Dlaczego czerwiec? To właśnie w tym miesiącu doszło do zamieszek w nowojorskim Stonewall (1969 rok), a od lat 90. propaguje się na całym świecie Miesiąc Dumy (Pride Month). Od tego czasu rośnie świadomość wykluczenia społecznego ze względu na tożsamość seksualną lub płciową, ale nadal czeka nas wszystkich jeszcze sporo nauki w tym temacie. W ciągu tych kilku tygodni szczególnie zwraca się uwagę na godność, szacunek i kwestię równego uczestnictwa w życiu społecznym lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych oraz niebinarnych. Do akcji przyłączają się nie tylko fundacje, czy organizacje pozarządowe, ale również znane marki, jak np. Netflix.

Z tej okazji popularna platforma streamingowa przygotowała zestawienie filmów i seriali, gdzie zobaczymy bohaterów LGBTQIA+. To m.in. słynne hity, jak "Sex Education" czy "Stranger Things". Na liście znajdziemy też produkcje dokumentalne oraz filmy na licencji - kultowe już "Tamte dni, tamte noce", "Tajemnicę Brokeback Mountain" oraz "Dziewczynę z portretu".

Seriale Netflix z wątkiem LGBTQIA+

AJ and the Queen
Drag queen Ruda Ruby, która podróżuje po Stanach zniszczonym vanem, zyskuje zaskakującą towarzyszkę podróży - pyskatą dziesięciolatkę zwaną AJ.

Bonding
Nowojorska studentka, która dorabia wieczorami jako domina, składa przyjacielowi gejowi ze szkolnych lat nietypową propozycję.

Dom z papieru
Ośmioro przestępców barykaduje się z zakładnikami w hiszpańskiej mennicy. W międzyczasie geniusz wśród złodziei manipuluje policją, by zrealizować swój plan

Easy
Ten serial z gwiazdorską obsadą ukazuje życie różnych mieszkańców Chicago, błądzących w labiryncie nowoczesnej miłości, seksu, technologii i kultury.

Feel Good
Stand-uperka Mae Martin lawiruje między nowym, skomplikowanym związkiem ze swoją dziewczyną George, a wyzwaniami niedawno osiągniętej trzeźwości.

Grace i Frankie
Bohaterki nominowanego do Emmy serialu nie przyjaźnią się, ale gdy mężowie opuszczają je, by zostać parą, układna Grace i ekscentryczna Frankie zbliżają się do siebie.

Gypsy
Terapeutka Jean Holloway nawiązuje bliskie i niebezpieczne relacje z różnymi osobami z życia swoich pacjentów.

Halston
Jego nazwisko dało początek imperium. Jego styl ukształtował epokę. Historia błyskawicznej sławy i równie szybkiego upadku amerykańskiego projektanta mody - Halstona. Marka przez lata była synonimem szyku i luksusu, a sam twórca stał się gwiazdą lat 70. i 80. Niestety, gdy dochodzi do "wrogiego przejęcia" marki, dizajner "musi podjąć walkę o zachowanie prawa do swojego najcenniejszego zasobu - nazwy Halston." W roli głównej: Ewan McGregor.

Hollywood
Hollywood po drugiej wojnie światowej. Grupa ambitnych początkujących aktorów i filmowców zrobi niemal wszystko, aby spełnić swoje marzenia o wielkiej karierze.

One day at a time
Serial komediowy na motywach klasycznego sitcomu z lat 70. Samotna matka kubańskiego pochodzenia wychowuje dwójkę nastoletnich dzieci przy wsparciu swojej staroświeckiej mamy.

Opowieści z San Francisco
Po długiej nieobecności Mary Ann Singleton powraca do San Francisco i ponownie spotyka się z plejadą barwnych postaci mieszkających przy 28 Barbary Lane.

Orange is the new black
Z powodu popełnionego dawno temu przestępstwa bogata nowojorczanka ląduje w więzieniu dla kobiet. Za kratami szybko zyskuje przyjaciółki i przeciwniczki.

Porady różowej brygady
Naszykuj sobie pudełko chusteczek! Różowa Brygada powraca w nowym składzie z trafnymi poradami, emocjonującymi metamorfozami i chwytającymi za serce wyznaniami. Obejrzycie wszystkie odcinki od razu!

Pose
Nowy Jork, rok 1987. Blanka otwiera przybytek dla osób LGBTQ, a pod jej skrzydła trafiają wkrótce utalentowany tancerz i prostytutka zakochana w bogatym kliencie.

Ratched
Historia znanej z „Lotu nad kukułczym gniazdem” pielęgniarki Mildred Ratched (w filmie oryginalnie sportretowanej przez Louise Fletcher). W produkcji Netflixa wspomniana postać przybywa w 1947 do Północnej Kalifornii w poszukiwaniu zatrudnienia. Odnajduje je w niesławnym szpitalu psychiatrycznym, w którym dokonuje się na umysłach pacjentów licznych (i niekoniecznie moralnych) eksperymentów. 

RuPaul’s Drag Race
Wyróżniony licznymi Emmy program prowadzony przez RuPaula - królową wszystkich królowych dragu. Pod jego okiem kilka z nich walczy o tytuł supergwiazdy.

Sex Education
Nieśmiały Otis, raczej z grupy przeciętniaków niż gwiazd szkoły, postanawia pójść w ślady swojej matki i namówiony przez przyjaciół (głównie z powodu zarobienia dodatkowych pieniędzy i szansy na awans w licealnej hierarchii) zakłada w szkole nieoficjalną poradnię seksuologiczną. Sam pomysł już od początku wydaje się absurdalny, bo nie tylko wiek Otisa może być tutaj przeszkodą, ale też to, że chłopak ma absolutnie zerowe doświadczenie w tych kwestiach. 

Stranger Things
Lata 80. W małym miasteczku znika chłopiec. Wkrótce mieszkańcy odkrywają tajemnicę sekretnych eksperymentów, przerażających sił nadprzyrodzonych i małej dziwnej dziewczynki.

Szkoła dla elity
Do ekskluzywnej prywatnej szkoły Las Encinas w Hiszpanii trafia troje pochodzących z klasy robotniczej nastolatków. Wskutek ich starć z zamożniejszymi uczniami dochodzi do morderstwa.

Telefonistki
Madryt w latach 20. Cztery kobiety z krajowej centrali telefonicznej uczą się pracy w nowoczesnym miejscu, szukając przy tym miłości i przyjaźni.

Tiny Pretty Things
Serial "Tiny Pretty Things" oparty jest na powieści o tym samym tytule autorstwa Sony Charaipotry i Dhonielle Clayton. Książka wydana w 2015 roku osiągnęła status bestsellera, a nastolatki z różnych stron świata pokochały tę historię. 

Gdy najlepsza uczennica elitarnej szkoły baletowej pada ofiarą ataku, jej następczyni wkracza do świata kłamstw, zdrady i zaciętej rywalizacji.

The Umbrella Academy
Gdy obdarzone niezwykłymi mocami rodzeństwo spotyka się ponownie po śmierci ojca, na jaw wychodzą szokujące rodzinne sekrety. Okazuje się też, że ludzkości grozi zagłada.

Zabójstwo Versace
Andrew Cunanan w 1997 r. zabił pięć osób, w tym ikonę mody, Gianniego Versacego. Ten serial próbuje wyjaśnić motywację mordercy, sięgając do wydarzeń z jego przeszłości.

Filmy Netflix (również dokumentalne) z wątkiem LGBTQIA+

Alex Strangelove
Licealista Alex Truelove chce stracić dziewictwo ze swoją uroczą dziewczyną Claire. Jego plan spala na panewce, gdy poznaje równie uroczego Elliota.

Bal
Gwiazdy nowojorskiej sceny Dee Dee Allen i Barry Glickman przeżywają kryzys swojej sławy: ich nowe i bardzo drogie show na Broadway'u okazało się klapą, która może zaważyć na ich karierze. W międzyczasie w małym miasteczku w stanie Indiana, młoda licealistka Emma Nolan doznaje zupełnie innego zawodu: mimo wsparcia ze strony dyrektora liceum, przewodnicząca rady szkoły nie wyraża zgody, by Emma zabrała swoją dziewczynę Alyssę na szkolny bal. Dee Dee i Barry widząc w trudnej sytuacji dziewczyny szansę na odbudowanie swojego wizerunku, ruszają jej z pomocą, zabierając ze sobą Angie i Trenta - kolejną parę cynicznych aktorów szukających trampoliny do sławy. W miarę rozwoju wydarzeń sprawy nieoczekiwanie zmieniają obrót i kierująca się początkowo wyłącznie egoistycznymi pobudkami czwórka łączy siły, by podarować Emmie noc, podczas której będzie mogła w końcu poczuć się sobą.

Chłopcy z paczki
Nowy Jork, 1968 rok. Na imprezie urodzinowej siedmiu zaprzyjaźnionych gejów musi zmierzyć się ze skrywanymi uczuciami i nigdy nie wypowiedzianą prawdą.

Elisa i Marcela
Opis Jest rok 1901 w Hiszpanii. Elisa Sánchez Loriga podszywa się pod mężczyznę, aby poślubić Marcelę Gracię Ibeas - kobietę, którą kocha. Historia oparta na faktach.

Feministki: co sobie myślały?
Film bierze za punkt wyjścia zdjęcia kobiet, które w latach 70. zapoczątkowały ruch feministyczny, by pokazać, jak potoczyły się ich losy i ile jeszcze jest do zrobienia.

Gaga: Five Foot Two
Przyjrzyj się życiu światowej sławy artystce, Lady Gagi, która wydaje nowy album, przygotowuje się do meczu Super Bowl i mierzy się z osobistymi problemami.

Sekretna miłość
Te dwie kobiety przez wiele lat utrzymywały swoją miłość w tajemnicy. Gdy w końcu przestały się ukrywać, okazało się, że to dopiero początek wyzwań

Filmy i seriale na licencji dostępne na Netflix

Dziewczyna z portretu
Dania w latach 20. Małżeństwo odkrywa, na czym polega bezwarunkowa miłość. Dramat inspirowany prawdziwą historią transpłciowej pionierki Lili Elbe.

Glee
Wśród sercowych rozterek i personalnych ataków ze strony trenerki cheerleaderek, nauczyciel próbuje przemienić niepozornych członków szkolnego chóru w zwycięzców.

Nina
Nauczycielka, która nie może mieć dzieci, poszukuje surogatki. Znajduje jednak uczucie, które wywróci życie jej i jej męża do góry nogami.

Rocketman
Elton John, gwiazda pop na odwyku, wspomina swoje skromne początki, ponadczasowe hity oraz gorące chwile przepełnione inspiracją i przesadą. Film oparty na życiu artysty.

Tajemnica Brokeback Mountain
Między dwoma pasterzami owiec wybucha płomienny romans, a utrzymywanie go w tajemnicy niszczy ich relacje rodzinne.

Tamte dni, tamte noce
Lato 1983 r. na włoskiej prowincji. Siedemnastoletni Elio nawiązuje silną więź z Oliverem, charyzmatycznym asystentem swojego ojca.