Najnowsza kolekcja polskiej marki Acephala to hołd złożony Alinie Szapocznikow, jej osobie i dziełu – rzeźbiarka i rzeźba płynnie się w niej przenikają. Jest to najbardziej kobieca i sensualna z dotychczasowych kolekcji, skupiona na ciele i jego formach, zbudowana na antynomicznych środkach wyrazu.

Punktem wyjścia dla jej powstania był roboczy kombinezon noszony przez rzeźbiarzy, tutaj także obszerny i wyposażony w wygodne, pojemne kieszenie, jednak poprzez dobór tkanin, zupełnie zmienia swoją funkcję – w jednej z wersji uszyty z białej, jedwabnej tkaniny staje się uniformem na lato, w drugiej wykonany z bogatej fakturowo włosianej tkaniny zmienia się w awangardowy strój wieczorowy. Konstrukcja oparta na szerokiej koszuli z przeskalowanym kołnierzykiem posłużyła jako baza dla pozostałych ubrań kolekcji. Rozpiętość formalną kolekcji wyznaczają dwie sukienki: biała, drapowana o zmiennej, wybujałej formie i różowa o opracowanej ręcznie wypukłej strukturze.

Ważnym elementem kolekcji, co charakterystyczne dla wszystkich ubrań z metką Acephala, jest dobór tkanin, wyszukanych w eksperymentalnych manufakturach we Włoszech i Japonii. Wyróżnia je haptyczna i sensualna powierzchnia. Wśród najbardziej niezwykłych pojawia się czarna, włosiana tkanina utkana z cienkich flizelinowych pasków, w nieregularny sposób wymykających się siatce splotu, przypominająca lekkie futro, lecz ażurowa i w paradoksalny sposób w wydźwięku surowa. Inna to mieszanka bawełny i jedwabiu,imitująca wykrochmalony papier, delikatna, szorstka i rzeźbiarska. 

Na potrzeby kolekcji powstały specjalnie zaprojektowane nadruki, wskazujące na rzeźbiarską inspirację kolekcji. Modelinowe figurki nagich i półnagich korpusów kobiecych i kolorowych piersi (bezpośrednie nawiązanie do języka artystycznego Szapocznikow) zostały sfotografowane, przeskalowane i skomponowane, a następnie nadrukowane na jedwabiu. Zdobią sukienki, koszule i szerokie spodnie.

Kolekcja “Sculptor Undone” po raz kolejny stanowi swoistą grę ze stereotypami kobiecości. Z jednej strony z uwagi na sam temat – rzeźba to najmniej kobiecy wybór z zespołu sztuk plastycznych, jak że kojarzy się z siłą i ciężką fizyczną pracą. Ikonograficznie kojarzona jest z tężyzną fizyczną i robotniczym mundurem. Z drugiej, w nawiązaniu do wizji kobiecości Aliny Szapocznikow, w której przeplata się Eros i Tanatos, frywolność i powaga, słodycz i mrok, sensualność i deformacja. Te aspekty pojawiają się jako baza języka formalnego kolekcji i budują jej siłą wyrazu.

Kolekcja do kupienia tu: