Na tę decyzję czekała cała branża: podczas gdy projektanci na własną rękę ogłaszali udział w dotychczasowym kalendarzu mody lub pokazy na własną rękę, organizatorzy jednej z najważniejszych imprez w branży milczeli i szukali optymalnego rozwiązania. Teraz karty zostały odsłonięte. Między 28 września a 6 października - oto przedział czasowy, w którym odbędzie się najbliższy Paris Fashion Week. Wydarzenie ma przebiegać zgodnie z wszelkimi francuskimi zaleceniami w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Podczas gdy męskie pokazy i haute couture odbędą się w przyszłym miesiącu w wersji online, jest duża szansa, że PFW z kolekcjami damskimi pojawi się w formie pokazów fizycznych z zaproszonymi gośćmi (dlatego już teraz zagraniczne serwisy szacują, że Paryż zaleją tysiące osób z branży - od redaktorów i buyerów, po influencerów). Wszystko ma jednak wyjaśnić się wraz z początkiem lipca, a duży wpływ na kształt najbliższego Paris Fashion Week będzie mieć opinia projektantów i dyrektorów kreatywnych marek. Póki co trudno jednoznacznie określić, czy mogą się odbywać pokazy na żywo i jak sprawdzi się łagodzenie restrykcji związanych z globalną pandemią - pokazy są planowane, chociaż tak naprawdę stoją pod znakiem zapytania. 

Copenhagen Fashion Week proponuje zupełnie nowy, hybrydowy format tygodnia mody. Połączy on pokazy wirtualne i klasyczne>>

"Wiele wydarzeń, które są teraz planowane, ma szansę powtórzyć to, co zobaczymy w lipcu w Paryżu i Mediolanie: to znaczy pokazy, które odbywają się fizycznie, ale bez publiczności" - wyjaśnił w rozmowie z CNN Imran Amed, CEO i założyciel Business of Fashion. Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się za kilka tygodni. Póki co mówi się już o tym, że jest szansa na pojawienie się domu mody Chanel w Paryżu, ale możliwe, że zabraknie na wybiegach mniejszych marek, które szczególnie ucierpiały finansowo z powodu Covid-19. 

Burberry planuje outdoorowy pokaz mody we wrześniu. Będzie można go obejrzeć online z poziomu własnej kanapy>>

Aktualizacja:

Organizatorzy podali właśnie do informacji publicznej, że Paris Couture Week będzie miał miejsce 6-8 lipca, a pokazy męskie na wiosnę i lato 2021 odbędą się 9-13 lipca.