawek szerokich i kanciastych, bo tylko pogłębią dysproporcje twarzy. Ważne, aby górna krawędź nie była szersza od czoła.

Okulary do kształtu twarzy typu prostokąt

Przy tego typu twarzy dobrze dobrane oprawki mają za zadanie zakryć środkową część twarzy. Im większy jej fragment zostanie zasłonięty, tym korzystniej będzie to wyglądać. Chodzi o to, aby wizualnie skrócić twarz. 

Świetnie sprawdzają się oprawki wysokie (niskie jeszcze bardziej wydłużają twarz), zaokrąglone bez ostrych krawędzi, także te z końcami oprawek zadartymi nieco do góry. Dobrym wyborem są też modele z szerokimi zausznikami, które poszerzą optycznie twarz i podzielą ją na dwie części.

Jak dobrać okulary do twarzy typu kwadrat?

Twarz kwadratowa jest bardzo kanciasta i „ostra”, dlatego dobierając okulary, należy koniecznie złagodzić te cechy. Wybieraj zaokrąglone i zakrzywione oprawki. Powinny być to najprostsze modele, bez zbędnych udziwnień i dodatków. Unikaj wszelkich mocno zaakcentowanych okularów z wyostrzonymi krawędziami. Warto w tym przypadku skorzystać z modeli klasycznych. Szczególnie pasować będą oprawki w stylu Aviator.

Może Cię zainteresować także: