Stworzenie własnego biznesu za uzbierane samodzielnie środki jest często niemożliwe. Mowa tu o wysokich kwotach i jeszcze wyższym ryzyku – często brakuje nam pewności, że nasz pomysł jest wart postawienia na szali oszczędności życia. Są jednak instytucje, które wierzą, że w dobre pomysły warto jest inwestować i to ryzyko podejmować. Młodzi przedsiębiorcy mają szansę skorzystać z funduszy europejskich. Pytanie tylko – jak je pozyskać?

Pierwszym krokiem jest rozpisanie biznesplanu. To niezbędny element, który pozwoli zweryfikować szanse powodzenia naszego projektu. Spisanie pomysłu na biznes pomoże uporządkować pomysły, dostrzec potencjalną konkurencję, oszacować niezbędne koszty i przyszłe zarobki oraz zaplanować kolejne kroki. To także dobry moment na zadanie sobie pytania – czy dam radę zrobić to samodzielnie? Okazuje się, że zazwyczaj odpowiedź jest twierdząca. W Polsce liczbę jednoosobowych firm szacuje się obecnie na rekordowe 3 miliony, a prognozy wskazują dalszy wzrost.* (źródło: skarbiec.biz)

Założenie własnej JDG nie jest skomplikowanym procesem – można zamknąć je w trzech krokach. Pierwszym jest złożenie wniosku – można dokonać tego w Urzędzie Miasta lub za pomocą elektronicznego formularza. Następnie w Urzędzie Skarbowym wybieramy formę opodatkowania i decydujemy, czy chcemy być płatnikiem VAT. Ostatnim elementem jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zobowiązujemy się do opłacania podatków związanych z prowadzeniem firmy.

Podczas research’u warto zwrócić uwagę czy dziedzina, która nas interesuje, jest obecnie dodatkowo wspierana przez władze regionu, w którym mieszkamy. Obecnie na wyjątkowo atrakcyjne dofinansowania liczyć mogą m.in. młode mamy pragnące wrócić do pracy, nie rezygnując z opieki nad dzieckiem i otworzyć żłobek lub klub dziecięcy. O szczegółach projektu, na który uzyskać można nawet 91% dofinansowania, opowiada na swoim vlogu autor kanału „Sprawdzam jak”.

Wydaje wam się, że stworzenie wartego miliony startupu w Polsce nie jest możliwe, albo jest zarezerwowane tylko dla osób z dużym budżetem? Nie brakuje przykładów firm z ogromnym sukcesem osiągniętym właśnie dzięki pomocy z funduszy europejskich. Jedną z nich jest Airly, tworząca sieć niskobudżetowych sensorów jakości powietrza, zapewniając dostęp do informacji o jakości powietrza w okolicy. Z dofinansowania skorzystali także twórcy robota Photon, który służy do nauki przez zabawę – pozwala dzieciom na opanowanie podstaw programowania w domowych warunkach.

Jeśli marzy wam się własny biznes, ale nie wiecie jak się zabrać za jego organizację, a może nawet nie macie pomysłu na to, jak wykorzystać własne umiejętności, warto zgłosić się do konsultantów Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Takie punkty znajdziecie w całej Polsce. Gdzie dokładnie? Sprawdźcie na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.

Materiał promocyjny