Skład jury konkursu „Młodzi na start”

Ksenia Kaniewska-Jurczyszyn

Ksenia Kaniewska-Jurczyszyn | ELLE Decoration (fot. Jacek Poremba)
Historyczka sztuki, filolożka ukraińska. Ukończyła także podyplomowe studia kuratorskie na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje ją geopolityka i sztuka krajów dawnego Bloku Wschodniego. Zafascynowana postmodernizmem, jako kuratorka za obiekt swoich badań przyjęła pokolenie transformacji krajów byłego Związku Radzieckiego. Razem z bratem, projektantem Januszem Kaniewskim współtworzyli festiwal Gdynia Design Days w 2012 r., on, jako kurator całego festiwalu, ona, kuratorka autorskiej wystawy „Bóg Humor Ojczyzna". Od ponad 15 lat związana z magazynem wnętrzarskim Elle Decoration, gdzie pracuje jako fotoedytorka i redaktorka.
 

Aneta Lehmann

Aneta Lehmann | PPNT Gdynia | Centrum Designu | Gdynia Design Days
Z wykształcenia kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na planowaniu i produkcji wydarzeń kulturalnych, edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku pracuje i współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia, gdzie odpowiada m.in. za program Gdynia Design Days. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia. W 2017 roku dołączyła do zespołu Open House Gdańsk, w którym obecnie pełni funkcję kuratorki. Doświadczenie architektoniczne zdobywała w kilku pracowniach, w tym w Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe oraz 4Rooms Studio. Kocha Bałtyk, szczególnie zimą.

Aleksandra Boćkowska

Aleksandra Boćkowska ( fot. Paweł Molik)
Dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje z mediami, pisuje książki. Dotychczas ukazały się: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać. 4 czerwca 1989” oraz zbiór wywiadów „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury”. W przedmiotach i szeroko pojętej kulturze materialnej interesuje ją ich sens, choć bywa, że skusi ornament. Warszawianka, od 2021 roku mieszka w Gdyni. Sprawdza, jak mit działa w rzeczywistości.

Agata Hasiak

Agata Hasiak | Reset ( fot. Paweł Molik)
Z wykształcenia ekolożka i kulturoznawczyni, z wyboru miłośniczka dizajnu i przyrody. W 2007 roku założyła pierwszą w Warszawie pracownię wyspecjalizowaną w ratowaniu i odnawianiu mebli z lat 60. Od 2011 prowadzi Reset - autorski sklep z wyselekcjonowanymi rzeczami codziennego użytku, w którym szuka połączeń na styku kultury-sztuki-dizajnu-rzemiosła-ochrony środowiska i biznesu. Zbiera, odnawia i przywraca pamięć o starych meblach, sprzętach, czasopismach w myśl ulubionego hasła „stare na nowo”. Urodzona w Warszawie, od kilku lat związana z Trójmiastem, w 2020 roku zamieszkała w Gdyni z miłości do morza. Tu przeniosła Reset ze Starego Mokotowa.

Magdalena Hubka

Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski | Swallow’s Tail Furniture
Dwoje projektantów z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych: Magdalena Hubka – absolwentka wydziału Grafiki artystycznej oraz Piotr Grzybowski, który ukończył architekturę wnętrz. Projektowaniem mebli zajmują się od 1999 roku, ale własne studio i manufakturę zaczęli budować w 2012 roku, by dwa lata później stworzyć markę Swallow’s Tail Furniture. Ich meble to prawdziwe arcydzieła – tworzone z pasją, dojrzewające niczym gatunkowe wina i opracowywane z wyjątkowym pietyzmem i zaangażowaniem całego zespołu projektantów, konstruktorów i technologów. Proces produkcyjny od początku do końca jest w ich rękach, które od pierwszej kreski szkicu na papierze czuwają nad każdym etapem kreacji. Ich projekty są nagradzane w Polsce i za granicą (iF Design, German Design Award, Must Have, Best Polish Designer).

Piotr Grzybowski

 

Megi Malinowska

Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa | TABANDA
Tabanda to zespół prowadzony przez trójkę założycieli Megi Malinowską, Filipa Ludkę i Tomka Kempę. Przyjaciół z czasów studiów oraz miłośników sportowych pasji mocno zakorzenionych w idei firmy. Projektują i produkują ponadczasowe meble, trzymając się prostych rozwiązań nieprzerwanie od 2009 roku. Ich siłą napędową jest fascynacja naturą i materiałem, który im ona dostarcza. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju projektują i produkują meble lokalnie, z naturalnych, wysokiej jakości materiałów takich jak: lite drewno, metal, sklejka czy wełna. Wykorzystują nowoczesne technologie produkcji, jednak ostateczne wykończenie jest nadawane ręcznie, dzięki czemu produkcja nabiera osobistego charakteru. Od lat wdrażają w życie motto – “Projektujemy i Produkujemy fajne rzeczy”.

 

Filip Ludka

 

Tomek Kempa