Jak nawilżyć skórę nóg? Najlepiej zacząć od wyeliminowania przyczyny przesuszenia skóry. Zrezygnuj z nawyków, które mogą potęgować problem i poświęć więcej uwagi pielęgnacji skóry nóg. Wybierz odpowiednie kosmetyki nawilżające, a dodatkowo wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się przesuszenia naskórka. Przy tym nie zapominaj o piciu wody! To wyjątkowo istotne w walce z suchą skórą.

Przyczyny przesuszania się skóry na nogach

Sucha, łuszcząca się skóra na nogach to nic innego, jak informacja od organizmu o braku nawodnienia. Cząstki wody nie są wystarczająco utrzymywane w naskórku, co wiąże się z odwodnieniem, zaburzeniami w gospodarce lipidowej i tym samym prowadzi do wysuszenia skóry. Co sprawia, że skóra na nogach traci nawilżenie?

  • brak pielęgnacji – bardzo często zapominamy o tym, że nogi, chociaż od czasu do czasu, trzeba posmarować balsamem.
  • nieprawidłowa dieta – brak witamin i niedobory minerałów mogą dawać o sobie znać na różne sposoby. Sucha skóra może być konsekwencją nieodpowiedniego odżywiania się.
  • bardzo gorące, długie i częste kąpiele – kto nie lubi zrelaksować się w wannie po ciężkim dniu? Niestety, gorące kąpiele nie wpływają dobrze na kondycję skóry i wzmagają wysuszenie naskórka.
  • niewłaściwie przeprowadzona depilacja – podrażnienia, krostki po goleniu mogą prowadzić do przesuszenia skóry na nogach.
  • częste opalanie się – problem suchej skóry na nogach po opalaniu dotyczy przede wszystkim osób, które nie używają kremów z filtrem UV. Pamiętaj – promienie słoneczne skutecznie pozbawiają naskórek nawilżenia, co dodatkowo przyspiesza procesy starzenia się skóry.
  • noszenie szorstkich, podrażniających skórę ubrań.
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, np. mróz.
  • stosowanie drażniących, alergizujących kosmetyków.

Dlaczego czasem trudno nawilżyć skórę na nogach?

Jeśli chcesz nawilżyć skórę na nogach i z powodzeniem pozbyć się problemu suchej skóry, wystrzegaj się kilku rzeczy:

  • Nieregularność – nie wystarczy, że zaaplikujesz balsam raz w tygodniu i to dopiero w momencie, gdy skóra staje się spierzchnięta. Kluczem do sukcesu jest regularne i konsekwentne dbanie o skórę oraz profilaktyka – znacznie łatwiej nie dopuścić do wysuszenia niż je później zwalczyć.
  • Brak peelingu lub szczotkowania na sucho – przed nałożeniem kremu czy balsamu, wykonaj peeling. Wówczas pozbędziesz się martwego naskórka, a substancje zawarte w kosmetyku będą mogły głębiej odżywić skórę.
  • Nieodpowiedni dobór kosmetyków – przed kupnem balsamu zwróć uwagę na jego skład. Nie ma sensu wcierać w skórę czegoś, co nie zawiera żadnych nawilżających składników. Co więcej, w przypadku nadmiernego przesuszenia lepiej będzie zdecydować się na łagodne, apteczne produkty – tak, aby nie dopuścić do podrażnienia, które dodatkowo spotęguje problem.

Nie popełniasz powyższych błędów, wystrzegasz się gorących kąpieli, a skóra wciąż pozostaje sucha?

Może się okazać, że chorujesz na atopię. Wówczas zwykłe nawilżenie nie wystarczy, za to konieczne jest leczenie farmakologiczna i konsultacja z dermatologiem. O chorobie może świadczyć nie tylko przesuszenia na nogach, ale także łuszcząca się skóra na twarzy i w innych obszarach ciała. W przypadku chorób skóry leczenie jest niezbędne, natomiast dobór kosmetyków do pielęgnacji na własną rękę ryzykowny.

Domowe sposoby na suchą skórę na nogach

Co zrobić, aby nie dopuścić do wysuszenia skóry? Przede wszystkim… pić wodę. Banalna uwaga, jednak często się okazuje, że skóra jest w złym stanie z powodu niewystarczającego nawodnienia organizmu. Postaraj się w ciągu dnia wypijać zalecane przez lekarzy minimum 1,5-2 litry wody.

Oprócz wsparcia skóry od wewnątrz, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych, domowych sposobów na pielęgnację suchej skóry.

Kawowy peeling na suchą skórę nóg

Składniki:

  • zmielone ziarna kawy
  • olej naturalny (kokosowy, migdałowy) lub oliwa z oliwek

Wymieszaj dwie garści ziaren kawy z kilkoma łyżkami oleju. Powstałą papkę wmasuj w skórę, a następnie spłucz wszystko pod prysznicem. Po pozbyciu się martwego naskórka możesz przejść do nawilżenia skóry.

Wskazówka: opcjonalnie możesz urozmaicić peeling dodatkiem miodu (ma właściwości nawilżające) lub naparem z rumianku (działa łagodząco).

Kąpiel w sodzie oczyszczonej

Składniki:

  • 4 łyżki sody oczyszczonej

Napuść wody do wanny, wsyp sodę i wymieszaj. Nie dodawaj żadnych innych środków myjących. Wejdź do wanny i wymocz suchą skórę przez 10 minut. Soda załagodzi podrażnienia i zmiękczy naskórek.

Kąpiel w mleku

Składniki

  • 2-3 litry pełnotłustego mleka

Podgrzej mleko i wlej je do wanny. Dolej wody, zanurz się w powstałej mieszance na 15-20 min. Opłucz skórę zimną wodą.

Wskazówka: uważaj, aby nie wlać zbyt gorącej wody. Wówczas mleko może się zważyć.

Nawilżająca maseczka z jogurtu

Składniki:

  • 4 łyżki jogurtu
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki oliwy

Wymieszaj wszystkie składniki tak, aby powstała jednolita masa. Nałóż ją na skórę nóg po wcześniejszym wykonaniu peelingu i pozostaw na 10-15 minut. Następnie spłucz i nałóż nawilżający krem.

Jak nawilżyć skórę nóg kosmetykami?

Wybierz kosmetyki, w których główną rolę odgrywają substancje nawilżające – wówczas z pewnością naskórek zostanie nawodniony i zregenerowany. Jakich składników szukać?

  • mocznik – dzięki jego złuszczającym właściwościom, substancje zawarte w balsamach docierają znacznie głębiej,
  • kwas hialuronowy – wiąże cząsteczki wody, a tym samym naskórek zostaje nawilżony,
  • gliceryna – absorbuje wodę, nawilża i natłuszcza,
  • ceramidy – chronią przed utratą wody,
  • parafina – zatrzymuje nawilżenie i wspomaga regenerację.

Aby woda dłużej pozostała w naskórku, warto wybrać substancje natłuszczające. Do nich należą masło shea, wosk pszczeli, lanolina, oleje naturalne (na przykład olej z czarnuszki, olej z nasion wiesiołka, olej migdałowy). Stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających jednocześnie sprawi, że sucha skóra stanie się tylko wspomnieniem.