Jak się robi warkocz francuski? Chociaż fryzura wydaje się skomplikowana, wcale taka nie jest. Wystarczy poznać ogólną technikę zaplatania, ale warto też zapoznać się z radami, dzięki którym fryzury z warkoczem wyglądają jeszcze lepiej.

Wówczas uda ci się wyczarować bardziej efektowne uczesanie, które sprawdzi się jako fryzura na ślub lub inną, uroczystą okazję. Nie zapominaj jednak, że warkocz francuski to doskonały wybór na co dzień – jest prosty do wykonania, wygodny w noszeniu i dość uniwersalny.

Jak zrobić warkocz francuski?

Jak zapleść warkocz francuski? Metod jest wiele, warto jednak zacząć od poznania najbardziej tradycyjnego sposobu. Gdy go opanujesz, możesz przejść do wprowadzania urozmaiceń, dzięki którym warkocz francuski stanie się bardziej dopasowany do twojego stylu i preferencji.

Warkocz francuski – krok po kroku

 1. Przygotuj włosy – rozczesz je, nałóż olejek, dzięki któremu pojedyncze pasma nie będą wychodzić z warkocza.
 2. Przy czubku głowy wydziel trzy pasma. Zacznij pleść warkocz – przełóż kosmyk z boku nad środkowym.
 3. Przy kolejnym przełożeniu dobierz odrobinę włosów.
 4. Powtórz po drugiej stronie – staraj się, aby ilość dobranych włosów była zbliżona. Dzięki temu warkocz będzie symetryczny.
 5. Gdy skończą się luźne kosmyki, które możesz dobierać, plecenie skończ zwykłym, tradycyjnym warkoczem.

Jeśli masz trudność ze zrobieniem symetrycznego i prostego splotu, możesz sięgnąć po spinki do warkocza francuskiego. To plastikowe, dość elastyczne akcesoria, które tworzą szkielet warkocza – nie widać ich pod włosami, chociaż trzymają całość spod spodu. Równie pomocna okazać się może zaplatarka do włosów, która pomaga podczas plecenia. Najważniejszy jednak jest trening – jeśli wymarzony warkocz nie wyszedł za pierwszym razem, spróbuj raz jeszcze. Najlepiej najpierw poćwiczyć na kimś, a dopiero potem spróbować pleść warkocz sobie samej – to zwykle dużo trudniejsze.

Odwrócony warkocz francuski

Launchmetrics/Spotlight

Odwrócony warkocz francuski charakteryzuje się większą objętością – dlatego też ten splot poleca się osobom o cieńszych włosach, którym tradycyjny francuz może się nie sprawdzać.

Warkocz francuski odwrotny – krok po kroku

 1. Blisko czubka głowy wyodrębnij trzy pasma.
 2. Złap kosmyki z boku i przełóż je pod środkowym.
 3. Powtórz czynność z drugiej strony, tym razem jednak dobierając włosy z rozpuszczonej części. Pamiętaj, aby przekładać pasma spod spodu.
 4. Kontynuuj plecenie, dopóki nie zabraknie włosów.

Na co zwrócić uwagę podczas plecenie odwróconego warkocza?

 • O ile tradycyjny, francuski warkocz możesz zacząć pleść nieco niżej, o tyle w odwróconej wersji warto zacząć tuż przy czubku głowy. Odwrócony warkocz wygląda wtedy najlepiej.
 • Warkocz wyszedł dość cienki? Rozszerz pasma palcami, a nabierze objętości – luźny warkocz francuski lepiej sprawdzi się na co dzień.

Czym różni się warkocz francuski od holenderskiego?

Warkocz holenderski plecie się dokładnie tak samo jak francuski warkocz odwrócony – boczne kosmyki włosów przekładane są pod środkowym.

Dwa warkocze francuskie

Launchmetrics/Spotlight

Szukasz fryzury na siłownie? Dwa dobierane warkocze francuskie nie rozplączą się nawet podczas wyjątkowo energicznych ćwiczeń – stabilność, trwałość i wygoda sprawiają, że fryzura jest jednym z najlepszych wyborów.

Francuskie warkocze odwrócone – boxer braids

 1. Zrób przedziałek na środku głowy. Podziel włosy na dwie równe części, jedną z nich zepnij gumką. Dzięki temu kosmyki nie będą przeszkadzać
 2. Zacznij zaplatać tuż przy czole. Wydziel trzy pasma i pleć warkocz tak, aby prawe i lewe pasmo przechodziło pod środkowym.
 3. Z każdym kolejnym splotem dobieraj włosy – staraj się, aby kosmyki nie były zbyt grube. Francuski warkocz odwrócony w tej wersji wygląda najlepiej, gdy jest ściśle zapleciony.
 4. Powtórz wszystko z drugim warkoczem. Staraj się, aby były do siebie symetryczne.
 5. Jeśli masz rzadkie i cienkie włosy, możesz zdecydować się na dodanie kolorowych włosów syntetycznych – to świetnie rozwiązanie zwłaszcza na wakacje, letnie festiwale i imprezy. Wówczas warkocz francuski zdecydowanie zyska na objętości.

Launchmetrics/Spotlight

Fryzury ślubne – warkocz francuski

Warkocz francuski na wesele, ślub czy inne uroczystości, które wymagają eleganckiego wyglądu, sprawdzi się zaskakująco dobrze. Może się wydawać, że nie jest to uczesanie zbyt odświętne, ale wystarczy sięgnąć po nieco bardziej skomplikowane fryzury z warkoczem, aby stworzyć naprawdę szykowne upięcie. Zwłaszcza, że wystarczy wpiąć w warkocz ozdoby do włosów – grzebyki czy szpilki – aby nadać fryzurze wymarzonego charakteru.

Warkocz francuski z boku głowy

Launchmetrics/Spotlight

Jak zrobić warkocz francuski z boku głowy? Aby fryzura wyglądała jeszcze efektowniej, wcześniej pofaluj włosy – zyskają na objętości i nadadzą uczesaniu romantycznego charakteru. Plecenie zacznij z boku głowy, przy czole, a następnie kieruj się warkoczem do obojczyka na przeciwległym boku. Warkocz możesz puścić luźno lub podpiąć, tworząc fantazyjne upięcie. W ten sam sposób warkocz spróbować zapleść także francuski warkocz odwrócony – może okazać się jeszcze piękniejszy.

Warkocz francuski z kokiem

Kok z warkoczem dobieranym to klasyczna fryzura, która idealnie sprawdzi się na ślub czy wesele – dzięki warkoczowi kok nabierze stabilności. Jeśli decydujesz się na kok na czubku głowy, zrób warkocz francuski od dołu – zacznij pleść go przy karku, kierując się do góry – najwygodniej będzie jeśli pochylisz się i zaczeszesz włosy do przodu. Pozostałą część kosmyków zawiń w kok. Użyj wypełniacza, jeśli chcesz, aby fryzura była pełniejsza.

Warkocz francuski wodospad

Launchmetrics/Spotlight

Fryzury ślubne to nie tylko misterne upięcia – będziesz wyglądać pięknie również w rozpuszczonych włosach. Warto je jednak delikatnie okiełznać, do czego przyda się warkocz-wodospad. Zwykle plecie się go dookoła głowy – powstaje z dobieranych pasm, jednak kosmyki z dołu nie wchodzą w część warkocza, a zostają puszczone luźno, tworząc wodospad. Rozpuszczone partie włosów warto pofalować, aby fryzura nabrała objętości.

Warkocz francuski na krótkich włosach

Może się wydawać, że warkocz francuski to uczesanie zarezerwowane dla posiadaczek długich włosów. Okazuje się jednak, że ten splot można wykorzystać także przy czesaniu półdługich czy krótkich kosmyków.

Warkocz francuski korona

Launchmetrics/Spotlight

Zacznij – tuż przy czubku głowy – pleść warkocz francuski odwrócony. Włosy możesz dobierać jednostronnie, jeśli chcesz, aby kosmyki nie były mocno naciągnięte. Warkoczem kieruj się ko dołowi, delikatnie skręcając po łuku. To samo powtórz z drugiej strony głowy. Końcówki połącz wsuwkami, układając warkocze francuskie dookoła głowy.

Warkocz francuski z grzywki

W przypadku krótkich włosów zdecyduj się na plecenie warkocza wyłącznie grzywki – reszta włosów pozostanie rozpuszczona. Dobrze wyglądać będzie zarówno tradycyjny, jak i odwrócony warkocz francuski. Gdy skończysz pleść, użyj małej gumeczki i podepnij końcówkę warkocza pod pozostałymi włosami.