Film „Ida” w reżyserii Pawła Pawilkowskiego w niedzielę (8 lutego) otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego! W tej kategorii pobiła obraz „Lewiatan” Andrieja Zwiagnicewa, brazylijski film „Śmierć”, hinduski „Smak Curry” i dramat „Dwa dni jedna noc” rodzeństwa Dardenne z Marion Cotillard. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego filmu od BAFTA (nie licząc francusko-niemiecko-polskiej produkcji Wajdy „Danton”).

Historia młodej nowicjuszki Anny (w tej roli Agata Trzebuchowska), która dowiaduje się, że jest Żydówką i tak naprawdę nazywa się Ida, zdobyła już Europejską nagrodę Goya za najlepszy film europejski oraz Europejską Nagrodę Filmową. Produkcja została także doceniona przez krytyków w Nowym Jorku i Los Angeles oraz okrzyknięta najlepszym filmem na polskich festiwalach.

Już 22 lutego zostaną przyznane Oscary, w których „Ida” jest nominowana aż w dwóch kategoriach: "najlepsze zdjęcia" i "najlepszy obraz nieanglojęzyczny". Trzymamy kciuki!