Koreański termin „jamsu” znaczy tyle co „zanurzać” lub „nurkować” i w pełni oddaje sens azjatyckiej techniki utrwalania makeupu. Do jej popularyzacji na Zachodzie przyczyniła dziennikarka Monica Kim pisząca dla amerykańskiego Vogue oraz beauty guru Huda Kattan, która pokazała ją w swoim tutorialu na YouTube. „Jamsu” ma sprawiać, że skóra po nałożeniu makijażu jest idealnie matowa i satynowo gładka, a podkład trzyma cię na twarzy cały dzień. Co ważne, do przeprowadzania całej operacji potrzebna ci będzie jedynie miska z zimną wodą i wolne 30 sekund. Spróbujesz?

Metoda „Jamsu” – jak to się robi?

Po pierwsze, przygotuj sporą miskę, do której wlejesz zimną wodę. Najlepiej dodać do niej kostki lodu, aby dodatkowo obniżyć jej temperaturę.

Potem nałóż makijaż tak jak zwykle, tyle że bez malowania oczu (tę czynność wykonasz na końcu). Ważne jest jedynie to, abyś po aplikacji podkładu i korektora dokładnie oprószyła twarz transparentnym pudrem. Może to być naturalny puder ryżowy (EcoCera, Paese) lub inny dowolny. Koreanki na przykład polecają zwykły puder dla dzieci. Nakładaj go ruchami stemplującymi, lekko „przyciskając” pędzel lub puszek do twarzy – podobnie jak w technice bakingu.

Pora przejść do clou, czyli zanurzenia pokrytej makijażem twarzy w zimnej wodzie. Jeśli masz cerę suchą, wystarczy, że będziesz robić to przez 10 sekund. W przypadku skóry tłustej zaleca się zanurzać twarz przez pół minuty – oczywiście możesz robić przerwy ;) Dłuższy czas daje lepszy efekt zmatowienia cery. Po wszystkim możesz delikatnie osuszyć twarz jednorazowym ręcznikiem.

Zobacz, jak „jamsu” wyszło Hudzie Kattan:

Jakie efekty daje metoda „Jamsu”?

Zaraz po osuszeniu skóry może ci się wydawać, że podkład wygląda na lekko „ciastkowaty”, ale to tylko przejściowy efekt. Po tym, jak twarz całkowicie wyschnie, a puder scali się z podkładem, cera uzyska perfekcyjną gładkość i matowo-satynowe wykończenie. Technika „Jamsu” powoduje ponadto, że pory skóry są mniej widoczne, ponieważ zimna woda skutecznie je obkurcza. Z efektów koreańskiego rytuału będą zadowolone szczególnie posiadaczki cery tłustej, ponieważ dzięki niemu twarz dużo mniej się wyświeca, a faktura cery jest wyrównana.