Wszystko zaczęło się od nagrania księżnej Kate dekorującej choinkę, które Kensington Palace udostępnił w ramach szerzenia świątecznego nastroju wśród Brytyjczyków.

 To, co przykuło naszą uwagę, oprócz świątecznych dekoracji, to jej szykowny strój - wzorzysty biały golf z dzianiny wsunięty w czarne spodnie z wysokim stanem. Sweter Holland Cooper Fair Isle, będący elegancką wariacją na temat sezonowego trendu "brzydkiego świątecznego swetra", ma prążkowane detale wzdłuż kołnierza, błyszczące złote guziki na ramionach i mankietach rękawów oraz kultowy splot Fair Isle w wyrafinowanej ciemnoniebieskiej i bordowej kolorystyce. Ten klasyczny element garderoby, który księżna często nosi w chłodniejszych miesiącach, wywołał odrodzenie zainteresowania swetrami Fair Isle.

Rozpoznawalny dzięki znajomym geometrycznym wzorom i ograniczonej palecie kolorów, sweter Fair Isle może poszczycić się bogatą historią łączącą go z rodziną królewską. Jego fenomen sięga lat dwudziestych XX wieku, kiedy to Edward VIII, późniejszy książę Windsoru, pierwszy raz wystąpił publicznie w tej przytulnej i bezpretensjonalnej dzianinie.

Księżna Diana nosiła odważną neonową wersję swetra Fair Isle rodem z lat 80-tych, a także klasyczne świąteczne dzianiny w renifery, udowadniając wszechstronność tego stylu. Nawet najmłodsze pokolenie rodziny królewskiej hołduje temu ponadczasowemu trendowi - księżniczka Charlotte ubrana była w cytrynowożółty sweter na swoich drugich urodzinach.

Kobiety obsługujące maszyny dziewiarskie wykonujące dzianiny Fair Isle na jednej z Wysp Szetlandzkich w czerwcu 1970 r. / Chris Morphet/Getty Images

Korzenie tego wzoru mają źródło na prawdziwej wyspie - odległym miejscu na północ od Szkocji, w archipelagu Szetlandów, zamieszkałym przez zaledwie 55 stałych mieszkańców. Początkowo opracowany z myślą o czapkach i swetrach rybackich na początku XIX wieku, styl ten ewoluował w ponadczasowy element garderoby.

Dziś projektanci czerpią z tego klasyka pełnymi garściami. Londyńska projektantka Molly Goddard uczyniła z Fair Isle znak rozpoznawczy marki, co sezon oferując świeże interpretacje. Catherine Holstein z Khaite i Ralph Lauren także włączyli nadruki Fair Isle do swoich jesiennych kolekcji, od tradycyjnych swetrów z golfem po stonowane, minimalistyczne bluzy z kapturem.

Gdzie kupić sweter Fair Isle

Chociaż większość dzianin Fair Isle nie jest produkowana na samej wyspie, to pasjonaci wciąż mogą nabyć autentyczne ubrania od lokalnych dziewiarzy. Inwestowanie w takie wyroby wspiera małe firmy i celebruje kunszt rzemieślniczy. Mati Ventrillion, ceniona dziewiarka specjalizująca się w dzianinach Fair Isle z siedzibą na wyspie, oferuje ręcznie dziergane ubrania w cenie od 330 funtów (ale uwaga, lista oczekujących to około trzy lata!). Z kolei rodzinna marka & Daughter proponuje nowoczesne podejście do tradycyjnego wzoru. 

Tak jak w przypadku wszystkich ponadczasowych trendów, można też upolować coś vintage. Oryginalne brytyjskie swetry warto szukać bezpośrednio u źródła - wypróbuj beyondretro.com, ebay i marketplace.asos.com, jeśli chcesz znaleźć je w dobrej cenie.

Jak nosić sweter Fair Isle

Stylizacja swetra Fair Isle jest dziecinnie prosta. Wystarczy zestawić go z wyblakłymi lub wysłużonymi dżinsami, aby zrównoważyć jego arystokratyczny wydźwięk, lub połączyć go z klasycznymi elementami garderoby, jak trencz czy wełniany płaszcz, aby dodać mu wyrafinowania.Cały jego urok tkwi w tym, że płynnie przechodzi z klimatu "właśnie wróciłam z nart w Gstaadt" do "piekę pierniczki w leśnej chatce".