Nazwisko Stephena Kinga raczej jest znane każdemu. To jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie – bez wątpienia ma talent tworzeniu trzymających w napięciu historii. Świetnie się je czyta, równie dobrze ogląda przeniesione na ekrany. I to nie tylko kinowe – oprócz filmów, można też wskazać na seriale na podstawie Stephena Kinga – być może zainteresuje cię „Po tamtej stronie”, „Strefa mroku”, czy „22.11.63”.

Jeśli jednak od seriali wolisz filmy, poznaj jedne z najpopularniejszych ekranizacji i adaptacji twórczości pisarza. W zaproponowanym przez nas zestawieniu znalazły się najlepsze filmy na podstawie Kinga – oczywiście, nasze TOP12 to subiektywny wybór. Przekonaj się samemu, która z produkcji najbardziej przypadnie ci do gustu. Może okażą się nawet lepsze od powieści, które stanowiły ich pierwowzory? Fani twórczości Kinga uznaliby pewnie, że jest to niemożliwe. Nie da się jednak zaprzeczyć, że adaptacje filmowe napisanych przez niego utworów zwykle prezentują podobnie wysoki poziom.

Zielona mila, 1999

Gości w wielu rankingach najlepszych filmów wszechczasów – „Zielona mila” to klasyk, który naprawdę warto obejrzeć. Historia opiera się na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest kierownik więzienia, Paul Edgecombe, którego życie ulega znaczącym przemianom po tym, gdy spotyka wyjątkowego więźnia. Johna Coffeya, czarnoskórego skazańca, czeka kara śmierci za zabicie dwóch dziewczynek. Delikatność i łagodność mężczyzny sprawia jednak, że pracownicy więzienia zaczynają wątpić, czy Coffey faktycznie jest mordercą… Co okaże się prawdą?

Gdzie obejrzeć? Netflix

Skazani na Shawshank, 1994

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej docenianych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Bazuje na napisanym przez Stephena Kinga opowiadaniu, skupionym na historii Andy’ego Dufresne’a. Mężczyzna został niesłusznie oskarżony o zabicie swojej żony i jej kochanka. Trafia do więzienia, jednak za wszelką cenę próbuję udowodnić swoją niewinność i przekonać wszystkich, jaka jest prawda. Czy mu się to udaje? Film warto obejrzeć nie tylko ze względu na interesującą fabułę, ale również świetną grę aktorską Morgana Freemana, Tima Robbinsa czy Boba Guntona.

Gdzie obejrzeć? Netflix

Lśnienie, 1980

Lśnienie to kultowy horror. Dzieło Staneya Kubricka bazuje na powieści Stephena Kinga – talent obu twórców sprawił, że film stał się wręcz majstersztykiem. Historia opowiada o dysfunkcyjnej rodzinie, która cierpiała z powodu alkoholizmu granego przez Jacka Nicholsona ojca. Nawiedzony dom, demoniczny hotel, przerażające obrazy… To wszystko sprawia, że "Lśnienie" skutecznie zapada w pamięć. Chociaż adaptacja nie znalazła uznania u Kinga, nie da się zaprzeczyć, że "Lśnienie" jest istotnym filmem dla rozwoju horroru.

Gdzie obejrzeć? Netflix

Stań przy mnie, 1986

W wielu filmach, które powstały na podstawie powieści Kinga, występują uznani aktorzy, których rozpoznawalność nie pozostawia wątpliwości. W przypadku „Stań przy mnie” było jednak inaczej – do pracy nad filmem zaproszono młodych, początkujących aktorów, co okazało się jednak strzałem w dziesiątkę. Głównym postaciom, granym przez Rivera Phoenixa, Wila Wheatona czy Kiefera Sutherlanda, udało się ukazać trudności, jakich doświadczają dorastający ludzie. Zwłaszcza, gdy dodatkowo muszą mierzyć z tragiczną, a zarazem zagadkową, śmiercią przyjaciela...

Gdzie obejrzeć? Netflix

Carrie, 1976

Powieściowy debiut Kinga doczekał się dwóch ekranizacji – szczególnie polecamy wersję z 1976 roku, chociaż fanom nowszego kina może przypaść do gustu remake, powstały blisko 30 lat później. "Carrie" to opowieść o zastraszanej nastolatce, która zmaga się z gnębiącymi ją rówieśnikami i niezrównoważoną matką. Historia jest przerażająca i makabryczna – nawet najwięksi miłośnicy horrorów mogą mieć trudności z utrzymaniem emocji na wodzy.

Gdzie obejrzeć? iTunes

Sekretne okno, 2004

Opowiadanie Kinga „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród” stało się inspiracją do powstania filmu „Sekretne okno”. W głównej roli wystąpił Johnny Depp – wcielił się w pisarza, który zmaga się z depresją i nie potrafi poradzić sobie z zanikającą, twórczą weną. Wkrótce jednak się okazuje, że nie są to jego jedyne problemy. Obawiający się o swoje życie pisarz jest zmuszony sięgnąć po pomoc prywatnego detektywa – to jednak nie kończy się dobrze. Czy uda mu się wyjść cało z opresji?

Gdzie obejrzeć? Ipla

Misery, 1990

W rolę Annie, obsesyjnej fanki popularnego pisarza wcieliła się Kathy Bater, która zagrała po prostu świetnie – nie miała wobec tego wątpliwości także Akademia Filmowa, która przyznała aktorce Oscara za tę rolę. Annie bez wahania przekracza kolejne granice i pozwala swojej obsesji przejąć kontrolę nad swoim postępowaniem. Uwięzienie pisarza w swoim domu to dopiero początek... Relacja fanki i jej idola staje się doprawdy przerażająca.

Gdzie obejrzeć? Player

Mgła, 2007

Tajemnicza, niosąca ogromne niebezpieczeństwo mgła spowija cały świat. Zamknięci w supermarkecie ludzie próbują się przed nią schronić, jednak zagrożenie płynie nie tylko z zewnątrz. Do czego zdesperowani mieszkańcy są skłonni się posunąć, aby uchronić swoje życie? Jak będą funkcjonować w zamknięciu?

Horrory Stephena Kinga zwykle nie są przenoszone na ekrany jeden do jednego – widać to zwłaszcza na przykładzie „Mgły”, której reżyser Frank Darabont wprowadził pewne zmiany i zaproponował swoją wersję zakończenia. Dlatego też warto ekranizacje Kinga porównywać z powieściami, na których bazują.

Gdzie obejrzeć? Netflix

Martwa strefa, 1983

Główny bohater, Johnny Smith – w tej roli wybitny Christopher Walker – budzi się ze śpiączki po pięciu latach. Mężczyzna jest zrozpaczony i czuje, że bezpowrotnie utracił swoje życie. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie, jakie było przed wypadkiem i przed jego zapadnięciem w śpiączkę. Johnny zyskał wyjątkowy talent – potrafi przewidywać przyszłość. Co pokażą mu kolejne wizje? Warto zobaczyć, jak potoczy się dalsze życie bohatera.

To, 2017

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga wzbudzają wiele skrajnych emocji. Chociaż ich oglądanie sprawia przyjemność, czasami trudno poradzić sobie z rodzącym się przerażeniem. Wszyscy ci, którzy cierpią na koulrofobię, z pewnością wiedzą, co mam na myśli – strach przed klaunami sprawia, że oglądanie filmu „To” może nie należeć do miłych doświadczeń. Główną postacią filmu, a zarazem powieści Kinga, która stanowiła pierwowzór, jest potworny klaun, który bez żadnych obiekcji zniszczył dzieciństwo grupie nastolatków. Jak potoczyła się ich historia? Sprawdź – jeśli uwielbiasz horrory, nie pożałujesz. „To” jest jednym z najlepszych filmu tego gatunku, jakie kiedykolwiek powstały.

Gdzie obejrzeć? Netflix, Player

Uczeń szatana, 1998

Relacja niewinnego chłopca i jego sąsiada, a zarazem zbrodniarza wojennego, wywołuje ciarki. „Uczeń szatana” to przerażająca opowieść – nie brakuje budzących grozę historii o II wojnie światowej i zagładzie ludzi w obozach koncentracyjnych. Nie oznacza to jednak, że okrutne wydarzenia pozostały wyłącznie w sferze wspomnień. Nazistowski zbrodniarz wciąż pozostaje niebezpieczny i wpływa na przykładnego chłopca w sposób, jakiego młody bohater z pewnością nie mógł przewidzieć.

Gdzie obejrzeć? Player

Mroczna wieża, 2017

Idris Elba i Matthew McConaughey zachwycają grą aktorską na najwyższym poziomie. W „Mrocznej Wieży” toczą ze sobą walkę w postapokaliptycznym świecie – dobro i zło zderzają się ze sobą. Cała historia nawiązuje do cyklu, na który składa się osiem powieści napisanych przez Stephena Kinga. Ze względu na to, że, według samego autora, to jego najważniejsze dzieło literackie, warto zapoznać się z „Mroczną wieżą” – a następnie porównać powieści z filmową wizją reżysera, Nikolaja Arcela. Film może przypaść do gustu zwłaszcza tym, którzy pragną odpocząć od wywołujących adrenalinę thrillerów i horrorów.

Gdzie obejrzeć? Player